دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » ارتودنسی لینگوال چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ارتودنسی لینگوال چیست؟

شاید دندان های شما آنقدر که می خواهید صاف نباشند و تصمیم گرفته اید کاری برای بهبود لبخند خود انجام دهید و خواهان افزایش اعتماد به نفسی هستید که یک لبخند زیبا به ارمغان می آورد. اما، به هر دلیلی، شاید نخواهید برای یک یا دو سال از ارتودنسی ثابت و قرار دادن براکت های نمایان بر روی دندان ها استفاده کنید و خجالت می کشید. ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، یکی از جدیدترین اشکال ارتودنسی، برای بزرگسالانی که می خواهند ارتودنسی آن ها نمایان نباشد، مي باشد و امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. دندانپزشکان زیبایی برای درمان نامرتبی های دندان ها روش ها مختلف ارتودنسی را پیشنهاد می کنند که از بهترین روش هایی که امروزه مورد استقبال افراد و دندانپزشک زیبایی است، ارتودنسی لینگوال می باشد.

ارتودنسی لینگوال چیست

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی با براکت های لینگوال همان هدف ارتودنسی های دیگر را انجام می‌دهند، اما در پشت دندان‌ها (در کنار زبان و کام) به جای جلوی دندان قرار می‌گیرند. بنابراین، آن ها یک جایگزین زیبایی عالی برای کسانی که می خواهند دندان های خود را بدون قابل مشاهده بودن براکت های ارتودنسی صاف کنند، ارائه می دهند.

در ارتودنسی لینگوال با قرار دادن براکت های لینگوال در پشت دندان، می توان همانند براکت های ارتودنسی ثابت جای دندان ها را بهبود بخشید و اصلاح کرد. تمامی سیم ها که در این روش استفاده می گردد، در پشت دندان تعبیه شده و افراد دیگر نمی توانند این ارتودنسی را تشخیص دهند.

درمان ممکن است 18 تا 36 ماه، بسته به مشکلات دندان بیمار طول بکشد. لازم به ذکر است که در موارد نادری ممکن است کمترین مشکل در گفتار و غذا خوردن ایجاد شود. با این حال، این مشکلات پس از 1تا2 هفته سازگاری ناپدید می شوند و جای هیچ نگرانی نیست.

ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

نامرئی بودن ارتودنسی ها

از مهمترین مزایای ارتودنسی لینگوال این است که جزو ارتودنسی های ثابت و نامرئی محسوب می شود. زیرا در این روش همانطور که گفته شد، ارتودنسی در پشت دندان ها وصل می شود. به همین دلیل به راحتی قابل مشاهده نیست. افراد زیادی به دلیل این ویژگی منحصر به فرد از ارتودنسی لینگوال استقبال می کنند.

به همین دلیل خانم دکتر صدقی، به افرادی که از ارتودنسی ثابت راضی نیستند، توصیه می کند تا از ارتودنسی لینگوال استفاده نماید. با استفاده از این روش به طور همزمان، اصلاح طرح لبخند انجام می شود.

قابل جا به جا بودن

در این روش می توان از براکت های قابل جا به جایی و پلاستیکی استفاده کرد. زیرا در مواردی که از براکت های فلزی استفاده می شود، ممکن است به دلیل براق بودن مشاهده شود. ولی در زمان استفاده از براکت های پلاستیک می توان از رنگ های ملایم استفاده نمود. همچنین به راحتی می توان آن ها را جا به جا نمود.

کنترل بیشتر دندان

استفاده از ارتودنسی لینگوال این امکان را به دندانپزشک زیبایی می دهد که بتواند کنترل بر روی دندان ها را به راحتی انجام داده و دندان ها را در فضای مناسب قرار دهد. میزان کنترل دندان ها در مقایسه با ارتودنسی متحرک بسیار بیشتر می باشد.

نتایج ارتودنسی لینگوال

روش های جدیدی که امروزه در ارتودنسی لینگوال مورد استفاده قرار می گیرد. به طرز شگفت انگیزی پیشرفت کرده است. در این روش با استفاده از براکت های سفارشی با توجه به شرایط بیمار ساخته می شود.

با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا و ساخت براکت های سفارشی می تواند نتیجه ارتودنسی را بهبود ببخشد.

کوتاه بودن مدت زمان درمان

طبق مطالعاتی که انجام شده است، بهترین روش درمان نامرتبی دندان ها که دارای زمان کمتری نسبت به مابقی روش ها دارند، ارتودنسی لینگوال است. زیرا در بعضی از موارد زمانی حدود 14 ماه می باشد.

