31 آگوست

لامینت یا ارتودنسی

لامینت یا ارتودنسی

اینکه کدام روش مناسب تر است بسته به شرایط مختلف دارای جواب های متفاوتی می باشد.

در ارتودنسی با اطلاع از نحوه و شکل قرار گیری دندان ها و یک سری محاسبات پیچیده سعی می شود دندان ها در محل مناسب قرار بگیرند. دراین روش علاوه بر اینکه دندان ها حفظ می شوند سعی می شود که حتی کمترین آسیب و یا جابجایی ممکن در دندان ها به وجود بیاید.به همین دلیل است که تغییرات به آرامی انجام شده تا بقیه اجزای صورت نیز بتوانند با آن هماهنگ بشوند.

 

لامینت یا ارتودنسی

در لامینت حتما باید قسمتی از مینای سالم دندان برش داده شود حتی اگراندک  باشد. اما در این روش فرد بسیار سریع تر و در ظرف مدتی مانند دو هفته به دندان های دلخواه و نتیجه مطلوب می رسد.

البته تمام اینها به خود فرد و انتخاب او بستگی دارد. چرا که ممکن است فردی مشکلی با تراشیدن مینای خود نداشته باشد و بخواهد سریع تر به دندان های مطلوب خود برسد.

گاها برای برخی از افراد هم موقعیت های اجتماعی و شغلی به صورتی می باشد که فرد نمی تواند از براکت ها و ارتودنسی استفاده کند که در این مواقع لامینت برای این افراد مناسب تر خواهد بود.

در مواردی که تعداد دندان های خراب و نامرتب کم باشد البته لامینت بر ارتودنسی ترجیح داده خواهد شد.

بعد از اینکه فرد از لامینت استفاده کرد مجبور است همیشه از لامینت استفاده کند. چرا که دندان اش تراش خورده است. در مواردی که لامینت تغییر رنگ دهد و یا بشکند نگه داشتن آن لامینت بر روی دندان و یا فقط کندن آن جلوه نازیبایی خواهد داشت. به همین دلیل فرد باید همیشه بر روی دندان خود لامینت داشته باشد.

در مورد هزینه هم انجام لامینت کامپوزیتی دارای هزینه ای برابر با انجام ارتودنسی بر روی دو فک می باشد، به همین دلیل است که از نظر هزینه اغلب ارتودنسی اقتصادی تر می باشد ؛که البته این نیز به انتخاب خود بیمار بستگی خواهد داشت.

یک مزیت مهم که لامینت بر ارتودنسی دارد این است که در زمانی که افراد از لامینت استفاده می کنند می توانند به راحتی رنگ کلی دندان های خود راعوض کنند و رنگ های خاصی را مانند سفید بلیچ و مواردی از این قبیل را انتخاب کنند و دیگر نیازی نیست که حتما رنگ زرد و یا معمولی دندان خود را تحمل کنند.در لامینت علاوه بر رنگ دندان حتی می توان شکل دلخواهی را به دندان ها داد. مثلا می توان دندان ها را تیز یا گرد کرد.اینها مواردی می باشد که در ارتودنسی قابل تنظیم نیستند.چرا که ارتودنسی در مورد محل قرارگیری و نظم دندان ها می تواند تغییر ایجاد کند و در مورد شکل و رنگ آنها هیچ تغییری را نمی تواند ایجاد کند.

در انتها باید گفت که بهترین کار این است که فرد با پزشک خود مشورت کند و با توجه به وضعیت دندان ها و سطح بهداشت دهانی فرد تصمیمی در مورد این موضوع گرفته بشود.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

 

 

 

درباره نویسنده

پاسخ

سه × 5 =