13 نوامبر

لامینیت دندان

لامینیت دندان 

لامینیت دندان یا Dental Laminate یکی از پرمتقاضی ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی می باشند.لامینیت Laminate) ) یا ونیر( Veneer)  لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که بر روی سطح جلوی دندان گذاشته و مچ می شود. در این مقاله به موضوع ” لامینیت دندان ” میپردازیم .

لامینیت-دندان

لامینیت برای اصلاح بد رنگی،  بد فرمی ، دندان های کله قندی ، کجی دندان ها و کم کردن فاصله بین دندان ها کاربرد دارد. در بعضی اوقات جهت انجام ارتودنسی ، لمینت ها جایگزین خوبی می باشند؛ به دلیل اینکه استفاده از روش لمینت درمان را راحت تر و سریعتر و کم هزینه تر خواهد کرد.

به طور کلی لامینیت ها به 3 دسته تقسیم می شوند :

 • لامینیت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)
 • لامینیت سرامیکی
 • لامینیت چینی

لامینیت  کامپوزیتی  :

به سیستم لامینیت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت هم گفته میشود. در این روش پوسته ها به شکل لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت دندان بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده خواهد شد . به طور کلی ونیر کامپوزیت را با عنوان های  مشابه همانند : کامپوزیت ونیر ، کامپوزیت دندان و کامپوزیت دندان نیز به کار میبرند . امروزه با توجه به رونمایی کامپوزیت های نانو و با توجه به پیشرفت های روزافزونی که در خصوصیات این کامپوزیت بدست آمده است ، ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند . این درمان در یک جلسه قابل انجام است و از ویژگی های مهم این سیستم حداقل دستکاری و تراش بر روی دندان است . از دیگر مزایای ونیر کامپوزیت این میباشد  که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لامینیت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند.

هزینه لامینیت دندان

لامینیت  سرامیکی :

لامینیت  سرامیکی  از دیگر سیستم های لامینیت میباشد. در مواقعی که دندان ها تحت استرس بالا هستند از این سیستم استفاده خواهد شد . به طور کلی ویژگی  مهم لامینیت  سرامیکی استحکام بسیار بالای آن است .

لامینیت های سرامیکی دارای انواع مختلفی میباشد از جمله:  زیرکونیا ، آلومینا ، ای . پی . اس ، ایمپرس ، ایی . مکس ، کاد .کم ، لومینیرز .

دندان-زیبا-با-لامینیت

انواع لامینیت سرامیکی :

– لومینیرز: یکی از سیستمهای لامینیت سرامیکی لومینیرز میباشد که از مهمترین ویژگی آن عدم نیاز به تراش دندان است. در این روش به دلیل استحکام بسیار بالا و فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های کم و بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و تنها عیب این روش  هزینه بالای آن میباشد.

-کاد کام : این روش یک سیستم سرامیکی برای ساخت لامینیت و روکش است . در این روش به وسیله ی کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود . مزیت مهم این روش آن است که در یک جلسه انجام خواهد شد .عیب این روش این است که لامینیت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته خواهد شد ، بنابراین زیبایی و طبیعی بودن لامینیت نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود  کمتر میشود. توسط این روش ظرف مدت چند ساعت  در مطب میتوان لامینیت و یا روکش سرامیکی ساخت . روش کار در این روش بدین شکل میباشد که بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر انتقال داده میشود و در کامپیوتر لامینیت و یا روکش به شکل مجازی  طراحی  شده و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، لامینیت روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته خواهد شد .

-آلومینا و زیر کونیا : این سیستم یک زمینه از جنس اکسید زیرکونیوم و یا اکسید آلومینیوم بر روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار ایجاد خواهد شد . با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در نهایت در کوره  پخته می شود. از مهمترین ویژگی این سیستم مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن میباشد . بیس این سیستم ها در واقع بصورت ریختگی ساخته می شود و از جنس لیتیوم دی سیلیکات است . این بدین معنی است که ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب  می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد .

 لامینیت چینی :

ویژگی  و امتیاز مهم لامینیت چینی درخشندگی  و شفافیت بالای آن میباشد . تراش دندان در سیستم لامینیت چینی مختصر و در حدود نیم میلی متر از سطح دندان است و پس از تراش و قالبگیری ، پوسته های لامینیت در لابراتوار ساخته میشود و سپس توسط دندانپزشک بر روی دندان چسبانده و مچ خواهد شد . نکته منفی این سیستم شکنندگی آن نسبت به ضربه است .

