دکتر لیلا صدقی » متفرقه » اینله و اونله
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

اینله و اونله

اینله و اونله  

 اینله و اونله  در شرایطی انجام می شود که دندان ها دچار پوسیدگی شود. و دندان به بازسازی و ترمیم نیاز پیدا می کند.  اینله و اونله زیبایی  Esthetic inlay & onlay شباهت زیادی به کامپوزیت ها دارد. فرقی که این ماده با مواد دیگر دارد، در روش ساخت آن است که توسط لابراتوار با روشی همچون روکش ها ساخته می‎شود. اینله و اونله از جنس طلا، کامپوزیت و یا چینی است و به دلیل لزوم ساخت ترمیم توسط لابراتوار این نوع ترمیم، نیازمند 2 جلسه ترمیم است.

مراحل  ترمیم دندان با استفاده از اینله و اونله

  1. بکاربردن روش اینله و اونله برای دندانهای انجام می‎شود که عصب کشی شده اند و نیاز به تقویت دارند. از آنجا که ماده پرکننده اینله و اونله مقاومت زیادی دارد، می‎تواند دیواره های سست دندانهای عصب کشی شده را تقویت کند. این کار از طریق سیستم های باندینگ و مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) انجام می‎شود. ابتدا دندانپزشک زیبایی خوب قالب دندان بیمار را تهیه و آن را به لابراتوار ارسال می‎کند تا چینی آن بر اساس آناتومی دقیق دندان و رنگ مناسب شکل داده شود.
  2. در ادامه دندانپزشک زیبایی با یک نوع چسب که از مواد مشابه کامپوزیت ها ساخته شده به حفره دندان بیمار باند می‎کند. در قدیم برای ترمیم دندانهای پوسیده، قسمت زیادی از دندان بیمار تراشیده می‎شود تا روکش روی آن قرار بگیرد. این امر موجب تخریب و تضعیف دیواره های دندان می‎شود. این در حالی است که در روش اینله و اونله، دندانپزشک زیبایی و ترمیمی نه تنها دیواره های خارجی را تراش نمی دهد، بلکه دیواره های داخلی آن را نیز تقویت می‎کند.

اینله-و-انله

مزیت استفاده از اینله و اونله

مزیت استفاده از  اینله و اونله در این است که از قالب استفاده می‎شود. بنابراین شباهت زیادی با دندان طبیعی دارد. علاوه بر این، روكش تمام سطوح دندان های آسیاب و اطراف آن را پوشانده و بدین طریق قسمت های تیره رنگ دندان پنهان می شود. قسمت انله بزرگتر از اينله است و قسمت يا تمام سطح جونده دندان را مي پوشاند. اينله كوچكتر است و درون دندان قرار مي‎گيرد. البته به علت زمان بر بودن این روش، هزینه درمان آن نسبت به سایر روش ها بیشتر است.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

 

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

ارتودنسی

ارتودنسی

امروزه سلامت و ظاهر دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت ارتودنسی بسیار...

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

به احتمال زیاد بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده اید. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =