دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » ارتودنسی متحرک
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک 

ارتودنسی متحرک چیست

منظور از ارتودنسی متحرک، ارتودنسی است که بیمار بتواند به راحتی در هنگام غذا خوردن ارتودنسی را از دهان خود خارج کند و سپس در جای خود بگذارد. میزان اثربخش و مفید بودن ارتودنسی متحرک کاملا به نحوه استفاده بیمار و همکاری های او بستگی دارد. ارتودنسی متحرک معمولا برای اصلاح طرح لبخند در دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.البته به شرطی که این اصلاحات بسیار جزئی باشد. از ارتودنسی متحرک بیشتر برای اصلاح دندان های فک بالا استفاده می شود. برای اصلاح طرح لبخند و قرار دادن ارتودنسی باید به دنداپزشک زیبایی مراجعه شود.

بیشتر ارتودنسی های متحرکی که مورد استفاده قرار می گیرد، از یک صفحه پلاستیکی به همراه سیم ساخته شده اند. این نوع از ارتودنسی با فشار ملایم و تدریجی اقدام به اصلاح دندان ها می نماید.

ارتودنسی-متحرک

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

 با استفاده از ارتودنسی متحرک علاوه بر آن که باعث اصلاح طرح لبخند می شود، شستشوی دندان ها به راحتی انجام می شود. همچنین به راحتی می توان بهداشت دهان و دندان ها را حفظ کرد.

از مهمترین مزایای ارتودنسی متحرک این است که در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و ورزش در صورت لزوم می توان ارتودنسی را از دهان خارج کرد.

طول دوره درمان

به دلیل نیاز کم اصلاح دندان ها، استفاده از ارتودنسی دندان نیز زمان کمتری احتیاج دارد. زمان مورد نیاز برای بهبود بستگی به شرایط بیمار و نظر دندانپزشک زیبایی دارد. اما به طور متوسط چیزی حدود 6 ماه زمان لازم است تا بتوان نتیجه ارتودنسی دندان را نیز مشاهده کرد.

همچنین در افرادی که ارتودنسی ثابت انجام داده اند، بعد از برداشتن تمامی ارتودنسی ها توسط دندانپزشک زیبایی، ارتودنسی متحرک تجویز می شود. زمان استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از ارتودنسی ثابت به میزان تثبیت شدن کامل دندان ها بستگی دارد.

مراقبت های بعد از گذاشتن ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان دارای پلاک های مخصوصی است. این نوع از پلاک ها به دلیل ظرافت زیادی که دارند ممکن است دچار آسیب شوند، پس برای نگه داری بهتر این پلاک ها به توصیه های خانم دکتر صدقی دندانپزشک زیبایی توجه نمایید:

  • در هنگام خوردن غذاهای شیرین، نوشیدنی ها و غذاهای سفت و چسبنده از ارتودنسی استفاده نکنید.
  • از قرار گیری این پلاک ها در برابر گرما و آب گرم اجتناب کنید.
  • هنگام شنا کردن از ارتودنسی استفاده نکنید.
  • در روز های اول بعد از ارتودنسی ممکن است که در صحبت کردن مشکل داشته باشید که با تمرین و بعد از چند روز این مشکل برطرف می شود.
  • برای شستشوی پلاک ها هفته ای یکبار از محلول شستشو استفاده نمایید.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 13 =

Call Now Button