دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » ارتودنسی متحرک دندان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ارتودنسی متحرک دندان

منظور از ارتودنسی متحرک، ارتودنسی است که بیمار بتواند به راحتی در هنگام غذا خوردن ارتودنسی را از دهان خود خارج کند و سپس در جای خود بگذارد. میزان اثربخشی و مفید بودن ارتودنسی متحرک کاملا به نحوه استفاده بیمار و همکاری های او بستگی دارد. ارتودنسی متحرک معمولا برای اصلاح طرح لبخند در دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته به شرطی که این اصلاحات بسیار جزئی باشد. از ارتودنسی متحرک بیشتر برای اصلاح دندان های فک بالا و درمان هاي فانكشنال در كودكان استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک دندان چیست؟

ارتودنسی متحرک دندان این است که فرد به راحتی می تواند، دستگاه ارتودنسی را در زمان غذا خوردن یا ورزش از دهان خود خارج کند و بعد از آن بتواند به راحتی دوباره سر جای خود بگذارد.

از ارتودنسی متحرک دندان به منظور اصلاح جزئی دندان ها و فک، و معمولا برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. برای اصلاح طرح لبخند و قرار دادن ارتودنسی باید به دنداپزشک مراجعه شود.

بیشتر ارتودنسی های متحرکی که مورد استفاده قرار می گیرد، از یک صفحه پلاستیکی به همراه سیم ساخته شده اند. این نوع از ارتودنسی با فشار ملایم و تدریجی اقدام به اصلاح دندان ها می نماید.

ارتودنسی متحرک دندان

کاندید ارتودنسی متحرک دندان

در جلسات مشاوره ارتودنسی دندان همه موارد توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از معاینه اقدام به توضیح موارد مورد نیاز به فرد متقاضی ارتودنسی می نماید.

در این معاینه مشخص می شود تا ارتودنسی متحرک برای اصلاح دندان و فک مناسب است و یا خیر.

همانطور گه گفته شد از ارتودنسی متحرک دندان به منظور اصلاح فک بالا استفاده می شود و سن مناسب برای ارتودنسی سن رشد است كه در دختران ٩ تا ١١ و در پسرها ١١ تا ١٣ سال است. استفاده از این نوع ارتودنسی در این گروه سنی به دلیل عدم رشد صحیح و ناهنجاری های فک است.

ارتودنسی متحرک چه مزایایی دارد؟

در ارتودنسی متحرک به دلیل جا به جایی راحت آن می توان بهداشت دهان و دندان ها را به راحتی حفظ کرد. همچنین می توان ریسک ابتلا به بیماری های لثه را کاهش داد. ارتودنسی متحرک را می توان در هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و ورزش از دهان خارج کرد.

مدت زمان درمان با اردتودنسی متحرک

به دلیل نیاز کم اصلاح دندان ها، استفاده از ارتودنسی متحرک دندان نیز زمان کمتری احتیاج دارد. زمان مورد نیاز برای بهبود بستگی به شرایط بیمار و نظر دندانپزشك دارد. اما به طور متوسط چیزی حدود 6 ماه زمان لازم است تا بتوان نتیجه ارتودنسی دندان را نیز مشاهده کرد.

همچنین در افرادی که ارتودنسی ثابت انجام داده اند، بعد از برداشتن تمامی ارتودنسی ها توسط دندانپزشک، ارتودنسی متحرک براي تثبيت نتيجه درمان تجویز می شود. زمان استفاده از ارتودنسی متحرک بعد از ارتودنسی ثابت به میزان تثبیت شدن کامل دندان ها بستگی دارد.

مراقبت از پلاک های ارتودنسی متحرک

ارتودنسی دندان دارای پلاک های مخصوصی است. این نوع از پلاک ها به دلیل ظرافت زیادی که دارند ممکن است دچار آسیب شوند، پس برای نگه داری بهتر این پلاک ها نکات زیر را باید رعایت کنید:

از غذاها و خوراکی هایی که حالت چسبندگی در دهان دارند، همراه با ارتودنسی اجتناب کنید.

برای شستشوی پلاک ها از آب گرم و یا آب جوش استفاده نکنید. زیرا باعث از بین رفتن پلاک ها می شود.