موارد استفاده از لمینت دندان :

 • برای دندان های تیره و رنگ گرفته بر اثر مصرف سیگار و یا خوردن مداوم مواد غذایی رنگی، از لامینیت سرامیکی استفاده می شود.
 • برای دندان هایی که به سمت زبان گرایش دارند .
 • جهت بستن فواصل بین دندانی
 • برای رفع بهم ریختگی های خفیف یا متوسط دندانی، دندان های لب پر شده و یا شکسته از لامینیت سرامیکی استفاده می شود.

طول عمر لامینیت :

مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندانها به ماندگاری لمینیت ها مانند دندانهای طبیعی به بستگی خواهد داشت . اما میتوان گفت اگر این کار به دقت و درست انجام شود و لامینیت به درستی با دندان زیرین چسبانده شود و در کنار آن بیمار نگهداری و مراقبت های لازم را انجام دهد ، از با دوام ترین و بهترین درمان های دندانپزشکی به شمار خواهد رفت.

مقدار تراش دندانها در لامینیت :

اندازه و مقدار تراش دندان در لامینیت بستگی به سیستم لامینیت دارد. در سیستم لامینیت چینی مقدار تراش بین 0/3 تا 0/5 میلی متر و در سیستمهای غیر از لومینیرز 0/5 تا 0/8 میلی متر میباشد .

بطور کلی تراش ایجاد شده روی دندانها در انواع لامینیت ها بسیار محافظه کارانه و با دقت فراوان بوده و حجم بسیار کمی از دندان تراشیده خواهد شد. در لومینیرز و کامپوزیت ونیر نیازی به تراش دندان نیست  مگر به قصد تغییر فرم دندان ها باشد.

لامینیت

آیا می توان از لامینیت دندان به عنوان محافظ دندان استفاده کرد؟

لامینیت دندان بسیاری از مشکلات ظاهری دندان از جمله آسیب هایی که به مینای دندان وارد شده است و یا بافت دندان و حتی بهم ریختگی های شدید دندان را درمان کند اما این نکته را باید توجه کرد که هنگامی که لامینیت دندان بر روی دندان قرار گیرد به این معنی نیست که برای همیشه محافظ دندان خواهد بود. لامینیت دندان  مانعی برای پوسیدگی و یا تخریب و آسیب دیدگی دندان نیست و اگر شما از دندان خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دچار آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان شود و یا آسیب های جدی به دندانتان وارد شود . بودن و نبودن لامینیت دندان تاثیری در محافظت از دندان ندارد و همانطور که اگر از دندان خود مراقبت نکنید دچار آسیب دیدگی می شود، در صورت داشتن لامینیت دندان و مراقبت نکردن نیز دچار آسیب دیدگی دندان خواهید شد و همچنین اگر از لامینیت های خود مراقبت نکنید از عمر آنها کاسته می شود و ممکن است دندان های شما را دچار تغییر کند.

اگر لامینیت دچار آسیب شود چه باید کرد؟

اگر لامینیت های دندان شما دچار آسیب دیدگی شود و شکستگی و یا ترک خوردگی داشته باشد نیاز است که شما لامینیت خود را تعویض کنید. در اصل کسی که دندان خود را لامینیت می کند باید مانند دندان های اصلی خود از آنها مراقبت کند و علاوه بر مسواک زدن و مراقبت های بهداشتی از گاز گرفتن و ضربه زدن به اجسام سفت و سخت بپرهیزد.

در صورتی که شما از دندان های لامینیت شده خود به خوبی مراقبت کنید، هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد و در صورت آسیب دیدن می توانید با یک ترمیم ساده مشکل حل خواهد شد. این نکته هم قابل ذکر است که ترمیم در لامینیت های کامپوزیتی ساده تر و سریع تر خواهد بود در حالی که ترمیم لامینیت های سرامیکی نیاز به قالب گیری مجدد خواهد داشت.

هزینه لامینیت های دندان چقدر است؟

لامینیت های دندانی هزینه های متفاوت و متغییری دارند و بسته به نوع و جنس آنها قیمت آن متفاوت است.

