06 جولای

تفاوت بین لمینت و سفید کردن دندان ها

تفاوت بین لمینت و سفید کردن دندان ها :

با افزایش سن٬ دندان ها اغلب تيره تر٬ زردتر و یا لکه دارتر می شوند. اما تنها افزایش سن دلیل این بد رنگی دندان ها نمی باشد گاهی به دلیل اشتباهات در مراقبت  از دندان ها این اتفاق برای دندان می افتد. استفاده بیش از حد از نوشیدنی هایی که باعث تیرگی دندان ها می شود یکی از این علل است.

داشتن دندان های سفید علاوه بر جوان تر نشان دادن افراد سبب زیباتر شدن لبخند در اشخاص می شود و از این رو امروزه داشتن دندان هایی سفید طرفداران زیادی دارد.

تکنیک های متنوعی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد. از جمله آن ها لمینت دندان که منظور لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. هدف هر دو روش سفید کردن دندان ها و زیباتر جلوه دادن لبخند است و تفاوت آن ها در روش کار و مواد به کار رفته در آن می باشد.

لمینت سرامیکی

در این روش پس از تراش دادن دندان ها و انجام قالبگیری توسط لابراتور، کارهای نهایی توسط دندانپزشک انجام شده و روند درمانی معمولاً  دو الی سه هفته زمان خواهد برد. این نوع لمینت مقاومت بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد و از نظر رنگ ثبات و از نظر ظاهرزیبایی بیشتری دارند.

لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت دندان که از جنس کامپوزیتی است در مطب ساخته می شود. ثبات رنگ در این روش کمتر است و همچنین ارزان تر و تراش کمتر بر روی  دندان ها انجام می شود. البته این ها به معنای بهتر بودن لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی نیست. زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان ها و اصلاح طرح لبخند داریم لمینت های سرامیکی به کار گرفته می شود.

روش دیگری برای سفید کردن دندان ها به نام بليچينگ يعنی سفید کردن دندان ها بوسيله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن وجود دارد که در گذشته بیشتر از این روش استفاده می شد؛ البته هنوز هم بکار گرفته می شود. در این روش چیزی به ساختار دندان ها اضافه نمی‌شود و با استفاده از مواد شیمیایی، واکنشی روی دندان ها به وجود می آید که باعث سفید شدن آن ها می گردد.
این سفیدی می تواند تا مدت ها باقی بماند ولی به هر حال بستگی به دندان فرد و نحوه مراقبت از دندان ها دارد. یکی از معایب استفاد از بلیچینگ، ایجاد حساسیت در افراد می باشد به گونه ای که تماس دندان‌ها با هوای محیط و یا آب سرد باعث ناراحتی آن ها می‌شود.

اگر قصد سفید کردن دندان های خود را دارید بهتر است با یک متخصص دندانپزشک زیبایی در این زمینه مشورت کنید.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

 

درباره نویسنده

پاسخ

یک + یک =