دکتر لیلا صدقی » متفرقه » لامینیت دندان
مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه

لامینیت دندان

لمينيت دندان لایه نازکی از مواد همرنگ دندان است که بر روی دندانهای قدامی  قرار می گیرد. لمينيت دندان یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می شود. این روش درمانی به دندانپزشک کمک می کند تا طول، رنگ و شکل دندان ها را اصلاح کند.

همچنین می توان فاصله های کوچک بین دندان ها را برطرف کرد، یا دندان هایی که همپوشانی جزئی دارند یا لبه های آنها دچار شکستگی یا ترک کوچک است، با این نوع درمان قابل اصلاح است.

لامینیت دندان

لامینیت دندان یا Dental Laminate یکی از پرمتقاضی ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی می باشند.لامینیت Laminate) ) یا ونیر( Veneer)  لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که بر روی سطح جلوی دندان گذاشته و مچ می شود. در این مقاله به موضوع ” لامینیت دندان ” میپردازیم .

لامینیت-دندان

لامینیت برای اصلاح بد رنگی،  بد فرمی ، دندان های کله قندی ، کجی دندان ها و کم کردن فاصله بین دندان ها کاربرد دارد. در بعضی اوقات جهت انجام ارتودنسی ، لمینت ها جایگزین خوبی می باشند؛ به دلیل اینکه استفاده از روش لمینت درمان را راحت تر و سریعتر و کم هزینه تر خواهد کرد.

انواع لامینیت های دندان

به طور کلی لامینیت ها به 3 دسته تقسیم می شوند :

 • لامینیت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)
 • لامینیت سرامیکی
 • لامینیت چینی

لامینیت  کامپوزیتی  

به سیستم لامینیت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت هم گفته میشود. در این روش پوسته ها به شکل لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت دندان بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده خواهد شد . به طور کلی ونیر کامپوزیت را با عنوان های  مشابه همانند : کامپوزیت ونیر دندان ، کامپوزیت دندان و کامپوزیت دندان نیز به کار میبرند . امروزه با توجه به رونمایی کامپوزیت های نانو و با توجه به پیشرفت های روزافزونی که در خصوصیات این کامپوزیت بدست آمده است ، ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند . این درمان در یک جلسه قابل انجام است و از ویژگی های مهم این سیستم حداقل دستکاری و تراش بر روی دندان است . از دیگر مزایای ونیر کامپوزیت این میباشد  که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لامینیت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند.

هزینه لامینیت دندان

لامینیت سرامیکی 

لامینیت  سرامیکی  از دیگر سیستم های لامینیت میباشد. در مواقعی که دندان ها تحت استرس بالا هستند از این سیستم استفاده خواهد شد . به طور کلی ویژگی  مهم لامینیت  سرامیکی استحکام بسیار بالای آن است .

لامینیت های سرامیکی دارای انواع مختلفی میباشد از جمله:  زیرکونیا ، آلومینا ، ای . پی . اس ، ایمپرس ، ایی . مکس ، کاد .کم ، لومینیرز .

دندان-زیبا-با-لامینیت

انواع لامینیت سرامیکی

– لومینیرز: یکی از سیستمهای لامینیت سرامیکی لومینیرز میباشد که از مهمترین ویژگی آن عدم نیاز به تراش دندان است. در این روش به دلیل استحکام بسیار بالا و فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های کم و بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و تنها عیب این روش  هزینه بالای آن میباشد.

-کاد کام : این روش یک سیستم سرامیکی برای ساخت لامینیت و روکش است . در این روش به وسیله ی کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود . مزیت مهم این روش آن است که در یک جلسه انجام خواهد شد .عیب این روش این است که لامینیت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته خواهد شد ، بنابراین زیبایی و طبیعی بودن لامینیت نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگهای مختلف ساخته می شود  کمتر میشود. توسط این روش ظرف مدت چند ساعت  در مطب میتوان لامینیت و یا روکش سرامیکی ساخت . روش کار در این روش بدین شکل میباشد که بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر انتقال داده میشود و در کامپیوتر لامینیت و یا روکش به شکل مجازی  طراحی  شده و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه ، لامینیت روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته خواهد شد .

