25 مارس

کاشت دندان مصنوعی

کاشت دندان مصنوعی

دندان مصنوعی به دندان هایی گفته می شود که از موادی ساخته شده است که می توان به راحتی به عنوان دندان های طبیعی جایگزین کرد. استفاده از این دندان های مصنوعی را برای اصلاح طرح لبخند می توان استفاده کرد تا دندان های افتاده را جایگزین کرد. البته لازم به ذکر است دندانپزشک زیبایی همواره می کوشد تا دندان های طبیعی را حفظ نماید و در حفظ بهداشت دهان و دندان بیمار راهنمایی و کمک نماید.

کاشت دندان مصنوعی به منظور بهبود عملکرد فک ها، اصلاح طرح لبخند، حفظ مابقی دندان ها انجام می شود. انجام کاشت دندان مصنوعی باید توسط دندانپزشک زیبایی انجام شود تا تاثیر بسزایی داشته باشد. برای اطلاع از نحوه کاشت دندان مصنوعی و اقدامات لازم در این خصوص می توانید با شماره های 02188696774 – 02188696845 تماس حاصل فرمایید. 

کاشت دندان مصنوعی

دندان های افتاده می تواند مشکلات فراوانی رابرای فرد ایجاد می کند از جمله این مشکلات می توان به عدم تکلم صحیح، مشکل در هنگام خوردن خوراکی و کاهش اعتماد به نفس فرد می باشد. برای جلوگیری از این مشکلات و بهبود گونه و لب ها از دندان های مصنوعی استفاده کرد. کاشت دندان مصنوعی می تواند بسیاری از مشکلات افراد را بر طرف می کند.

دندان های مصنوعی انواع متفاوتی دارد که در این مقاله به توضیح مختصر هر یک می پردازیم.

انواع دندان‌های مصنوعی

دندان های مصنوعی به عنوان جایگزین دندان های طبیعی مورد استفاده  قرار می گیرد. برای ساخت دندان های مصنوعی در مرحله اول با قالب گیری از دهان و ساخت سفارشی برای هر فرد توسط دندانپزشک زیبایی انجام می شود.

رنگ دندان مصنوعی همانند رنگ های طبیعی ساخته می شود همچنین، دندان های مصنوعی تا حدممکن همانند دندان های طبیعی ساخته می شود.

دندان های مصنوعی را می توان از یک الی چند دندان تا یک دست کامل دندان می باشد. این که تعداد کاشت دندان مصنوعی به چه صورت باشد، به بررسی و نظریه دندانپزشک زیبایی بستگی دارد.

دندان‌های مصنوعی با پایه ایمپلنت

در برخی از افراد  به دلیل از بین رفتن بافت استخوانی یا عدم داشتن بافت کافی نمی توان دندان مصنوعی را استفاده کرد. همچنین می توان از دندان های مصنوعی می توان به طور معمولی و به طور ایمپلنت کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

باتوجه به وضعیت استخوان فک فرد، می توان بین  4 تا 6 ایمپلنت بر روی هر دوفک بالا و پایین استفاده نمود.

 برای ایمپلنت کردن دندان ها، با ایجاد سوارخ در استخوان فک می توان پایه ایمپلنت را جایگذاری کرد. با استفاده از این روش می توان پایه تیتانیومی ایمپلنت را در داخل فک استخوان گذاشته و با قرارگیری تاج بر روی این پایه دندان های مصنوعی را در جای مناسب قرار داد.

برای انجام ایمپلنت دندان لازم است تا به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه نموده تا نتیجه مطلوبی را از ایمپلنت دندان به همراه داشت.

برخی دیگر از انواع دندان های مصنوعی عبارتند از :

  • دندان‌های مصنوعی فوری کامل
  • دندان‌های مصنوعی معمولی کامل
  • دندان‌های مصنوعی جزئی

مراقبت بعد از کاشت دندان مصنوعی

مراقبت بعد از کاشت دندان مصنوعی

به دلیل انجام کاشت دندان در استخوان فک، فرد به تورم، کبودی، درد و حساسیت دچار می شود. به همین منظور باید مراقبت های بعد از کاشت دندان توسط دندانپزشک زیبایی ذکر شود تا از بروز برخی از این عوارض کاسته شود.

دکتر صدقی در این خصوص نکاتی را اعلام می کنند که عبارتند از:

  • برای کاهش درد به مدت 2 الی 3 روز بعد از کاشت دندان مصنوعی، باید از غذاها و خوراکی های نرم استفاده شود. همچنین به مدت چند هفته باید در رژیم غذایی از غذاهای بسیار سفت و خشک به هیچ عنوان استفاده نشود.

همچنین ممکن است دندانپزشک زیبایی با توجه به شرایط بیمار، دارو های مسکن تجویز نماید. این داروها تا               زمانی که مورد نیاز بیمار باشد باید مورد استفاده قرار گیرد.

  • ممکن است در افراد به دلیل انجام جراحی برای کاشت دندان مصنوعی، خونریزی در لثه و دهان بروز نماید. این امر کاملا طبیعی بوده و بعد از گذشت چند روز کاملا قطع می شود. با این حال برای اطمینان از این امر می توانید با دندانپزشک زیبایی خود در این خصوص مشورت نمایید.
  • تورم بعد از هر جراحی به دلیل دست بردن به بافت و استخوان بدن یک عکس العمل طبیعی بدن به شمار می رود. همه پزشکان برای کاهش تورم کمپرس سرد و یا کیسه یخ را پیشنهاد می کنند. بهترین زمان برای استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم 48 ساعت اول بعد از کاشت دندان مصنوعی است.
  • مراقبت از دندان های مصنوعی کاشته شده، همانند دندان های طبیعی است.
  • تمامی دندان های مصنوعی کاشته شده باید به درستی تمیز و بهداشت آن ها حفظ گردد تا به مابقی دندان های طبیعی فرد صدمه وارد نشود. استفاده از دهانشویه و نخ دندان می تواند در حفظ بهداشت دهان و دندان ها بسیار کمک کننده است.
  • برای مسواک زدن دندان ها به دلیل انجام جراحی کاشت دندان مصنوعی از مسواک هایی که دارای برس های نرم هستند استفاده شود تا به محل جراحی آسیب وارد نشود.
  • از شکاندن اجسام سخت و یا فشار آوردن بر روی دندان ها باید جدا خودداری شود.

مقالات مرتبط

ایمپلنت

اصلاح طرح لبخند

ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت دندان 

راه های ارتباطی با دکتر

  صفحه تلگرام 
 صفحه اینستاگرام

 جهت تماس با ما کلیک کنید

 تلفن تماس : 02188696774 – 02188696845

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدقی

درباره نویسنده

پاسخ

1 + شش =