۰۳ دی

بوی بد دهان و راه مقابه با آن

درمان بوی بد دهان

یکی از مشکلاتی که گذشته تا کنون مردم به دنبال رفع آن هستند ، بوی بد دهان می باشد . بوی بد دهان می توان مشکلات بسیاری از زمان های قدیم تا کنون داشته باشد . اما چگونه باید دلیل آن را شناسایی نمود ؟ اقدامات لازم برای درمان بوی بد دهان  چیست ؟ با ادامه مطلب همراه باشید ….

بوی بد دهان

بوی بد دهان می توان دلیل موضعی و یا عمومی داشته باشد . طبق تحقیقات صورت گرفته ۸۵ درصد از بوی بد دهان دلیل موضعی دارد . شایان ذکر است که بوی بد دهان علائم یک بیماری نیست ، بلکه علامت بسیاری از بیماری ها می باشد .گاهی اوقات حفره هایی که در خود دهان وجود دارد می تواند موجب ایجاد بوی بد دهان شود .

درمان بوی بد دهان

درمان بوی بد دهان

علل ایجاد بوی بد دهان

پوسیدگی دندان

در علل موضعی بوی بد دهان می توان به پوسیدگی دندان اشاره نمود که نقش بسیاری در ایجاد این مشکل ایجاد می کند . هنگام تشکیل پوسیدگی دندان حفره هایی ایجاد می شود که در داخل آن یک مخزنی حاوی میکروب ها ، بافت دندانی مرده ، مواد حاصل از فعالیت میکروب ها و مواد قندی وجود دارد که منجر به ایجاد بوی بد دهان می شود . این مشکلات در سطوحی که بین دندان ها قرار دارد بیشتر ایجاد می شود . ماندگاری مواد غذایی در این حفره ها منجر به ایجاد بوی بد در دهان می شود .

عدم رعایت بهداشت مناسب

درصورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود ، جرم بر روی دندان ها ایجاد شده که به مرور زمان همین جرم ها نیز منجر به ایجاد بوی بد دهان می شود .

عدم استفاده از نخ دندان

مواد غذایی بین دندان ها تجمع می یابند و اگر تمیز نشوند ، مواد غذایی در بین آن ها باقی می ماند و منجر به ایجاد بوی بد دهان می شود .

عفونت مزمن لثه

عفونت مزمن لثه اگر همراه با خونریزی باشد باعث ایجاد بوی بد زننده در دهان به ویژه هنگام صبح می شود .

روکش دندانی

اگر روکش دندان به طور مناسب منطبق با سطح دندان تراش خورده نباشد و درست در جای خود قرار نگرفته باشد ، در نتیجه لبه روکش محل تجمع میگروب ها می باشد . در نتیجه باعث بوی بد دهان می شود .

دیگر علت های بوی بد دها

سایر بیماری هایی که منجر به بوی بد دهان می شود

  • سینوزيت های مزمن
  • لوزه عفونی
  • بیماری های دستگاه گوارش
  • بیماری دیابت
  • و …

درمان بوی بد دهان

به منظور کاهش بوی دهان باید از استعمال دخانیات ، غذاهای پر ادویه ، افراط در مواد چربی دارد مخصوصا کره و روغن های مختلف اجتناب شود .
رژیم غذایی مناسب ، سبزیجات ، فیبر ها و نوشیدن آب فراوان و استفاده از لبنيات پروبيوتيك در کاهش بوی بد دهان بسیار کمک می کند .
به منظور درمان بوی بد دهان ابتدا باید دندانپزشک علت ایجاد در آن را تشخیص دهد و سپس با توجه به علت آن ممکن است دهان شویه ، ترمیم دندان های آسیب دیده ، مسواک زدن مناسب و … تجويز شود.

جهت دریافت مشاوره از دکتر لیلا صدقی با شماره ۰۲۱۸۸۶۹۶۷۷۴ تماس حاصل نمایید .

درباره نویسنده

پاسخ

ده + دو =