-آلومینا و زیر کونیا : این سیستم یک زمینه از جنس اکسید زیرکونیوم و یا اکسید آلومینیوم بر روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار ایجاد خواهد شد . با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس ، شکل دندان ساخته شده و در نهایت در کوره  پخته می شود. از مهمترین ویژگی این سیستم مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن میباشد . بیس این سیستم ها در واقع بصورت ریختگی ساخته می شود و از جنس لیتیوم دی سیلیکات است . این بدین معنی است که ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب  می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد .

 لامینیت چینی

ویژگی  و امتیاز مهم لامینیت چینی درخشندگی  و شفافیت بالای آن میباشد . تراش دندان در سیستم لامینیت چینی مختصر و در حدود نیم میلی متر از سطح دندان است و پس از تراش و قالبگیری ، پوسته های لامینیت در لابراتوار ساخته میشود و سپس توسط دندانپزشک بر روی دندان چسبانده و مچ خواهد شد . نکته منفی این سیستم شکنندگی آن نسبت به ضربه است .

موارد استفاده از لامینیت دندان

 • برای دندان های تیره و رنگ گرفته بر اثر مصرف سیگار و یا خوردن مداوم مواد غذایی رنگی، از لامینیت سرامیکی استفاده می شود.
 • برای دندان هایی که به سمت زبان گرایش دارند .
 • جهت بستن فواصل بین دندانی
 • برای رفع بهم ریختگی های خفیف یا متوسط دندانی، دندان های لب پر شده و یا شکسته از لامینیت سرامیکی استفاده می شود.

طول عمر لامینیت 

مواردی مثل بهداشت بیمار ، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندانها به ماندگاری لمینیت ها مانند دندانهای طبیعی به بستگی خواهد داشت . اما میتوان گفت اگر این کار به دقت و درست انجام شود و لامینیت به درستی با دندان زیرین چسبانده شود و در کنار آن بیمار نگهداری و مراقبت های لازم را انجام دهد ، از با دوام ترین و بهترین درمان های دندانپزشکی به شمار خواهد رفت.

مقدار تراش دندانها در لامینیت

اندازه و مقدار تراش دندان در لامینیت بستگی به سیستم لامینیت دارد. در سیستم لامینیت چینی مقدار تراش بین 0/3 تا 0/5 میلی متر و در سیستمهای غیر از لومینیرز 0/5 تا 0/8 میلی متر میباشد .

بطور کلی تراش ایجاد شده روی دندانها در انواع لامینیت ها بسیار محافظه کارانه و با دقت فراوان بوده و حجم بسیار کمی از دندان تراشیده خواهد شد. در لومینیرز و کامپوزیت ونیر نیازی به تراش دندان نیست  مگر به قصد تغییر فرم دندان ها باشد.

لامینیت

آیا می توان از لامینیت دندان به عنوان محافظ دندان استفاده کرد؟

لامینیت دندان بسیاری از مشکلات ظاهری دندان از جمله آسیب هایی که به مینای دندان وارد شده است و یا بافت دندان و حتی بهم ریختگی های شدید دندان را درمان کند اما این نکته را باید توجه کرد که هنگامی که لامینیت دندان بر روی دندان قرار گیرد به این معنی نیست که برای همیشه محافظ دندان خواهد بود. لامینیت دندان  مانعی برای پوسیدگی و یا تخریب و آسیب دیدگی دندان نیست و اگر شما از دندان خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دچار آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان شود و یا آسیب های جدی به دندانتان وارد شود . بودن و نبودن لامینیت دندان تاثیری در محافظت از دندان ندارد و همانطور که اگر از دندان خود مراقبت نکنید دچار آسیب دیدگی می شود، در صورت داشتن لامینیت دندان و مراقبت نکردن نیز دچار آسیب دیدگی دندان خواهید شد و همچنین اگر از لامینیت های خود مراقبت نکنید از عمر آنها کاسته می شود و ممکن است دندان های شما را دچار تغییر کند.

