دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » تجهیزات و وسایل ارتودنسی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تجهیزات و وسایل ارتودنسی

تجهیزات و وسایل ارتودنسی

تجهیزات و وسایل ارتودنسی
بریس ها
بریس فلزی
اولین تصویری که از ارتودنسی به ذهن افراد خطور می کند همین بریس ها و براکت های سیم پیچسی شده کوچک آنها می باشدکه در روی دندان های جلو قرار خواهند گرفت.این نوع از بریس به این صورت می باشد که از بین براکت ها یک سیم ظریف می گذرد و انتهای هرکدام از آنها به باندهای فلزی وصل خواهد شد و در روی دندان آسیا قرار خواهند گرفت.جنس این بریس ها از استیل ضد زنگ با درجه بالا می باشد.
بریس سرامیکی (بریس شفاف دیمون)
این بریس ها سرامیکی یا پلاستیکی و یا ترکیبی از هردو می باشند و جلب توجه کنندگی بریس فلزی را ندارند.در عین حال که نامرئی اند و دیده نمی شوند(فقط یک سیم دیده می شود) این بریس ها شکنندگی بالاتری نسبت به بریس فلزی دارند.این نوع بریس در بین بزرگسالان هوادار بیشتری دارد.
بریس زبانی (لینگوال)
این نوع بریس نیز فلزی بوده و در سمت زبان و پشت دندان ها قرار می گیرد.این بریس کاملا غیر قابل مشاهده می باشد اما هزینه بالاتری دارد و همچنین عادت کردن به حضور آن در دهان سخت تر است.این بریس جایگزین مناسبی برای افرادی است که می خواهند بدون به هم خوردن زیبایی ظاهری دندان های خود را ارتودنسی کنند.
از سایروسایل و تجهیزات ارتودنسی زمانی استفاده می شود که بریس ها نتوانند به تنهای نقش خود را ایفا کنند استفاده از سایر تجهیزات لازم خواهد شد.
سیم
سیم های ارتودنسی متناسب با شکل قوس دندان و لثه قوس داده می شود. این سیم ها را به براکت ها متصل میکنند.این سیم در بریس ها به عنوان منبع قدرت برای تغییر حالت دندان ها استفاده می شود.
باند
برای نگهداری بخش هایی از بریس از یک حلقه فلزی استفاده می شود که این حلقه های فلزی را باند می نامند.باند ها برای نگهداری اتصالات و همچنین محافظت دندان از پوسیدگی استفاده می شود.گاها برای اعمال فشار ارتوپدی هم استفاده می شود.
براکت
مدول هایی از جنس سرامیک و یا فلز اند که در ابعاد کوچک می باشند و روی دندان ها چسبانیده می شوند.سیم قوسی را در جای خود نگاه داشته و به عنوان راهنما به دندان ها در حرکت کمک می کنند.
هوک
اتصالی کوچک می باشد که به رابر بند (کش) متصل می شوند.این وسیله وسایل جانبی ،هرگونه اتصال و فنر های مارپیچ را محکم نگاه می دارد و در داخل و خارج دهان می تواند قرار گیرد.
در ارتودنسی از وسایل و تجهیزات دیگری مانند فنر مارپیچ(بسته یا باز)،کش ارتودنسی،باکال تیوپ،وسیع کننده کام،هربست،فیس ماسک ،پلاک دوقلو،جداکننده یا فضانگهدار،نگهدارنده و … نیز در صورت لزوم استفاده می شود.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =

Call Now Button