دکتر لیلا صدقی » بیماری های دهان و دندان » همه چیز درباره بهداشت دهان و دندان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

همه چیز درباره بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسیاری در سلامت دندان ها و بدن دارد. اگر می خواهید از دندان های سالم و خوبی برخوردار باشید حتما به تمامی نکات بهداشت دهان و دندان، نحوه صحیح مسواک زدن، نخ دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک توجه داشته باشید.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به تمامی نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان بزرگسالان و کودکان بپردازیم.

دندان ها

قطعا همه ما می دانیم که هر فردی در طول زندگی خود دارای دو نوع دندان می باشد. دندان های شیری که از سن 6 ماهگی تا 3 سالگی رشد می کنند و از سن 6 سالگی به بعد این دندان ها شروع به افتادن می کنند که به جای آن ها دندان های دائمی می رویند. البته اولین دندان دائمی در سن ۶ سالگی پشت دندان های شیری می رویند و دندان‌ های آسیای شیری تا ۱۱ سالگی در دهان باقی می مانند و بعد جایگزین می‌شوند و به همین‌ دلیل است که نگهداری از دندان‌ های شیری نیز اهمیت زیادی دارد.

دندان های دائمی در صورت سالم بودن تا پایان عمر در دهان باقی می مانند. حال این سوال پیش می آید که برای داشتن دندان های سالم چه باید کرد؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم

بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان بخش مهمی از برنامه روزانه هر فرد می باشد. اغلب مردم بر این باورند که بهداشت دهان و دندان تنها به معنی تمیز نگه داشتن دندان ها می باشد اما باید بگوییم که اینطور نیست. هر عملی که علاوه بر تمیز نگه داشتن دندان منجر به پاکسازی دهان و دندان از هر گونه میکروب و باکتری می شود را بهداشت دهان و دندان می گویند. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان یکی از توصیه های همیشگی برای دندان های سالم است. اما یک سری سوالات مهم در این خصوص وجود دارد. مثل اینکه روش صحیح مسواک زدن چیست؟ چگونه یک مسواک مناسب انتخاب کنیم؟ در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ چه زمان باید از نخ دندان استفاده کنیم؟ ما اینجا هستیم تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم.

روش انتخاب مسواک مناسب و مسواک زدن صحیح:

یکی از مهم ترین نکات در رعایت بهداشت دهان و دندان انتخاب مسواک مناسب با شرایط فرد می باشد. زمان انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف مسواک دقت کرد. الیاف مسواک باید نایلونی باشد. به موهای سر مسواک الیاف گفته می شود که این الیاف سه نوع نرم، متوسط و سخت دارند. بهترین مسواک ها، آن هایی هستند که دارای الیاف نرم و یا متوسط هستند. زیرا استفاده مداوم از مسواک های سخت باعث آسیب به لثه ها، مینای دندان و تحلیل لثه ها می شود. معمولا الیاف مسواک بعد از 3 ماه استفاده از هم باز می شوند. اگر باز شدن الیاف مسواک در زمان کوتاه تر مثلا دو سه هفته صورت گیرد نشانگر دو حالت است. یا جنس مسواک مناسب نیست و یا روش مسواک زدن صحیح نیست و فشار بیش از حد به مسواک وارد شده است.

در هنگام مسواک زدن مسواک باید در زاویه بین 30 تا 45 درجه در محل تلاقی دندان و لثه قرار گیرد و به آرامی با حرکات دایره ای و لرزشی شروع به مسواک کردن نمود. باید مسواک را از طرف ریشه به طرف تاج دندان حرکت داد، بدین صورت که برای دندان های فوقانی از بالا به پایین و برای دندان های تحتانی از پایین به بالا باید مسواک زد. همچنین فراموش نکنید سطح داخلی دندان ها نیز باید مسواک زده شود. این عمل باید در هر قسمت حدود 15 ثانیه صورت گیرد.

استفاده از مسواک های برقی:

مسواک ها دو نوع هستند. مسواک های معمولی و مسواک های برقی. تحقیقات نشان داده اند که مسواک های برقی در تمیز کردن و برداشتن پلاک های میکروبی موفق تر بوده اند. مسواک های برقی برای کودکان، افرادی که دندان های خود را ارتودنسی کرده اند، افراد ناتوان و کم توان بسیار مفید است.

نگهداری صحیح از مسواک ها:

نگهداری صحیح مسواک یکی از نکات مهم در بهداشت دهان و دندان به شمار می آید. اشتباه در نگهداری مسواک می تواند نتیجه عکس داشته باشد و به سلامت دندان های شما آسیب وارد کند. در ادامه نکاتی را جهت نگهداری صحیح مسواک بیان می کنیم.

این نکات عبارتند از:

قبل و بعد از هر بار مسواک کردن آن را خوب با آب گرم بشویید تا باقیمانده خمیر دندان و غذا از روی مسواک تمیز شود. تمیز نکردن مسواک باعث می شود تا باکتری ها در آن ها رشد کرده و در مسواک زدن های بعدی به دهان و دندان شما منتقل شوند.

مسواک هاباید هر 3 ماه یکبار تعویض شوند. همچنین مسواک های برقی باید هر 3 ماه یکبار برس سر آن ها تعویض شوند. اغلب موهای آبی رنگ روی مسواک نشانگر عمر مسواک هستند و زمانی که این موها کم رنگ شوند به معنی فرارسیدن زمان تعویض مسواک می باشد.

مسواک ها را به طوری قرار دهید که سر آن ها از هم دور باشند و با هم برخورد نداشته باشند زیرا تماس مسواک های مختلف با هم باعث انتقال عفونت و باکتری به یکدیگر می شود.

برای تمیز کردن بهتر مسواک مقداری دهانشویه حاوی الکل را داخل یک استکان قرار دهید و به مدت 30 ثانیه تکان دهید تا تمیز شود.

روزی دوبار و هر بار به مدت حداقل دو دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید و حتما از نخ دندان استفاده کنید. سعی کنید بعد از هر وعده غذا از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

توجه کنید نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از نوع و مارک مسواک خیلی مهم تر است.

استفاده از جوش شیرین:

توصیه می شود هفته ای یکبار با جوش شیرین مسواک بزنید زیرا این کار باعث پاک شدن لکه ها از روی دندان و سفید شدن آن ها می شود. در این روش می توانید مقدار کمی جوش شیرین و نمک را با خمیر دندان مخلوط کرده و دندان های خود را مسواک بزنید.

استفاده از تمیز کننده زبان:

برخی از مسواک ها دارای تمیز کننده زبان نیز می باشند. از آن جایی که مسواک زدن باکتری ها و میکروب های روی زبان را از بین نمی برد حتما بعد از مسواک زدن زبان خود را نیز تمیز کنید. این کار علاوه بر از بین بردن باکتری های روی زبان باعث خوشبو شدن دهان نیز می شود.

استفاده از دهان شویه:

دهان شویه قادر به تمیز کردن نقاطی است که با مسواک و نخ دندان تمیز نمی شود.

فلوراید و سلامت دندان:

فلوراید باعث استحکام دندان ها می شود. فلوراید تراپی روشی است که به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند.

مراجعه به دندان پزشک در فواصل 6 ماه یکبار:

توجه داشته باشید که هر 6 ماه یکبار برای بررسی و سلامت دندان ها باید به دندانپزشک مراجعه کرد. زیرا که برخی از دندان ها ممکن است در حال پوسیدگی و یا خراب شدن باشند و شما از این موضوع بی اطلاع باشید. که درمان زودهنگام آن ها در حفظ دندان ها تاثیر زیادی دارد.

ترک سیگار:

سیگار کشیدن بر روی بهداشت دهان و دندان تاثیر گذار است. تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار باعث آسیب به مینای دندان های شما می شود. سیگار به مرور زمان باعث می شود تا دندان های شما تغییر رنگ دهند و به رنگ زرد در آیند. همچنین سیگار باعث پیشرفت پوسیدگی و التهاب و عفونت در لثه و دندان های شما می شود.

اهمیت کشیدن نخ دندان:

یکی از نکات مهم در بهداشت دهان و دندان کشیدن نخ دندان می باشد. برخی بر این باورند که مسواک زدن به تنهایی باعث بهداشت دهان و دندان می شود اما این باور غلط است. در کنار مسواک زدن کشیدن نخ دندان بسیار مهم است. کشیدن نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک های مضر می شود و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

کلام آخر:

دندان ها یکی از مهم ترین عضو ها ی هر فرد هستند، که سلامت و بهداشت آن بسیار دارای اهمیت است. در این مقاله سعی کردیم تا تمام نکات مهم در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان را بیان کنیم. توجه داشته باشید که رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند تا حد زیادی باعث جلوگیری از پوسیدگی و خراب شدن دندان های شما شود.

مقالات مرتبط
اهمیت کشیدن نخ دندان

اهمیت کشیدن نخ دندان

اهمیت کشیدن نخ دندان آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا دندانپزشکان توصیه می کنند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + دوازده =