اگر لامینیت دچار آسیب شود چه باید کرد

اگر لامینیت های دندان شما دچار آسیب دیدگی شود و شکستگی و یا ترک خوردگی داشته باشد نیاز است که شما لامینیت خود را تعویض کنید. در اصل کسی که دندان خود را لامینیت می کند باید مانند دندان های اصلی خود از آنها مراقبت کند و علاوه بر مسواک زدن و مراقبت های بهداشتی از گاز گرفتن و ضربه زدن به اجسام سفت و سخت بپرهیزد.

در صورتی که شما از دندان های لامینیت شده خود به خوبی مراقبت کنید، هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد و در صورت آسیب دیدن می توانید با یک ترمیم ساده مشکل حل خواهد شد. این نکته هم قابل ذکر است که ترمیم در لامینیت های کامپوزیتی ساده تر و سریع تر خواهد بود در حالی که ترمیم لامینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری مجدد خواهد داشت.

هزینه لامینیت های دندان چقدر است؟

لامینیت های دندانی هزینه های متفاوت و متغییری دارند و بسته به نوع و جنس آنها قیمت آن متفاوت است.

هزینه لامینیت دندان به صورت واحدی و برای هر دندان جداگانه محاسبه می شود. قیمت لامینیت های کامپوزیتی نسبت به لامینیت سرامیکی کمتر است زیرا کار کمتری دارند و ماندگاری آنها نیز کمتر است .

مراقبت های بعد ار لمینیت کامپوزیت

•  تمامی حالت های درد در دهان و لثه مثل جای آمپول بیحسی طبیعی و گذرا است و پس از مدت کوتاهی بر طرف خواهد شد

•  نکات بهداشتی مثل مسواک زدن روزانه و به طور منظم  فراموش نشود .

•  ممکن است چند ساعت اول بعد از اتمام کار در هنگام  نوشیدن مایعات سرد و گرم دچار حساسیت شوید که جای نگرانی نیست بر طرف خواهد شد.
•  بعد از اتمام کار از مصرف چای و قهوه  بپرهیزید و در صورت استفاده از نی نوش استفاده کنید تا لامینیت دچار تغییر رنگ نشود.
•  از فشار دادن دندان ها به صورت ارادی و غیرارادی مخصوصا در خواب (دندان قروچه) بپرهیزید.

•  برای بالاتر بردن عمر و ماندگاری لمنیت دندان ها از خرد کردن و شکستن آجیل و مواد غذایی سفت با دندان بپرهیزید.

•  برای استفاده از هر نوع دهانشویه یا مواد تمیز کننده دهان و دندان حتما با پزشک خود مشورت کنید

•  استعمال سیگار و دخانیات می تواند رنگ لامینیت دندان را خراب کند

•  برای تداوم زیبایی و درخشندگی دندان ها هر چند یک بار به پزشک خود مراجعه کنید از سلامت دندان ها و همچنین رفع پوسیدگی های احتمالی دندان ها جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از لامینیت دندان

سرامیک یا کامپوزیت، کدام یک بهتر است؟

لمينيت های سرامیکی (که به آنها پرسلن لمينيت هم گفته می شود) لایه های نازکی از سرامیک (پرسلن) هستند که بر روی دندان چسبانده می شوند.

این روکش ها پس از قالبگيري توسط دندانپزشک در لابراتوار ساخته می شوند و معمولاً اولین انتخاب برای درمان هستند زیرا نقایص را می پوشانند و زیبایی دندان را افزایش می دهند.

