دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » بهداشت دندان های ارتودنسی شده
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بهداشت دندان های ارتودنسی شده

بهداشت دندان های ارتودنسی شده

در مقالات قبلی درباره ارتودنسی دندان ، مراقبت های بعد از ارتودنسی ، انواع مختلف ارتودنسی دندان مانند ارتودنسی کاربردی ، ارتودنسی نامرئی ، ارتودنسی دیمون ، ارتودنسی لینگوال ، ارتودنسی کاموفلاژ ، ارتودنسی پیشگیری و… صحبت کردیم . در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در باب بهداشت دندان های ارتودنسی شده در اختیار بیماران عزیز قرار دهیم . دکتر لیلا صدقی ، جراح و دندانپزشک زیبایی ، با تاکید بر این مساله که مراقبت از بهداشت دندان ها در دوران درمان ارتودنسی بسیار بیشتر می شود ، مطالب فوق را جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات جانبی در دندان بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می نمایند ، ارائه می نماید .

بهداشت دندان های ارتودنسی شده

مراقبت از دندان ها در طول درمان ارتودنسی

همانطور که گفته شد ، بهداشت دندان های ارتودنسی شده از اهمیت بسیار زیادی برخوداری است چرا که براکت های ارتودنسی که روی دندان ها چسبانده اند و سیم های دستگاه ارتودنسی مواد غذایی که وارد دهان شده اند را بیشتر در دهان نگه می دارد . بنا براین بعد از میل نمودن غذا ، دندان ها و دستگاه ارتودنسی حتما باید به کمک مسواک و نخ دندان تمیز شده و از فعالیت اسید های مخرب  و فعالیت میکروب های تولید شده جلوگیری شود .

شاید برای افرادی که از ارتودنسی استفاده می نمایند ، نظافت و رسیدگی به بهداشت دندان ها در روز های اول سخت به نظر برسد ولی بعد از چند روز ، فرد به وجود براکت ها در دهان خود عادت نموده و دیگر سختی اولیه از بین رفته و بیمار متوجه می شود که پاکسازی دندان ها تنها کمی متفاوت تر از قبل شده است .

نحوه مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده

شما برای مسواک زدن و تمیز کردن براکت های ارتودنسی خود ، به 2 الی 5 دقیقه زمان نیاز دارید  که در این مدت باید اطراف براکت ها و زیر سیم ها ، تمیز شود. شما باید صبر و حوصله داشته و برای هر کدام از دندان هایتان به طور اختصاصی زمانی را در نظر بگیرید . سعی کنید در محلی مسواک بزنید که نور مناسب و آینه وجود داشته باشد تا ببینید که چکار می کنید .

در ادامه دکتر لیلا صدقی ، نحوه صحیح مسواک زدن را به شما آموزش می دهند :

بعد از قرار دادن خمیر دندان دارای فلوراید روی دندان ، مسواک با زاویه 45 درجه روی براکت ها قرار گرفته و با حرکات چرخشی براکت ها را تمیز می نماید (سعی کنید از حرکات افقی خود داری نمایید) . بهتر است که از نوع مسواک نرم استفاده نمایید. از آنجایی که سیم های ارتودنسی مسواک شما را زود تر حالت عادی تخریب می نماید ، مسواک خود را سریعتر عوض نمایید . سپس به کمک مسواک ارتودنسی ، به آهستگی ما بین براکت ها و زیر سیم ها را تمیز کنید.

 

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

Call Now Button