دکتر لیلا صدقی » متفرقه » دندانپزشکی ترمیمی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی :

دندانپزشکی ترمیمی روشی از درمان دندانی است که در طی آن می توان بافت دندان را مرمت و بازسازی کرده یا بخش هایی را مجددا تولید نمود در این درمان امکان ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی نیز وجود دارد . در دندانپزشکی ترمیمی ، تمامی مشکلات و ناهنجاری هایی که به زیبایی فرد لطمه می زنند ، رفع خواهند شد .

دندانپزشکی ترمیمی

راهکارها و متدهای ترمیم دندان :

عموما 2 راهکار کلی برای ترمیم دندان ها وجود دارد . این دو روش عبارتند از : راهکار مستقیم و راهکار غیر مستقیم . مراحل و تکنیک هریک از این راهکارها به ترتیب زیر است :

راهکار دندانپزشکی ترمیمی مستقیم :

در این تکنیک مواد ترمیم فقط در یک جلسه در حفرات به وجود آمده قرار داده می شوند . ناگفته نماند که حفرات آماده به کمک دستگاه های مخصوص دندانپزشکی پیش از جایگذاری موادباید کاملا خالی بوده و از دید پزشکی بی عیب و نقص باشند . مواد ترمیم کننده عبارتند از : رزین آینومر ، گلس آینومر ، برخی رزین های کامپوزیت و آمالگام و . . .

راهکار دندانپزشکی ترمیمی غیر مستقیم :

در این تکنیک معمولا نیاز است چند جلسه تشکیل شود تا درمان تکمیل گردد . کمترین تعداد جلسات درمانی در روش غیر مستقیم 2 جلسه بوده که مراحل آن عبارتند از : تراش دادن دندان و آمادگی آنها برای دریافت مواد ترمیمی ، تهیه غالب در مرحله بعد و فرستادن آن به لابراتوار دندانپزشکی ، تهیه بخش ترمیمی در لابراتوار ، مراجعه مجدد بیمار در جلسه بعدی و جایگذاری قالب آماده در حفره مورد نظر از سوی دندانپزشک و در آخر اصلاح فرم دندان .

مواد دندانپزشکی ترمیمی تک جلسه ای :

آمالگام : این ماده از جمله موادد پرکاربرد در دندانپزشکی ترمیمی است . آمالگام بیش از یک قرن است که با هدف درمان ایرادات دندانی به کار گرفته شده و از جمله مواد پایدار و بسیار مقاوم به حساب می آید . این ماده در مقابل سایش مقاومت بسیار زیادی از خود نشان داده و بزرگ ترین مزیت آن قیمت ارزانش است . از این رو سال های سال است که از آمالگام در دندانپزشکی بهره گیری می شود . از نظر متخصصین و محققان ، ماده مذکور کاملا ایمن بوده و خطری برای بدن ندارد . این ماده به منظور ترمیم دندان های آسیا بسیار اثر بخش و مقاوم است و در مقابل جویدن ، ساختار خود را از دست نخواهد داد.

کامپوزیت : کامپوزیت از مواد مرکبی متشکل است که عموما از یک نوع رزین آکریلیک و ذره های نرمی مشابه شیشه در ترمیم دندان کاربرد گسترده دارد . این مواد در برابر شکستن ، ترک و جویدن بسیار مقاوم می باشند .

گلس آینومر : گلس آینومر ها دقیقا همرنگ دندان هستند و معمولا از ترکیب اسید آکریلیک با پودر شیشه ای ساخته می شوند . کاربرد این موادا در مرمت حفرات دندانی خصوصا سوراخ های سطحی ریشه دندان است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی دندانپزشک زیبایی.

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

ارتودنسی

ارتودنسی

امروزه سلامت و ظاهر دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت ارتودنسی بسیار...

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

به احتمال زیاد بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده اید. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفت =