16 اکتبر

ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟

داشتن دندان های سالم و زیبا می تواند در زیبایی چهره تاثیر زیادی داشته باشد .به همین دلیل همه افراد تمایل دارندکه دندان های زیبا داشته باشند . مشکلاتی که برای دندان به وجود می آید متفاوت است اما امروزه روش های درمانی متفاوتی برای هر گونه به هم ریختگی و همچنین آسیب دیدگی دندان ها وجود دارد که می تواند به افراد کمک کند که علاوه بر داشتن زیبایی دندان  بتوانند دندان هایی با همان کارایی داشته باشند هر چند که تمامی افراد باید مراقبت  از دندان های خود را امری مهم تلقی کنند.امروزه حتی اگر شخصی تمامی دندان های خود را  از دست بدهد  متخصص دندان پزشک می تواند این مشکل وی را برطرف کند و با روش های گوناگون این مشکل را برطرف کند .از دست دادن یک و یا چند دندان، دیگر به مانند گذشته مشکل بزرگی نیست.یکی از روش هایی که امروزه مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است ایمپلنت های دندانی است.ایمپلنت دندان به معنی کاشت دندان می باشد که می تواند تا چندین سال و یا حتی با مراقبت های صحیح تا آخر عمر برای فرد مورد استفاده قرار بگیرد .

ایمپلنت

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندان از چند قسمت تشکیل شده است که پایه آن فلزی از جنس تیتانیوم است  دلیل ساخت این پایه ها با تیتانیوم سازگاری لثه  است .ایمپلنت دندان در داخل فک شخصی که دندان های خود را از دست داده است ،قرار می گیرد و بعد از آن تاج و همچنین روکش های دندانی برای داشتن زیبایی بیشتر و نزدیک بودن به حالت طبیعی روی آن گذاشته می شود.نتیجه ایمپلنت دندان به این گونه است که فرد می تواند به مانند قبل هر گونه مواد غذایی را بجود بدون اینکه برای وی مشکلی به وجود بیاید.

کاندیدای مناسب ایمپلنت دندان

شاید بسیاری از افراد بعد از از دست دادن دندان های خود از دندان های مصنوعی استفاده کرده اند ولی به دلیل مشکلاتی که این دندان ها دارند ترجیح می دهند دندان های ماندگار تری داشته باشند.زیرا امکان دارد که این افراد با گذشت زمان باز هم به دندان های مصنوعی عادت نکنند و یا دندان ها مصنوعی  باعث آلرژی و یا حساسیت برای آنها می شود.

کسانی که چند تا از دندان های خود را از دست داده اند و تمایل ندارند دندان های کناری آنها آسیبی ببیند و تراشیده شود ایمپلنت بدون اینکه به دندان های مجاور آسیبی وارد کند می تواند یکی از بهترین روش ها برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته باشد.

شاید دیده باشید که پروتزهای متحرک و یا ثابت دندانی حالت طبیعی  مانند دندان ها ندارند بسیاری از افراد از این موضوع ناراحت هستند کسانی که به زیبایی ظاهری دندان خود بیشتر اهمیت می دهند بهتر است  از روش ایمپلنت استفاده کنند.

در چه مواردی می توان روش ایمپلنت استفاده کرد ؟

در مواردی که دندان های جلو به دلیل از دست رفتن یک دندان زیبایی خود را از دست داده باشد با ایمپلنت می توان به صورت کاملا طبیعی این مشکل را برطرف کرد .

در مواردی که یک یا همه دندان ها آسیب دیده شده و از بین رفته اند .

در مواردی  که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت ریشه ای:این نوع ایمپلنت پهنا و طول متفاوتی دارد و شبیه به پیچ ضخیم است .پیش از استفاده از آن در ابتدا کیفیت استخوان فک و روکش دندان بیمار بررسی می شود .


ایمپلنت-دندان

ایمپلنت دارای چهار چوب راموس:این نوع ایمپلنت ها در مقایسه با ایمپلنت های ریشه ایی محکم تر هستند و برای افرادی مناسب است که استخوان فک پایین آنها نازک شده است.در واقع این نوع از ایمپلنت ها می توانند مشکل ضعیف بودن فک را نیز برطرف کنند.

مزیت ایمپلنت

  • چون ایمپلنت های دندانی ثابت هستند و با پایه هایی در داخل فک محکم شده اند به همین دلیل هیچ گونه تحرکی ندارند و دچار پوسیدگی نمی شود.
  • پایه ایمپلنت در داخل فک است که در واقع عملکردی به مانند ریشه های دندان دارد به همین دلیل بعد از گذشت چندین سال باز هم ایمپلنت های دندانی باعث تحلیل استخوان ها نخواهند شد و استخوان فک محفوظ باقی می ماند.زیرا در برخی از روش ها دیده شده است که فرم صورت بعد از مدتی به دلیل تغییر در استخوان ها دگرگون می شود.
  • در صورتی که مراقبت های دندانی به خوبی صورت بگیرد ایمپلنت به مانند دیگر دندان های شما دائمی خواهد بود .
  • پس از کاشت دندان،ایمپلنت کارکردی به مانند دیگر دندان های شما خواهد داشت و مشکلی در جویدن نخواهید داشت.
  • ایمپلنت به مانند دیگر جراحی ها نیست و شما می توانید در مدت زمان کوتاهی نتیجه این روش درمانی را مشاهده کنید .
  • روش ایمپلنت بدون خونریزی و درد است و لثه شما هیچ گونه آسیبی وارد نخواهد کرد.

البته دقت داشت باشید تمامی این نکاتی که در رابطه با مزایای ایمپلنت های دندانی گفته شد در صورتی است که شما به دندانپزشک با تجربه و در مراکز معتبر مراجعه کنید تا تمامی مراحل این روش به درستی و با دقت انجام گرفته شود .زیرا مواد استفاده شده و همچنین تبحر دندانپزشک می تواند در نتیجه این روش بیشترین تاثیر را داشته باشد .در برخی موارد هم دیده شده است که افراد بعد از کاشت دندان با ایمپلنت با مشکلات متعددی روبه رو شده اند .

چه افرادی برای ایمپلنت مناسب نیستند ؟

ایمپلنت برای افراد سیگاری نمی تواند به  شکل مطلوب به مانند افراد دیگر نتیجه بخش باشد پس بهتر است در ابتدا این افراد مصرف دخانیات را ترک کنند و یا اینکه کنترل کنند .

افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند و یا اینکه از داروهای خاصی استفاده می کنند گزینه مناسبی نیستند.بعد از اینکه شما به دندانپزشک مراجعه می کنید باید تمامی شرایط خود را برای پزشک توضیح دهید.

کسانی که در قسمت سر و گردن پرتودرمانی می کنند نمی توانند ایمپلنت داشته باشند.

در صورتی که بیماری دیابت کنترل نشده داشته باشید بهتر است ایمپلمت دندانی را به تاخیر بیندازند.

با تشکر مدیریت سایت لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

درباره نویسنده

پاسخ

3 × 5 =