دکتر لیلا صدقی » متفرقه » سیاهی دندان در کودکان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

سیاهی دندان در کودکان

سیاهی دندان

یکی از نگرانی های والدین در خصوص سیاهی دندان کودکشان است . این عارضه گاه به صورت لکه های تیره بر روی دندان ظاهر شده و گاه کلیت دندان را پوشش می دهد  که به این ترتیب ظاهر ناشایست و نگران کننده ای را ایجاد می کند . لازم به ذکر است که اکثر این عوارض را می توان به راحتی درمان نمود . ولی باید دلیل آن توسط یک دندانپزشک ماهر و با تجربه تشخیص داده شود .

دلایل سیاهی دندان در کودکان :

  •  اگر مادر باردار در طول دوره حاملگی یا شیردهی ، بعضی داروهای حاوی آنتی بیوتیک یا تتراسایکلین را مصرف کند ، در اکثر موارد روی سطح دندان های کودک او لکه های سیاه ایجاد می شوند .
  •  یکی از شایع ترین علل بروز سیاهی بر روی دندان ، استفاده و مصرف مکمل های ویتامینه و قطره آهن است این مشکل در اثر استفاده نا به جا یا افراط در خوراندن این مواد مکمل به کودک ایجاد می شود  . به این ترتیب اگر علت سیاهی و بروز لکه بر روی دندان این مسئله باشد ، باید گفت که اثر سوئی بر دندان های دائمی نخواهد داشت ولی توصیه می شود والدین به این امکان اتکا نکرده و برای درمان اقدام نمایند تا عوارض دیگری در پی این آسیب به وجود نیاید .
  •  دلیل دیگر در پیدایش این آسیب ، بیماری هپاتیت و نارسایی و مشکلات قلبی است .
  • مصرف زیاده از حد مایع فلوراید یا خمیردندان های حاوی فلوراید نیز می تواند بر ایجاد این لکه های تیره موثر باشد چرا که بیماری فلوئوروزیس به دیل مسمومیت فلوراید و ترکیبات آن نیز ایجاد می شود که در پی آن تغییر رنگ های فاحش بر سطح دندان ایجاد می شود .
  • شکستن دندان به دلیل زمین خوردن یا اصابت ضربه ممکن است به تدریج سیاهی دندان ره به همراه آورد .
  • همچنین ضعف در مینای دندان و پوسیدگی های سطحی با مرور موجب ایجاد  عارضه سیاهی بر روی دندان ها می شود .

سیاهی دندان در اطفال

درمان :

می توان در افراد بزرگسال از روش بلیچینگ دندان کمک گرفت ولی این تکنیک برای کودکان دارای دندان شیری به هبچ عنوان مناسب نیست . بنا براین توصیه می شود با مراجعه به یک دندانپزشک با تجربه علت را یافته و پس از آن به کمک ترمیم و درمان های مخصوص عارضه را رفع نمود . در این باره گاه دندانپزشک به خوبی دندان ها را معاینه کرده و پس از رفع تیرگی ها و حذف آثار سیاهی دندان ، اقدام به ترمیم بافت ها به کمک مواد مناسب پرکننده می نماید .

با تشکر مدیریت سایت لیلا صدقی دندانپزشک زیبایی

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 2 =

Call Now Button