دکتر لیلا صدقی » متفرقه » اینله و اونله
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

اینله و اونله

اینله و اونله  

 اینله و اونله  در شرایطی انجام می شود که دندان ها دچار پوسیدگی شود. و دندان به بازسازی و ترمیم نیاز پیدا می کند.  اینله و اونله زیبایی  Esthetic inlay & onlay شباهت زیادی به کامپوزیت ها دارد. فرقی که این ماده با مواد دیگر دارد، در روش ساخت آن است که توسط لابراتوار با روشی همچون روکش ها ساخته می‎شود. اینله و اونله از جنس طلا، کامپوزیت و یا چینی است و به دلیل لزوم ساخت ترمیم توسط لابراتوار این نوع ترمیم، نیازمند 2 جلسه ترمیم است.

مراحل  ترمیم دندان با استفاده از اینله و اونله

  1. بکاربردن روش اینله و اونله برای دندانهای انجام می‎شود که عصب کشی شده اند و نیاز به تقویت دارند. از آنجا که ماده پرکننده اینله و اونله مقاومت زیادی دارد، می‎تواند دیواره های سست دندانهای عصب کشی شده را تقویت کند. این کار از طریق سیستم های باندینگ و مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) انجام می‎شود. ابتدا دندانپزشک زیبایی خوب قالب دندان بیمار را تهیه و آن را به لابراتوار ارسال می‎کند تا چینی آن بر اساس آناتومی دقیق دندان و رنگ مناسب شکل داده شود.
  2. در ادامه دندانپزشک زیبایی با یک نوع چسب که از مواد مشابه کامپوزیت ها ساخته شده به حفره دندان بیمار باند می‎کند. در قدیم برای ترمیم دندانهای پوسیده، قسمت زیادی از دندان بیمار تراشیده می‎شود تا روکش روی آن قرار بگیرد. این امر موجب تخریب و تضعیف دیواره های دندان می‎شود. این در حالی است که در روش اینله و اونله، دندانپزشک زیبایی و ترمیمی نه تنها دیواره های خارجی را تراش نمی دهد، بلکه دیواره های داخلی آن را نیز تقویت می‎کند.

اینله-و-انله

مزیت استفاده از اینله و اونله

مزیت استفاده از  اینله و اونله در این است که از قالب استفاده می‎شود. بنابراین شباهت زیادی با دندان طبیعی دارد. علاوه بر این، روكش تمام سطوح دندان های آسیاب و اطراف آن را پوشانده و بدین طریق قسمت های تیره رنگ دندان پنهان می شود. قسمت انله بزرگتر از اينله است و قسمت يا تمام سطح جونده دندان را مي پوشاند. اينله كوچكتر است و درون دندان قرار مي‎گيرد. البته به علت زمان بر بودن این روش، هزینه درمان آن نسبت به سایر روش ها بیشتر است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

 

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 2 =