جنس ارتودنسی لینگوال

براکت های مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال از جنس کروم، سرامیکی، کروم کبالت، کامپوزیت، طلا، پلاستيك و تیتانیوم می باشد.

کاندید استفاده از ارتودنسی لینگوال چه افرادی هستند؟

تمامی افرادی که برای ارتودنسی ثابت اقدام می نمایند ولی نمی خواهند که براکت های ارتودنسی ثابت بر روی دندان هایشان مشخص شود.

افرادی که دارای دندان های نامرتب هستند ولی خواستار لبخندی زیبا هستند، می توانند از این روش برای اصلاح طرح لبخند و افزایش زیبایی را به چهره خود ببخشند.

برخی از دلایل رایج برای انتخاب ارتودنسی لینگوال عبارتند از:

  • شما می خواهید با حفظ ظاهر دندان های خود را صاف کنید.
  • شما نگران ظاهر براکت ها بر روی دندان خود هستید.
  • شما یک ساز بادی می نوازید که براکت های جلوی دندان با آن تداخل دارند.
  • شما در ورزش های تماسی شرکت می کنید و داشتن براکت های پشت دندانی ایمن تر است.

مانند هر نوع دیگری از درمان ارتودنسی، ارتودنسی لینگوال برای همه مناسب نیست. نوجوانان و بزرگسالان با دندان هایی با اندازه طبیعی بهترین نامزدها هستند. کودکان معمولاً کاندید نمی شوند زیرا دندان های شیری کوچک هستند و نمی تواند این براکت ها قرار بگیرند. همچنین در بزرگسالانی که سایز دندان های آن ها کوچک است. افرادی که مشکل بایت بیش از حد دارند نیز کاندیدای بریس های لینگوال نیستند.

کاندید استفاده از ارتودنسی لینگوال چه افرادی هستند؟

مراقبت های بعد از ارتودنسی لینگوال

در هفته های اولیه بعد از انجام ارتودنسی به دلیل عدم عادت فرد به ارتودنسی پشت دندان ها، ممکن است زبان با این براکت ها برخورد کرده و دچار مشکل شود. همچنین ممکن است صحبت کردن دشوار شود.

به همین دلیل توصیه می شود تا در این مدت مراقب زبان خود بوده تا زخم نشود.

بدون توجه به نوع ارتودنسی که انتخاب می کنید تمیز نگه داشتن دندان ها ضروری است. غذا در براکت ها و سیم ها گیر می کند و می تواند باعث تشکیل پلاک شود که منجر به پوسیدگی دندان می شود. بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که هر دندان را در خط لثه و بالا و پایین براکت های خود مسواک بزنید. از آنجایی که ارتودنسی لینگوال در پشت دندان های شما قرار دارند، باید به آن ناحیه از دهان خود توجه ویژه ای داشته باشید. مسواک با نوک باریک دسترسی به پشت دندان را آسان‌تر می‌کند.

هزینه ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی چقدر است؟

هزینه.ی ارتودنسی لینگوال معمولاً گران تر از سایر روش های ارتودنسی هستند، به خصوص اگر از براکت های لینگوال سفارشی استفاده کنید.

به هر حال هزینه‌ها در بین دندانپزشک های زیبایی، مناطق و میزان کار متفاوت است و قیمت این ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد. برای کسب اطلاع بیشتر از قیمت این نوع ارتودنسی و مشاوره می توانید به دندانپزشک زیبایی در تهران مراجعه کنید.

کلام اخر

فرض کنید شما یک نوجوان یا بزرگسال هستید که دندان هایی دارید که به حداقل صاف کردن نیاز دارند و به دلیل ظاهری که دارند، تمایلی به استفاده از سایر روش های ارتودنسی ندارید. در این صورت، بریس های لینگوال ممکن است گزینه ایده آلی برای شما باشند. به خاطر داشته باشید گاهی اوقات زمان درمان بزرگسالانی که از ارتودنسی استفاده می کنند بیشتر از کودکان است. با این حال، ارتودنسی پشت دندانی ممکن است ارزش درمان طولانی تری را داشته باشند. شما لبخندی زیبا و صاف خواهید داشت و می توانید در مهمانی ها و مجالس بدون اینکه مشخص باشد ارتودنسی دارید حضور پیدا کنید.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =