07 اکتبر

بهترین رنگ کامپوزیت

بهترین رنگ کامپوزیت

کامپوزیت دندان مواد همرنگ دندان هستند که برای ترمیم و زیبایی بخشیدن به دندان های جلویی استفاده می شود برای اینکه بخواهید رنگ خوبی برای کامپوزیت انتخاب کنید مهم ترین نکته طبیعی بودن آن است که البته برخی از افراد تمایل دارند بیشتر از دندان های خود سفیدی لبخندشان به نظر برسد به همین دلیل دندانپزشک زیبایی و ترمیمی باید مشاوره  لازم را به بیمار بدهد و در نهایت تصمیم نهایی را بیمار خواهد گرفت که البته بهتر است به راهنمایی های پزشک خود دقت داشته باشد زیرا هر یک از اجزای دندان رنگ مخصوص به خود را دارد و با ایجاد کوچکترین اشتباهی ممکن است نتیجه اصلاح طرح لبخند با توقعات بیمار یکسان نباشد.

علل دشوار بودن انتخاب رنگ کامپوزیت

اگر پزشک بخواهد تنها با چشم رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب کند به دلیل تداخل نور و رنگ ممکن است اشتباهاتی رخ دهد  همچنین به دلیل روشن بودن رنگ دندان‏ها‎ یا ترانسلوسنسی و یا فرآیند فیزیکی و شیمیایی در درون انامل و دنتین، رنگدانه‏ ها‎یی که در ساختار درونی دندان قرار می‎گیرند انتخاب را سخت تر می کند که در این میان از ابزارهای دیجیتالی استفاده می شود و این امکان را می دهد که درصد اشتباهات کمتر شود.

در دندان های تیره انتخاب رنگ کامپوزیت راحت تر می باشد اما  به دلیل اینکه دندان های سالم و طبیعی رنگ روشن تری دارند تشخیص نهایی سختتر خواهد بود.

طراحی لبخند
راهکار صحیح برای انتخاب رنگ کامپوزیت

پزشک باید المان هایی مانند ضخامت دندان و میزان درخشندگی دندان ها را در نظر بگیرد هر چه ضخامت دندان بیشتر می شود درخشندگی آن کمتر می شود و از آنجایی که رنگ دندان تحت تاثیر مینا قرار می گیرد بهتر است از رنگ های کروم استفاده شود.

شرکت های سازنده موادی اعم از کامپوزیت‏ها‎ و پرسلن‏ها‎، رنگبندی‏ ها‎ را بر طبق نمونه رنگ های ویتا نامگذاری کرده اند که هر یک با یکدیگر تفاوت رنگی آشکاری دارند

رنگ دندان  باید با رطوبت دندان هماهنگ باشد با کم شدن آب دهان از درخشندگی مینای دندان کاسته می شود که همین امر می تواند دندانپزشک زیبایی را گمراه کند.

در رابطه با دوام کامپوزیت دندان باید گفت که با مرور زمان حرکت و تغییر رنگ به وجود می آید  و ممکن است دورنگی  با افزایش سن و گذشت زمان به وجود بیاید که در نهایت فرد ناگزیر است از روش لمینیت دندان و یا تعویض کامپوزیت ها استفاده کند.

 

درباره نویسنده

پاسخ

14 + 11 =