لمينيت های کامپوزیتي که به عنوان كامپوزيت ونير نیز شناخته می شوند، از ثبات کمتری در رنگ برخوردار هستند، اما در عوض از ویژگی خاصی برخوردار هستند و آن تراش کمتر مینای دندان است و یا حتی گاهی اوقات، نیازی به تراش نیست.

با این حال، لازم به ذکر است که در تکنیک های جدید لمينيت هاي سرامیکي دندان نیز در اکثر مواقع بسیار کم تراش داده می شود، مگر اینکه شرایط دندان برای رسیدن به یک طرح لبخند ایده آل، نیاز به تراش مینای دندان بیشتری داشته باشد. همچنین، کامپوزیت ها هزینه کمتری دارند.

کامپوزیت ونير ها توسط دندانپزشک در مطب بر روي دندان بيمار  قرار داده می شوند. بنابراین نیازی به لابراتوار برای ساخت آنها نیست.

کامپوزیت که برای اهداف زیبایی استفاده می شود، انواع مختلفی دارد و کیفیت آن به میزان پاليش پذيري ، براقیت سطح و میزان عبور نور از آن بستگی دارد.

لمينيت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونير دوام بیشتری دارند. از دیگر مزایای لمينيت های سرامیکی پایداری رنگ و ظاهر ظریف آنهاست. به همین دلیل، لمينيت های پرسلني در مقایسه با انواع کامپوزیت ونير هزینه بیشتری دارند.

آیا لمينيت ها می توانند تمام تغییر رنگ و بدشکلی دندان ها را بپوشانند؟

این روش درمانی تغییر رنگ هاي خيلي شديد، بدشکلی ها، چرخش هاي زياد یا اصلاح فاصله هاي زياد بین دندان ها را شامل نمی شود و فقط در مشکلات جزئی تا متوسط دندان قابل استفاده است.

پوسیدگی های عمده و آسیب های شدید باید با روكش كامل بعد از ترمیم دندان برطرف شود.

بعلاوه، اگر بیمار عادات دهانی مانند دندان قروچه داشته باشد، نیروی بیش از حد وارد شده بر روی دندان به دلیل این عادت می تواند لمينيت را بشکند.

سوالات متداول درباره لامینیت دندان

تفاوت لامینیت با روکش چیست؟ کدام بهتر است؟

نمی شود گفت لامینیت دندان بهتراست یا روکش .بستگی به نیاز بیمار و مشکل به وجود آمده برای دندان هایش دارد.ولی در کل بهترین روش آن است که کمترین بافت ازدندان برداشته می شود و دندان کمتر دست کاری می شود.
Dental crown  یا پرتز ثابت دندان که در جنس سرامیکی و فلزی ساخته می شود و روی دندان های تخریب شده نسبت می شوند،نیازبه تراشیدن و کوچک کردن سایز دندان است و بیشتر برای دندانهای عقب و آسیاب استفاده می شود  و این روکش ها با مقاوت بالا زیبایی طبیعی به دندان ها می بخشند.
لامینیت دندان زیبایی خاصی به دندان می دهند ، تراش کمتری روی دندان ایجاد می شود و بیشتر برای دندان های جلو انجام می شود و صرفأ برای زیبایی دندان ها استفاده می شود.

لامینیت به رفع کدام مشکلات دندان کمک می کند؟

برطرف کردن بی رنگ شدن دندان ها، به دلیل درمان های ریشه ای، مصرف دارو، استفاده بیش از حد از فلوراید

 • اصلاح دندان هایی که شکستگی دارند و یا حالت ورقه ای پیدا کرده اند
 • اصلاح ظاهر نامناسب دندان
 • رفع فاصله میان دندان ها

مراحل انجام لامینیت دندان به چه صورت است؟

لامینیت نیاز به یک جلسه مشاوره، و دو جلسه اعمال مراحل به کار گذاشتن مواد دارد. این مراحل به شرح زیر می باشد:

 • مرحله تشخیص و درمان

این مرحله جهت مشاوره و بیان کردن نیازهای شما دارد. پزشک به بررسی و معاینه دندان شما می پردازد و تشخیص می دهد که کدام نوع لامینیت برای شما مناسب تر می باشد.

