دکتر لیلا صدقی » متفرقه » تاثیر شکاف لب بر روی دندان ها
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تاثیر شکاف لب بر روی دندان ها

تاثیر شکاف لب بر روی دندان ها

  • عارضه لب شکری یا شکاف کام

شکاف کام یا لب، عارضه ای است که لب بالای جنین به درستی تشکیل نمی شود و یک یا دو شکاف در آن ایجاد می گردد. شکاف ایجاد شده می تواند کوچک و در مواردی حتی به حفره بینی نیز کشیده شود. این عارضه به صورت مادرزادی و یکی از شایعترین بیماری های نوزادان تازه متولد شده به حساب می آید.

وجود شکاف لب نوزادان دلایل متعددی دارد. از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد :

ارث، محیط، استعمال سيگار يا مصرف الکل، ديابت مادران، کمبود فوليک اسيد در جنین و… .

  • اثر عارضه شکاف لب بر دندان

شکاف در لب و یا لثه می تواند تولید انواع مشکلات دندانی را در جلوی دهان به وجود بیاورد. این شکاف نسبت به شرایطی که دارد می تواند موقعیت هر دو سری دندان های کودک را تحت تاثیر قرار بدهد و همچنین موجب مشکلات دندانی مختلفی شود، مانند مشکلاتی در اندازه، فرم و موقعیت دندان های شیری و دائمی. دندان هایی که در ناحیه ی شکاف قرار دارند در اثر شکاف لب، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. معمولاً شکاف کام بین دندان های نیش و دندان های پیشین ایجاد می شود و در برخی موارد ممکن است دندان پیشین تشکیل نشوند یا دندان‌های واقع در ناحیه‌ی شکاف، آرایشی غیرطبیعی به خود بگیرند.

  • درمان

روش‌های درمانی مختلفی بسته به میزان پیچیده بودن عارضه، مورد استفاده قرار می‌گیرند و طبق صلاح دید دندانپزشک از روش های مکمل نیز استفاده خواهد شد.

معاینات دندانپزشکی معولاً در سن یک سالگی انجام و برنامه درمانی کودک مشخص می شود. این برنامه شامل مشخص کردن سیر درمانی و مشخص کردن اصلاحاتی است که در مراحل سنی مختلف بر روی کودک انجام خواهد گرفت. مانند پیوند استخوان در صورت نیاز برای ترمیم کام دهان در سن ۸ تا ۱۱ سالگی. متخصص براساس نیازهای بیمار، برنامه های اصلاحاتی کوتاه مدت و بلند مدت درمانی را طرح ریزی می‏نماید.

یکی از مراحل مهم درمانی استفاده از ارتودنسی به ‌منظور اصلاح موقعیت دندان‌ها طبق نظر دندانپزشک زیبایی می باشد که بسته به شرایط بیمار می توان از سن دوازده سالگی از آن استفاده کرد. گاهی به دلیل وجود عارضه های جدی تر در فک بیمار، از جراحی برای درمان استفاده می شود.

  • توصیه برای کودکان مبتلا به شکاف لب  :

کودکانی که دارای این عارضه هستند ضرورت دارد از سنین پایین مورد معاینه و تحت  معالجه  قرار بگیرند تا مشکلات مربوط به نامرتب بودن و بدشکلی دندان هایشان برطرف شود.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

 

 

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =