19 ژانویه

باندینگ دندان

باندینگ دندان

باندینگ دندان از مواد سفید و سازگار با دندان تشکیل شده است که بعد از آماده سازی توسط دندان پزشک به دندان ها چسبیده می شوند.

کارایی باندینگ دندان

– برای ترمیم دندان پوسیده
– ترمیم دندان های ترک خورده
– برای بازسازی ظاهر دندانی که تغییر رنگ یافته
– کم کردن فاصله بین دندانها
– باند کردن طول دندان
– برای تغییر شکل دندان
– به عنوان جایگزین پر شدگیهای امالگام
– برای نگهداری از ریشه دندان

 

باندینگ-دندان

 

برای باندینگ دندان، چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟
آماده سازی
مهم ترین کار انتخاب رنگ مناسب و هم رنگ دندان های اصلی می باشد. پزشک کاتالوگ رنگ دندان ها را با دندان اصلی شما مقایسه می کند و مناسب ترین رنگ را انتخاب می کند.

باندینگ چگونه انجام می شود
بعد از سابیده شدن دندان با سوهان مخصوص، مواد مخصوصی به آن مالیده میشود. این اقدامات کمک میکند مواد باندینگ به خوبی به دندان بچسبند . پس از قالب گیری به شکل مورد نظر در می آید سپس نور فرابنفش یا لیزر به این ناحیه تابانده میشود تا مواد سخت شوند. پس از سخت شدن مواد، دندانپزشک آن را بهتر شکل میدهد و صاف میکند و برای هماهنگ شدن درخشندگی آن با بقیه سطح دندان آن را پولیش میکند.

مزایا:

باندینگ دندان از آسانترین و کم هزینه ترین کارهای دندانپزشکی زیبایی است. بر خلاف ونیر و تاج (کراون) که پوشش دندانی هستند که باید توسط آزمایشگاه ساخته شوند، باندینگ معمولا در یک جلسه میتواند آماده و به دندان چسبانده شود مگر این که چند دندان نیاز به باندینگ داشته باشند. مزیت دیگر باندینگ در مقایسه با ونیر و تاج این است که کمترین مقدار مینای دندان تراشیده میشود. همچنین باندینگ نیازی به بی حسی ندارد مگر این که برای پر کردن حفره های دندان استفاده شود.

معایب:

اگر چه مواد مورد استفاده در باندینگ تا حدی مقاوم در برابر لکه است اما به اندازه تاج مقاوم نیست. عیب دیگر باندینگ این است که مواد باندینگ به اندازه روشهای ترمیمی دیگر مانند ونیر و تاج یا پر شدگی، دوام و استحکام ندارند. به علاوه مواد باندیگ میتوانند از دندان جدا شوند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندان پزشک

درباره نویسنده

پاسخ

هفده − شانزده =