 • آمادگی قبل از لامینیت

قبل از شروع به کار، دندان پزشک 1 تا 2 میلی متر از مینای دندان را از بین می برد. (این میزان تقریبا برابر با ضخامت ونیریی است که روی سطح دندان شما قرار می گیرد). برخی از بیماران درخواست بی حسی موضعی را از پزشک خود دارند. دندان پزشک مدل یا قالب مورد نظر را به آزمایشگاه می فرستد و بعد از 2 تا 4 هفته نمونه به دست پزشک می رسد.

 • قرار دادن لامینیت (باندینگ)

دندان پزشک، لامینیت را به صورت موقت بر روی دندان شما قرار می دهد، رنگ و شکل این ماده بی رنگ را بررسی می کند، دندان را کاملا تمییز می کند، سپس بر روی دندان فیکس می کند، و بخش های اضافی را نیز بر می دارد و لامینیت را شفاف و براق می کند.

ماندگاری لامینیت دندان چقدر است؟

لامینیت دندان، 7 تا 15 سال دوام و ماندگاری دارد. بعد از گذشت این زمان، لامینیت یا همان ونیر باید تعویض شوند.

آیا مراقبت خاصی لازم است؟

لامینیت دندان، به مراقبت خاصی نیاز ندارد. اما شما باید بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن، شست و شو با دهان شوی ضد عفونی کننده و استفاده از نخ دندان را رعایت کنید، همان طور که از دندان های طبیعی خود محافظت می کنید.در فیلم زیر می توانید برخی از نمونه کار های دکتر لیلا صدقی را مشاهده کنید .

تفاوت لامینیت کامپوزیتی و لامینیت سرامیکی

لامینیت دندان روشی  برای ایجاد و اصلاح طرح لبخند است. در لامینیت دندان برای اصلاح طرح لبخند، کارهایی از قبیل پرکردن فاصله بین دندان، یک دست کردن دندان ها، ترمیم شکستگی و ترک های روی دندان انجام می شود. لازم به ذکر است که قبل از انجام لامینیت باید سلامت همه دندان ها از طرف دندانپزشک زیبایی تأیید گردد. در بین انواع متعدد لامینیت دندان، لامینیت های سرامیکی و کامپوزیتی از پرکاربردترین لامینیت هاست و بیشترین تقاضا را دارد.

لامینت کامپوزیتی

از لامینیت برای ترمیم اشکالات ظاهری دندان از قبیل بد رنگی دندان ها (زردی دندان ها)، فاصله بین دندان ها، ترک و شکستگی های دندان، نامرتب بودن دندان ها مانند روی هم قرار گرفتن دندان ها از لامینیت های کامپوزیتی استفاده می شود.

لامینیت سرامیکی چیست ؟ تمامی اشخاصی که در خصوص لامینیت سرامیکی اطلاعات می خواهند کسب نمایند ، بهتر است این مقاله را مطالعه نمایند تا در خصوص لامینیت سرامیکی  اطلاعات بیشتری کسب نمایند .

دندانپزشک زیبایی با دقت و مهارت لازم پوششی از جنس کامپوزیت ساخته و بر روی دندان قرار داده می شود. برای انجام این کار حداقل به دو جلسه احتیاج است.

لامینت سرامیکی

برای استفاده از لامینیت سرامیکی باید یک جلسه به ساخت قالب از دندان اختصاص داده می شود تا قالب تهیه و برای ساخت وینرها به لابراتور ارسال گردد. در این قالب گیری دندان ها تراشیده نمی شود. ساخت وینرها زمانی بین 2 تا 3 هفته احتیاج است. بعد از آماده شدن لامینیت های سرامیکی در یک جلسه وینر ها بر روی دندان قرار داده می شود.

لامینیت سرامیکی همانند لامینیت کامپوزیتی برای مرتب سازی دندان های نامرتب، پر کردن فاصله بین دندان ها، اصلاح کوتاه و بلندی دندان ها، ترمیم رنگ دندان ها و چندین مورد دیگر  استفاده می شود.

تفاوت لامینیت کامپوزیتی و لامینیت سرامیکی

 • در لامینیت های کامپوزیتی به مرور زمان شاهد تغییر رنگ لامینیت ها خواهیم بود. که البته در صورتی که تمامی توصیه های بهداشتی که دندانپزشک زیبایی به شما می گوید رعایت شود، این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین به صورت دوره ای و هر 6 ماه یکبار دندانپزشک زیبایی برای پولیش دندان مراجعه شود تا لامینیت تغییر رنگ ندهد.
 • لامینیت های سرامیکی دارای ماندگاری بیشتری است و اصلا دچار شکستگی نمی شود.
 • لامینیت های کامپوزیتی نسبت به لامینیت های سرامیکی نیاز بیشتری به چکاپ دوره ای دارد.

لامینیت-دندان

اصلاح طرح لبخند 

طراحی لبخند که امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است ، یکی از اعمال زیبایی دندان است که می تواند باعث زیبایی لبخند و افزایش میزان جذابیت فرد شود .

داشتن لبخند زیبا و درخشان یکی از نشانه های زیبایی است ، همیشه داشتن دندان های صاف و مرتب و البته سفید و درخشان بیانگر زیبایی و جذابیت هر فرد بوده است ، بسیاری از افراد از داشتن دندان های نا مرتب و غیر طبیعی خود ناراضی هستند و البته از بدرنگی و بهم ریختگی آن رنج می برند.

درمان دندان های آسیب دیده و یا پوسیده و فرم دهی به آن ها و اصلاح ترتیب و اندازه ی آن را اصلاح طرح لبخند می گویند.

اصلاح طرح لبخند منجر به زیبایی ، مرتب شدن و سفیدی دندان ها می شود که جایگاه دندان ها را به خوبی اصلاح می نماید ، دقت داشته باشید که اصلاح طرح لبخند با توجه به نیاز های دندان انتخاب می شود و البته این درمان شامل روش های مختلف می باشد  . البته ممکن است دندان های آسیا نیز به اصلاح نیاز داشته باشند و روکش لازم داشته باشند . دقت در انتخاب دندانپزشک زیبایی از موارد بسیار مهم قبل از اقدام برای اصلاح طرح لبخند می باشد که می تواند در دریافت نتیجه ی بعد از آن نقش به سزایی داشته باشد .

شما می توانید با مراجعه به دندانپزشک زیبایی از خدمات زیبایی دندان بهره مند شده و از داشتن لبخند زیبا و جذاب لذت ببرید .

ارتودنسی دندان 

ارتودنسی دندان  به اصلاح روابط فکی و نامنظم بودن دندان ها می پردازد ، البته در بسیاری از موارد می توان بهم ریختگی های دندانی را با روش لامینیت اصلاح کرد و البته با توجه به اهمیت این موضوع انتخاب دندانپزشک زیبایی بسیار حائز اهمیت خواهد بودبه کمک ارتودنسی جایگاه دندان ها اصلاح شده و به راحتی می توان از این روش برای زیبایی دندان  ، مرتب شدن آن و اصلاح روابط فکی استفاده کرد . تنوع ارتودنسی به اندازه ای زیاد است که می تواند بسیاری از مشکلات ظاهری که افراد مایل به بروز آن نیستند را از بین ببرد ، انواع ارتودنسی های نا مرئی و متحرک بدین منظور تولید شده اند که درمان طولانی مدت ارتودنسی خسته کننده نباشد .

لامینیت های دندانی

لامینیت ها با قرار گرفتن بر روی سطح خارجی دندان ها زیبایی و درخشندگی دندان ها را باز می گردانند، لامینیت ها که یک پوسته ی بسیار نازک را شامل می شوند رنگ های مختلفی داشته و میزان سفیدی آن طبق سلیقه ی فرد قابل تغییر است .

لامینیت ها پوسته های بسیار ظریف و مستحکمی هستند که با قرار گرفتن بر روی دندان ، بد رنگی و بی نظمی آن ها را اصلاح می نمایند ، برای قرار دادن لامینیت ها برروی دندان نیازی به تراش زیاد دندان ها نیست و البته در موارد اندک هم با تراش بسیار کوچکی برروی دندان نصب می شوند .

با قرار گرفتن لامینیت ها روی دندان ، بد فرمی  بهم ریختگی های دندانی اصلاح می شود از این این روش را به عنوان جایگزین ارتودنسی در نظر می گیرند زیرا می تواند در زمان بسیار کم بهترین و موفق ترین نتیجه را به فرد ارائه دهد .

لامینیت های دندانی مقاوم هستند و در انواع کامپوزیتی و سرامیکی ارائه می شوند که با توجه به نیاز بیمار مورد استفاده قرار می گیرد .

نوع سرامیکی ان نیاز به قالب گیری و تهیه در لابراتوار دارد ولی نوع کامپوزیتی آن بدون نیاز به تراش دندان وقالب گیری بوده و در طول تنها یک جلسه درمان های لازم را به اتمام می رساند ، برای نصب لامینیت های سرامیکی نیاز به تراش دندان  است ( البته آسیب جدی به دندان های اصلی وارد نمی شود ) لامینیت های سرامیکی بسیار زیبا و درخشان هستند و تا حدود 10 سال ماندگاری دارند ، این روش در بسیاری از موارد به عنوان جایگزین برای ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد .

روش های مختلف طراحی لبخند برای عموم افراد

اصلاح طرح لبخند به روش های مختلفی قابل انجام است

‏درمان های لازم شامل

لامینیت های کامپوزیتی

لامینیت های کامپوزیتی بدون نیاز به تراش دندان روی دندان ها قرار می گیرند وب رای پر کردن فواصل دندانی، از بین بردن سیاهی و بد رنگی دندان ، برای تغییر سایز دندان ها و البته برای رفع بهم ریختگی های دندانی مورد استفاده قرار می گیرند ، قیمت کامپوزیت ها بسیار مناسب بوده و زیبایی خیره کننده ای دارد . انتخاب میزان سفیدی و البته فرم دندان ها از مزایای این روش است ، این روش بدون اسیب به مینای دندان بوده و فرد هر زمان که اقدام نماید می تواند لامینیت های دندان را بردارد .

لامینیت سرامیکی

لامینیت سرامیکی برای قرار گرفتن روی دندان ها نیاز به قالب گیری داشته و البته نیاز است تا این نوع روکش در لابراتوار تهیه شود ، ظرافت و زیبایی این نوع لامینیت نیز بالا بوده و درخشندگی خیره کننده ای دارد .

در نهایت انتخاب نوع لامینیت به خود فرد بستگی داشته و البته باید به نظر دندانپزشک زیبایی نیز اهمیت ویژه داد.

بلیچینگ

بلیچینگ روشی است که برای دندان های مرتب و بدون فاصله که دچار تغییر رنگ شده  اند مناسب است، در واقع بلیچینگ باعث سفید شدن دندان ها می شود ، البته میزان روشن شدن دندان به تعداد جلساتی که فرد از بلیچینگ استفاده می کند بستگی دارد .

روکش های زیبایی دندان

از جمله روش های اصلا طرح لبخند می توان به استفاده از روکش های زیبایی دندان می باشد. در این روش برای زیبا و درخشان کردن دندان ها از این روش ها استفاده می شود. روکش های زیبایی دندان منظور اصلاح ظاهر دندان ها انجام می شود. از جمله ایرادات ظاهری در دندان ها می توان به شکستگی دندان ها، لب پریدگی دندان، فاصله دندان، کجی دندان، روی هم قرار گیری دندان ها اشاره کرد.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان

کامپوزیت با لامینیت دندان چه تفاوتی دارد؟
چسب مخصوص کامپوزیت دندان چگونه قرار داده می شود؟
ماندگاری کامپوزیت ونیر بیشتر است یا کامپوزیت سرامیکی؟
نصب لامینیت دندان راحت تر است یا کامپوزیت؟
دندانپزشک زیبایی خوب برای کامپوزیت دندان از چه موادی استفاده می کند؟

از جمله سوالاتی که متقاضیان خواهان دانستن آن هستند اصلاح طرح لبخند زیبا با لمینیت دندان بهتر است یا
کامپوزیت دندان ؟ طول ماندگاری و بهترین نتایج را کدام روش برای فرد به ارمغان می آورد؟ در این مقاله به
توضیح مختصری در مورد لمینت دندان و کامپوزیت دندان از جمله کامپوزیت ونیری و کامپوزیت
سرامیکی خواهیم پرداخت.
لمینت کامپوزیتی روشی است برای اصلاح طرح لبخند که در یک جلسه و با نوعی پوشش بر روی
دندان ها قرار می دهند. چون این روش بسیار حساس و دقیق می باشد در نتیجه باید به یک دندانپزشک
زیبایی باتجربه و حاذق مراجعه شود.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

لمینت کامپوزیتی دارای برخی از فوائد و مزایا است که به آن می پردازیم، از جمله:
در این روش از مقدار بسیار کمی تراش دندان نیاز است که از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه تر می باشد.
استفاده از کامپوزیت برای افراد کم سن و سال بهتر پاسخ می دهد و نتایج مطلوبی را به ارمغان می آورد.
لمینت کامپوزیتی طول عمرو ماندگاری بالایی دارد به شرط آن که از آن به خوبی محافظت شود.
شایان ذکر است که بگوییم این روش از کمترین معایب و عوارض برخوردار است که می توان به سایش
دندان اشاره کنیم.
اما لمینت سرامیکی که از نامش نیز پیداست، از جنس سرامیک است و در همان جلسه ای اول از دندان بیمار قالب گرفته می شود و به لابراتور ارسال می شود. تعیین رنگ لامینیت دندان در همان جلسه قالب گیری  انجام می شود. در جلسه دوم که معمولا ده روز بعد خواهد بود لامینیت های ساخته شده بر روی دندان های بیمار امتحان می شود، در صورت نداشتن مشکل دهانی و دندانی، تحویل بیمار می گردد. لامینیت دندان با سمان های مخصوصی بر روی دندان ها چسبانده می شود.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

باید بگوییم که لمینت از استحکام بالایی برخوردار است به طوری که به راحتی دچار لب پریدگی و
شکستگی و تغییر رنگ نخواهد شد و دارای درخشندگی و شفافیتی است که کامپوزیت از این قاعده کمتر
برخوردار است. باید متذکر شویم که لمینت نیاز به مراقبت و سرویس دائم ندارد و کمتر دچار تغییر
رنگ دندان می شود اما این بدان معنا نمی باشد که کامپوزیت این ویژگی ها را ندارد، بلکه مقدار آن کمتر
از لمینت می باشد، با این حال برای دانستن آن که کدام روش مناسب شخص است باید به یک
دندانپزشک زیبایی باتجربه و حاذقی ابتدا مشورت شود و سپس گزینه مناسب را انتخاب شود.

روش انجام لامینیت دندان

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 6 =

Call Now Button