17 ژانویه

انواع ایمپلنت دندان

 

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت روشی است برای درمان بی دندانی و پرکردن جای خالی دندانهای از دست رفته در دهان استفاده می شود، ایمپلنت ها به حدی در دهان طبیعی به نظر می رسند که گاهی با دندان های واقعی اشتباه گرفته می شود . ایمپلنت ها علاوه بر استقامت بالا به دهان جلوه خاصی می دهند. ایمپلنت ها دارای انواع مختلفی هستند که بسته به شرایط لثه و دهان بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

ایمپلنت Subperiosteal Implants

ازانواع ایمپلنت دندان می شود به ایمپلنت SUBPERIOSTEAL IMPLANTS اشاره کرد  این نوع ایمپلنت دندان به وسیله یک اسکلت فلزی روی استخوان فک نصب می شود و تنها نوک آن از لثه بیرون می زد تا دندان مصنوعی  روی آن قرار بگیرد. این نوع ایمپلنت در 1 مرحله انجام می شود و برای بیمارانی که ارتفاع استخوان فک مناسب ندارند مناسب است. در این روش ایمپلنت و اباتمنت بلافاصله در طول جراحی اولیه، متصل میشوند. اشکال این روش این است که ایمپلنت دندانی در مقابل نیروهای داخلی آسیب پذیر بوده و مراقبت های  بسیار زیادی باید انجام داد تا خاطر جمع شد مشکلی در فرایند جوش خوردن ایجاد نمیشود.

ایمپلنتهای اندواستیل

از دیگر انواع ایمپلنت دندان می شود ایمپلنتهای اندواستیل را نام برد که بعد از اماده سازی در لثه و استخوان فک فرو داده می شود و به صورت مستحکمی قرار می گیرد. ایمپلنتهای اندواستیل در 2 مرحله انجام می شود . به صورتی که در مرحله اول جراح لثه و استخوان فک را جراحی کرده و آماده سازی اولیه را انجام می دهد و بعد بهبود زخم ها مرحله دوم آغاز می شود که در آن دندان مصنوعی را نصب می شود.

 

انواع-ایمپلنت-دندانی

 

انواع ایمپلنت بر اساس اندازه

ایمپلنتها بر اساس اندازه شان (پلتفرم) نیز دسته بندی میشوند. این معیار تعیین میکند ایمپلنت در کجای دهان قرار بگیرد. اگر چه هر مورد متفاوت است و اندازه بستگی به فضای دهان و استخوان فرد دارد.

ایمپلنت با اندازه استاندارد : این ایمپلنتها قطری ما بین 3.5 تا 4.2 mm دارند که بیشتر برای دندان های جلویی استفاده می شود

ایمپلنت دندان با اندازه پهن : ایمپلنت دندان با اندازه پهن معمولا برای دندان های عقب و آسیاب استفاده می شود. و در قطر 4.5 تا 6 میلی متر وجود دارند.

ایمپلنت دندانی باریک یا مینی: این دسته از ایمپلنتها قطری بین 2 تا 3.5 میلی متر دارند و در افرادی استفاده میشوند که فضای کافی بین ریشه دندانها برای ایمپلنتهای در اندازه معمولی وجود ندارد. همچنین زمانی که بیمار تراکم استخوانی کافی نداشته باشد از این ایمپلنت استفاده میشود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندان پزشک

درباره نویسنده

پاسخ

پنج × 5 =