هزینه لامینیت دندان به صورت واحدی و برای هر دندان جداگانه محاسبه می شود. قیمت لامینیت های کامپوزیتی نسبت به لامینیت سرامیکی کمتر است زیرا کار کمتری دارند و ماندگاری آنها نیز کمتر است .

مراقبت های بعد ار لمینیت کامپوزیت

•  تمامی حالت های درد در دهان و لثه مثل جای آمپول بیحسی طبیعی و گذرا است و پس از مدت کوتاهی بر طرف خواهد شد

•  نکات بهداشتی مثل مسواک زدن روزانه و به طور منظم  فراموش نشود .

•  ممکن است چند ساعت اول بعد از اتمام کار در هنگام  نوشیدن مایعات سرد و گرم دچار حساسیت شوید که جای نگرانی نیست بر طرف خواهد شد.
•  بعد از اتمام کار از مصرف چای و قهوه  بپرهیزید و در صورت استفاده از نی نوش استفاده کنید تا لامینیت دچار تغییر رنگ نشود.
•  از فشار دادن دندان ها به صورت ارادی و غیرارادی مخصوصا در خواب (دندان قروچه) بپرهیزید.

•  برای بالاتر بردن عمر و ماندگاری لمنیت دندان ها از خرد کردن و شکستن آجیل و مواد غذایی سفت با دندان بپرهیزید.

•  برای استفاده از هر نوع دهانشویه یا مواد تمیز کننده دهان و دندان حتما با پزشک خود مشورت کنید

•  استعمال سیگار و دخانیات می تواند رنگ لامینیت دندان را خراب کند

•  برای تداوم زیبایی و درخشندگی دندان ها هر چند یک بار به پزشک خود مراجعه کنید از سلامت دندان ها و همچنین رفع پوسیدگی های احتمالی دندان ها جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از لامینیت دندان

سوالات متداول درباره لامینیت دندان

تفاوت لامینیت با روکش چیست؟ کدام بهتر است؟

نمی شود گفت لامینیت دندان بهتراست یا روکش .بستگی به نیاز بیمار و مشکل به وجود آمده برای دندان هایش دارد.ولی در کل بهترین روش آن است که کمترین بافت ازدندان برداشته می شود و دندان کمتر دست کاری می شود.
Dental crown  یا پرتز ثابت دندان که در جنس سرامیکی و فلزی ساخته می شود و روی دندان های تخریب شده نسبت می شوند،نیازبه تراشیدن و کوچک کردن سایز دندان است و بیشتر برای دندانهای عقب و آسیاب استفاده می شود  و این روکش ها با مقاوت بالا زیبایی طبیعی به دندان ها می بخشند.
لامینیت دندان زیبایی خاصی به دندان می دهند ، تراش کمتری روی دندان ایجاد می شود و بیشتر برای دندان های جلو انجام می شود و صرفأ برای زیبایی دندان ها استفاده می شود.

سوالات متداول لامینیت دندان

 لامینیت به رفع کدام مشکلات دندان کمک می کند؟

 • برطرف کردن بی رنگ شدن دندان ها، به دلیل درمان های ریشه ای، مصرف دارو، استفاده بیش از حد از فلوراید
 • اصلاح دندان هایی که شکستگی دارند و یا حالت ورقه ای پیدا کرده اند
 • اصلاح ظاهر نامناسب دندان
 • رفع فاصله میان دندان ها

مراحل انجام لامینیت دندان به چه صورت است؟

لامینیت نیاز به یک جلسه مشاوره، و دو جلسه اعمال مراحل به کار گذاشتن مواد دارد. این مراحل به شرح زیر می باشد:

 • مرحله تشخیص و درمان

این مرحله جهت مشاوره و بیان کردن نیازهای شما دارد. پزشک به بررسی و معاینه دندان شما می پردازد و تشخیص می دهد که کدام نوع لامینیت برای شما مناسب تر می باشد.

 • آمادگی قبل از لامینیت

قبل از شروع به کار، دندان پزشک 1 تا 2 میلی متر از مینای دندان را از بین می برد. (این میزان تقریبا برابر با ضخامت ونیریی است که روی سطح دندان شما قرار می گیرد). برخی از بیماران درخواست بی حسی موضعی را از پزشک خود دارند. دندان پزشک مدل یا قالب مورد نظر را به آزمایشگاه می فرستد و بعد از 2 تا 4 هفته نمونه به دست پزشک می رسد.

