دکتر لیلا صدقی » کامپوزیت ونیر » تفاوت کامپوزیت ونیر و پرسلن ونیر
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تفاوت کامپوزیت ونیر و پرسلن ونیر

تفاوت کامپوزیت ونیر و پرسلن ونیر

آخرین لبخند زیبایی که دیده اید برای چه کسی بوده؟ آیا به یاد دارید این لبخند زیبا به چه علت در ذهن شما نقش بسته است؟

کمی که عمیق تر شوید به یاد می آورید که این دندان های زیبا هستند که لبخندی بی نقص خلق می کنند. آیا تا کنون به فکر زیبا سازی دندان های خود افتاده اید؟ چه علتی باعث شده که از انجام خدمات زیبایی دندانپزشکی منصرف شوید؟ هزینه آن ها؟ ترس از آسیب به دندان ها؟ کدام؟

اغلب افرادی که برای بهره مندی از این خدمات تردید دارند، به این علت است که تفاوت، مزایا و معایب هر یک از این روش ها را نمی دانند.

ما در این مقاله با تشریح تفاوت بین کامپوزیت ونیر دندان و پرسلن ونیر که از محبوب ترین خدمات زیبایی دندان است؛ شما را در انتخاب آن ها راهنمایی خواهیم کرد. با ما همراه باشید:

در ابتدا به توضیح هریک از این دو خدمات دندانپزشکی می پردازیم:

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر که با نام لمینت کامپوزیتی نیز شهرت دارد، روشی است برای ایجاد زیبا سازی لبخند. از این روش برای ترمیم شکستگی های دندان. تغییر رنگ آن و همچنین برای پر کردن فضاهای خالی دندان استفاده می شود .

در این روش دندانپزشک با قرار دادن ماده اي با قوام خميري بر روی دندان که ترکیبی ازمواد شیمایی و دارای استحکام بالاست اقدام به برطرف نمودن نواقص دندانی می کند. این ماده بعد از قرار گیری روی دندان ها با استفاده از دستگاه لاين كيور با نور كاملا بي ضرر سفت شده و پس از این انسجام دندانپزشک آن را به شکل نهایی؛ که هم سلیقه فرد و هم اصول دندانپزشکی در آن لحاظ شده باشد، تبدیل می کند.

مراحل انجام کاپوزیت ونیر

زمانی که فرد اقدام به انجام کامپوزیت ونیر می کند، دندانپزشک باید مراحل زیر را برای دستیابی به نتیجه مطلوب انجام دهد. این مراحل عبارت اند از :

  1. در ابتدا انجام معاینات دهان و دندان توسط دندانپزشک، برای اطمینان از عاری بودن فضای دهانی از هر گونه عفونت، التهاب و بیماری
  2. جرم گیری و تمیز کردن سطوح دندانی جهت آماده سازی دندان برای قرار دادن کامپوزیت
  3. خشک کردن دندان ها و همچنین پاک کردن آن ها از هرگونه خون و رطوبت
  4. استفاده از اسید براي آماده سازي سطوح دندانی که در چسبیدن کامپوزیت روی دندان بسیار موثر است.
  5. استفاده از باند دندان روی دندان ها برای مرحله قرار دادن کامپوزیت
  6. تاباندن اشعه با طول موج مخصوص جهت سفت کردن مواد کامپوزیتی روی دندان ها
  7. و در آخر استفاده از پولیش دندان برای فرم و شکل دهی به دندان ها

آنچه می تواند نتیجه کامپوزیت را به ایده آل های ذهنی افراد نزدیک کند، مراجعه به بهترین دندانپزشک زیبایی و همچنین رعایت المان های زیبایی به طوری که اندازه و رنگ دندان ها به صورت افراطی انتخاب نشود، خواهد بود.

مراقبت بعد از انجام کامپوزیت ونیر

افرادی که برای انجام کامپوزیت به دندانپزشک مراجعه می کنند. باید توجه داشته باشند که نتیجه دهی مطلوب در گرو رعایت مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان است. چراکه هر قدر دندانپزشک در انجام این روش مهارت داشته باشد و هر مقدار که از مواد درجه یک استفاده شود، اگر فرد بعد از کامپوزیت توصیه های لازم برای مراقبت را رعایت نکند، نمی تواند انتظار معجزه از این روش را داشته باشد. در ادامه برخی توصیه های مهم بعد از انجام کامپوزیت دندان را می خوانید:

مراقب مواد خوراکی سفت باشید

بعد از کامپوزیت دندان گرچه امکان ترمیم وجود دارد، اما بهتر است برای ماندگاری آن در خوردن برخی مواد خوراکی مثل آجیل و خشکبار ها احتیاط کنید.

خوردن نوشیدنی های رنگی را متوقف کنید

بعد از کامپوزیت دندان از مصرف نوشیدنی های رنگی مثل چای قهوه خودداری کنید. اگر چه نوشیدن این مایعات پس از مدتی بلامانع است، اما باید توجه داشته باشید که مصرف آن ها را به حداقل برسانید، که چراکه این نوشيدني ها می تواند اثرات منفی در رنگ کامپوزیت های شما داشته باشد.

در صورتی که از این دست نوشیدنی ها استفاده کردیده اید، می توانید بانوشیدن جرعه ای آب پس آن از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کنید.

مسواک زدن را جدی بگیرید

گرچه امکان پولیش برای ترمیم رنگ کامپوزیت وجود دارد، اما افراد می بایست بعد از هر وعده غذایی دندان ها را مسواک زده تا به ماندگاری کیفیت کامپوزیت دندان کمک کنند.

نگران حسایت های دندانی نباشید

در برخی موارد گزارش شده که افراد پس از انجام کامپوزیت دچار حساسیت دندانی شده اند. این افراد می توانند با استفاده از خمیر دندان های مخصوص، دندان های حساس استفاده کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشند که در صورت طولانی شدن و وخیم شدن این حساسیت می بایست به دندانپزشک خود مراجعه کنند.

با نخ دندان دست آشتی دهید

استفاده از نخ دندان در صورت انجام کامپوزیت بیش از زمانی که دندان ها کامپوزیت نشده باشند اهمیت دارد، لذا افراد باید در استفاده از آن مصمم باشند.

مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید

برای اینکه ماندگاری کامپزیت را طولانی تر کنید، باید به طور مرتب به دندانپزشك مراجعه کنید. در واقع بعد از کامپوزیت دندان مراجعه به دندانپزشک برای معاینه سلامت دندان ها بیش از پیش اهمیت خواهد داشت.

میزان ماندگاری کامپوزیت

همانطو رکه در بالا اشاره شد میزان دوام و ماندگاری کامپوزیت در گرو رعایت اصولی است که بیان شد. اگر فرد تمامی این نکات را رعایت کند می تواند انتظار ماندگاری 2 تا 3 ساله کامپوزیت را داشته باشد.

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر

پرسلن ونیر روشی است که در آن دندانپزشک با قالب گیری از دندان های مراجعه كننده و ارسال به لابراتوار اقدام به زیباسازی طرح لبخند می کند. لامینت سرامیکی همانطور که از نام آن پیداست از جنس سرامیک و چینی بوده که لازمه استفاده از آن تراشیدن مختصر دندان های جلویی و لبه آن ها است.

در این روش پس از ایجاد تراشه ها روی دندان دندانپزشک لمینت های سفارش داده شده فرد را به دندان ها می چسباند. میزان بالای شفافیت و صیقلی بودن لمینت سرامیکی موجب شده که افراد بسیاری برای انجام آن اقدام کنند. مضاف بر این برطرف شدن عوارض ناشی از تراشیدن های عمیق كه سابقا انجام ميشد ، موجب شده که افراد اعتمادی بیش از پیش به این روش در اطمینان از سلامت دندان ها داشته باشند.

دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک، متخصص در ایمپلنت و روکش دندان های طبیعی با استفاده از بهترین مواد و وسایل می باشد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک زیبایی خوب در غرب تهران با شماره 02188696845 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را دراینستاگرام دکتر لیلا صدقی دنبال کنید.

توصیه های ضروری بعد از لمینت دندان

اغلب توصیه های که برای مراقبت از کامپوزیت دندان به آن اشاره شد، برای لامینت دندان نیز صدق می کند، تنها توصیه ای که می توان درباره این روش ارائه داد، این مهم است که با  توجه به اینکه امکان ترمیم لامینت دندان وجود ندارد، باید مراقبت های لازم را برای آن به طور جدی رعایت کرد. چراکه اگر عارضه ای متوجه لامینت دندان شود باید به طور کامل تعویض شود و این می تواند هزینه بالایی به متقاضيان این روش تحمیل کند.

به این منظور اگر دچار عادت های دهانی مثل دهان قروچه هستید، می بایست قبل از انجام لامینت، برای درمان آن به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید.

 ماندگاری لامینت ها

این روش با داشتن هزینه بالاتر نسبت به کامپوزیت دندان از ماندگاری طولانی مدتی نیز برخوردار است. دندانپزشکان میزان ماندگاری این خدمات زیبایی را تا 10 سال تخمین زده اند که البته ماندگاری طولانی مدت این روش نیز در گرو مراجعه به بهترین دندانپزشک و همچنین رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان است.

نتیجه گیری

قبل از انجام اقدامات زیبایی دندان ها حتما با بهترین دندانپزشک زیبایی مشورت کرده و تحقیقات لازم را بعمل آورید و طبق نظر دکتر بهترین روش را برای انجام عمل زیبایی دندان هایتان انتخاب کنید. بعد از این کار حتما در مورد مراقبت های بعد از زیبایی دندان ها از پزشک اطلاعات لازم را بپرسید و آنها را رعایت کنید.

دکتر لیلا صدقی به عنوان یکی از بهترین دکتر کامپوزیت ونیر دندان در شهرک غرب آماده ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی به شما عزیزان می باشد.

مقالات مرتبط
هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان ایران بسته به نوع و جنس روکش، لابراتوار سازنده و دستمزد ارائه‌دهنده...

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =