مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ارتودنسی

ارتودنسی 

اصلاح بهم ریختگی دندان ها با ارتودنسی

می دانید که دندان های نا مرتب تاثیر بدی بر چهره ی شما خواهد گذاشت و جذابیت چهره را از بین خواهد برد. امروزه افراد از روشهای مختلف برای زیبایی دندان هایشان استفاده می کنند. برای رفع بهم ریختگی های دندان می توان از ارتودنسی استفاده کرد. ارتودنسی کمک می کند که دندان های شما مرتب شوند و بد فرمی و نامرتبی دندان هایتان به راحتی برطرف گردند.

در این مقاله به طور کامل در ارتباط با ارتودنسی دندان با شما صحبت خواهیم نمود.

ارتودنسی

انواع ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

ارتودنسی ثابت یعنی  دستگاه ارتودنسی از دهان خارج نمی شود و باید بطور ثابت برای مدتی در دهان شما بماند. ارتودنسی متحرک را می توان موقع غذا خوردن از دهان خارج کرد و قابل جابجایی می باشد. البته بهتر است توجه کنید که ارتودنسی متحرک را نیز باید تحت نظر پزشک از دهان خود خارج کنید.

چه افرادی کاندیدای ارتودنسی هستند؟

افرادی که شرایط زیر را دارند می توانند از درمان ارتودنسی استفاده کنند:

افرادی که دندان هایشان حالت جلو آمدگی داشته باشد.

افرادی که خطوط لثه شان با هم هماهنگ نباشد.

کسانی که دندان های بالایی شان بر روی دندان های پایینی قرار نگیرد و یا دندان های بالایی سطح زیادی از دندان های پایینی را پوشانده باشد.

افرادی که دندان های پایینی شان روی دندان های بالایی شان را پوشانده باشد.

همچنین زمانی که در داخل دهان فرد فضای کافی برای دندان ها وجود نداشته باشد.

در صورتی که دندان های قدامی داخل دندان های پایینی قرار بگیرند نیز باید ارتودنسی انجام گیرد.

براکت های فلزی

رایج ترین نوع بریس ها براکت های فلزی هستند که در اکثر موارد مورد استفاده قرار می گیرند. جنس براکت های فلزی از جنس فولاد ضد زنگ است و برای زیبایی ظاهر این براکت ها از الاستیک های رنگی استفاده می شود.

براکت های فلزی را بر روی سطح جلوی دندان ها می چسبانند و اغلب به رنگ طلایی و نقره ای هستند. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد مراقبت از براکت های فلزی است. زیرا ممکن است موقع غذا خوردن چیزهای سفت مثل گوشت و سبزیجات در بین براکت ها گیر کنند. به همین دلیل نیاز است که برخی از عادت های غذایی کنار گذاشته شوند.

ارتودنسی دندان

براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی از مواد اولیه شفاف ساخته شده اند به همین دلیل از براکتهای فلزی شفاف تر هستند و کمتر جلب توجه می کنند. به همین دلیل افرادی که نمی خواهند براکت های داخل دهانشان مشخص شود بهتر است که از براکت های سرامیکی استفاده کنند. البته باید توجه داشت که این براکت ها از براکت های فلزی حساس ترند و باید بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند.

براکت های نامرئی

براکت های نامرئی یا لینگوال همانطور که از اسم شان مشخص است دیده نخواهند شد زیرا در پشت دندان ها قرار می گیرند. این براکت ها نیاز دارند که بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند. یکی از مزایای این براکت ها این است که نامرئی هستند به همین دلیل با استفاده از این نوع براکت ها فرد می تواند به راحتی لبخند بزند بدون اینکه براکت هایش دیده شود.

مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دندان مراحل مختلفی دارد که در اینجا مراحل انجام ارتودنسی را برای شما توضیح خواهیم داد.

  • قرار دادن براکت ها بر روی دندان ها

اولین مرحله ی ارتودنسی قرار دادن براکت ها بر روی دندان ها است. برای اینکار بعد از اینکه مشاوره ارتودنسی انجام شد و دندان های فرد مورد معاینه قرار گرفت نیاز است که عکس رادیولوژی از دندان ها گرفته شود. بعد از اینکه پزشک دندان ها را صیقل داد و خشک کرد براکت ها را بر روی دندان ها متصل خواهد کرد. برای چسباندن براکت ها باید از چسب های مخصوص استفاده شود. بعد از چسباندن با استفاده از یک پرتوی قوی براکت ها را محکم می کنند و سیم های ارتودنسی را در محل قرار می دهند.

  • جلسات مراجعه به پزشک

بعد از اینکه ارتودنسی انجام شد نیاز است که در زمان های تعیین شده به پزشک خود مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید. این بدین دلیل است که اگر گره های الاستیکی نگه دارنده کشیده یا ضعیف شدند دندانپزشک زیبایی آنها را اصلاح کند.

  • برداشتن براکت ها

بعد از اینکه دوره درمان شما به اتمام رسید نیاز است که برای برداشتن ارتودنسی به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک بعد از برداشتن براکت ها از داخل دهان شما چسب های باقی مانده بر روی دندان هایتان را پاک می کند. توجه داشته باشید ممکن است بعد از اینکه براکت ها توسط پزشک برداشته شد لثه های شما کمی ملتهب شده باشند. اما نگران نباشید زیرا به زودی برطرف خواهند شد.

  • مراقبت های بعد از ارتودنسی

بعد از ارتودنسی نیاز است که اقداماتی انجام شود تا فرد هرچه زودتر به نتیجه ی مطلوب دست یابد. در زمانی که از براکت ها استفاده می کنید ممکن است که غذا در بین آنها گیر کند که این امر باعث می شود دندان های شما دچار پوسیدگی، لکه و بیماری های لثه شوند. به همین دلیل نیاز است که با استفاده از نخ دندان و مسواک دندان هایتان را تمیز کنید.

یک هفته بعد از برداشتن ارتودنسی پزشک بر روی دندان های شما پلاک های متحرک قرار خواهد داد و تا 6 ماه باید این پلاک ها بر روی دندان ها شما باشند. نیاز است که هر چند وقت یکبار برای معاینه به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید.

همچنین اقداماتی مانند استفاده از دهان شویه ضد عفونی کننده، استفاده از نخ دندان، استفاده از مسواک های برقی بین دندانی و تمیز کردن دندان ها با خمیر دندان حاوی فلوراید کمک می کند که هرچه زودتر به بهبودی برسید.

ارتودنسی

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی:

اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی

ارتودنسی ثابت دندان 

ارتودنسی نامرئی دندان 

ارتودنسی متحرک دندان 

راه های ارتباطی با دکتر

  صفحه تلگرام 
 صفحه اینستاگرام

 جهت تماس با ما کلیک کنید

 تلفن تماس : 02188696774 – 02188696845

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدقی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

Call Now Button