 • قرار دادن لامینیت (باندینگ)

دندان پزشک، لامینیت را به صورت موقت بر روی دندان شما قرار می دهد، رنگ و شکل این ماده بی رنگ را بررسی می کند، دندان را کاملا تمییز می کند، سپس بر روی دندان فیکس می کند، و بخش های اضافی را نیز بر می دارد و لامینیت را شفاف و براق می کند.

ماندگاری لامینیت دندان چقدر است؟

لامینیت دندان، 7 تا 15 سال دوام و ماندگاری دارد. بعد از گذشت این زمان، لامینیت یا همان ونیر باید تعویض شوند.

آیا مراقبت خاصی لازم است؟

لامینیت دندان، به مراقبت خاصی نیاز ندارد. اما شما باید بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن، شست و شو با دهان شوی ضد عفونی کننده و استفاده از نخ دندان را رعایت کنید، همان طور که از دندان های طبیعی خود محافظت می کنید.در فیلم زیر می توانید برخی از نمونه کار های دکتر لیلا صدقی را مشاهده کنید .

تفاوت لامینیت کامپوزیتی و لامینیت سرامیکی

لامینیت دندان روشی  برای ایجاد و اصلاح طرح لبخند است. در لامینیت دندان برای اصلاح طرح لبخند، کارهایی از قبیل پرکردن فاصله بین دندان، یک دست کردن دندان ها، ترمیم شکستگی و ترک های روی دندان انجام می شود. لازم به ذکر است که قبل از انجام لامینیت باید سلامت همه دندان ها از طرف دندانپزشک زیبایی تأیید گردد. در بین انواع متعدد لامینیت دندان، لامینیت های سرامیکی و کامپوزیتی از پرکاربردترین لامینیت هاست و بیشترین تقاضا را دارد.

لامینت کامپوزیتی

از لامینیت برای ترمیم اشکالات ظاهری دندان از قبیل بد رنگی دندان ها (زردی دندان ها)، فاصله بین دندان ها، ترک و شکستگی های دندان، نامرتب بودن دندان ها مانند روی هم قرار گرفتن دندان ها از لامینیت های کامپوزیتی استفاده می شود.

لامینیت سرامیکی چیست ؟ تمامی اشخاصی که در خصوص لامینیت سرامیکی اطلاعات می خواهند کسب نمایند ، بهتر است این مقاله را مطالعه نمایند تا در خصوص لامینیت سرامیکی  اطلاعات بیشتری کسب نمایند .

دندانپزشک زیبایی با دقت و مهارت لازم پوششی از جنس کامپوزیت ساخته و بر روی دندان قرار داده می شود. برای انجام این کار حداقل به دو جلسه احتیاج است.

لامینت سرامیکی

برای استفاده از لامینیت سرامیکی باید یک جلسه به ساخت قالب از دندان اختصاص داده می شود تا قالب تهیه و برای ساخت وینرها به لابراتور ارسال گردد. در این قالب گیری دندان ها تراشیده نمی شود. ساخت وینرها زمانی بین 2 تا 3 هفته احتیاج است. بعد از آماده شدن لامینیت های سرامیکی در یک جلسه وینر ها بر روی دندان قرار داده می شود.

لامینیت سرامیکی همانند لامینیت کامپوزیتی برای مرتب سازی دندان های نامرتب، پر کردن فاصله بین دندان ها، اصلاح کوتاه و بلندی دندان ها، ترمیم رنگ دندان ها و چندین مورد دیگر  استفاده می شود.

تفاوت لامینیت کامپوزیتی و لامینیت سرامیکی

 • در لامینیت های کامپوزیتی به مرور زمان شاهد تغییر رنگ لامینیت ها خواهیم بود. که البته در صورتی که تمامی توصیه های بهداشتی که دندانپزشک زیبایی به شما می گوید رعایت شود، این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین به صورت دوره ای و هر 6 ماه یکبار دندانپزشک زیبایی برای پولیش دندان مراجعه شود تا لامینیت تغییر رنگ ندهد.
 • لامینیت های سرامیکی دارای ماندگاری بیشتری است و اصلا دچار شکستگی نمی شود.
 • لامینیت های کامپوزیتی نسبت به لامینیت های سرامیکی نیاز بیشتری به چکاپ دوره ای دارد.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی:

ایمپلنت

اصلاح طرح لبخند

لامینت دندان

ارتودنسی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

تشکر، مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

درباره نویسنده

پاسخ

15 − 1 =