در هنگام ورزش به خصوص شنا پلاک ها را از دهان خارج نمایید.

برای شستشوی پلاک ها هفته ای یکبار از محلول شستشو استفاده نمایید.

چند روز اول بعد از ارتودنسی متحرک دندان، ممکن است در هنگام صحبت کردن با مشکل رو به رو شوید که با تمرین قابل حل است.

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟

درمان‌های ارتودنسی می‌توانند دندان‌های مرتب و هم ‌سطح و لبخندی زیباتر را برای شما به ارمغان بیاورند. دو نوع ارتودنسی شامل ارتودنسی ثابت و متحرک است. دانستن تفاوت های ارتودنسی ثابت و متحرک برای انتخاب بهترین درمان ارتودنسی ضروری است.

در ارتودنسی ثابت، براکت های دندانی به طور دائم به دندان ها وصل هستند تا دندان ها به تدریج منظم شوند و به حالت طبیعی خود بازگردند. ارتودنسی ثابت حتی می تواند موقعیت ریشه دندان را اصلاح کند. ارتودنسی ثابت معمولاً برای درمان بیمارانی با ناهنجاری های شدید فک و صورت و دندان های نامنظم استفاده می شود. درمان‌های ارتودنسی در بزرگسالان که فک‌هایشان کاملاً رشد کرده است، زمان بر هست و نسبت به کودکان و نوجوانان زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل متخصصان دندانپزشکی معمولاً برای دستیابی سریع به نتایج درمانی مورد نظر (مانند دندان‌های هم ‌تراز و طراحی لبخند زیباتر) به بیماران توصیه می‌کنند از ارتودنسی ثابت استفاده کنند.

ارتودنسی متحرک معمولا برای کودکان و نوجوانان استفاده می شود. درمان ارتودنسی متحرک می تواند به بیمارانی با سن کم کمک کند تا به سرعت به نتیجه درمانی مطلوب برسند. ثبات فک بالا در بزرگسالان مانعی برای استفاده از ارتودنسی متحرک است.

در ارتودنسی متحرک، بیمار می تواند در زمان هایی که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود، آن را از دهان خود خارج کند

بیمارانی که با ارتودنسی ثابت درمان می‌شوند ممکن است چند روز اول کمی درد داشته باشند.

متخصص دندان پزشکی تعیین می کند که چه نوع ارتودنسی باید برای مراجعین استفاده شود. متخصص به راحتی بهترین نوع ارتودنسی را برای دستیابی سریع به بهترین نتایج درمانی با در نظر گرفتن شرایط بیمار و وضعیت دندان ها انتخاب می کند.

در کدام نوع ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان راحتتر است؟

مقایسه ارتودنسی ثابت و متحرک نشان می‌دهد که بیمارانی که از ارتودنسی متحرک استفاده می‌کنند، راحت‌تر بهداشت دهان و دندان را رعایت می‌کنند. ارتودنسی متحرک امکان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن سریع را فراهم می کند. به عبارت دیگر، بیمارانی که از دستگاه های متحرک ارتودنسی استفاده می کنند، کمتر در معرض بیماری های دهان و دندان قرار می گیرند و می توانند بهداشت دهان و دندان را بهتر رعایت کنند.

آیا ارتودنسی متحرک برای بزرگسالان مناسب است؟

ارتودنسی فقط برای کودکان و نوجوانان نیست. بزرگسالان به دلایل مشابه با دلایل کودکان و نوجوانان به دنبال درمان ارتودنسی هستند. برخی از بزرگسالان در دوران کودکی مشکلات ارتودنسی داشتند اما تا به حال قادر به اصلاح آن ها نبودند.

در بزرگسالان به دلیل اینکه رشد فک کامل شده است و درمان در این افراد زمان بر هست ارتودنسی متحرک اصلا توصیه نمی شود و برای کسب بهترین نتیجه از درمان باید از ارتودنسی ثابت استفاده کنند.

 

مقالات مرتبط
ارتودنسی ثابت دندان

ارتودنسی ثابت دندان

اغلب افراد دوست دارند لبخندی بی‌نقص داشته باشند و دندان‌هایی را که در دوران کودکی اصلاح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =