دکتر لیلا صدقی » متفرقه » لمینت دندان
مدت زمان مطالعه ۱۹ دقیقه

لمینت دندان

لمینت دندان یا Dental Laminate یکی از پرمتقاضی ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی می باشند. لمینت Laminate یا ونیر دندان(Veneer)  لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که بر روی سطح جلوی دندان گذاشته و مچ می شود. در این مقاله به موضوع ” لمینت دندان ” میپردازیم .

لمینت دندان ( Dental Laminate )

لمينت دندان لایه نازکی از مواد همرنگ دندان است که بر روی دندانهای قدامی  قرار می گیرد. لمينت دندان یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می شود. این روش درمانی به دندانپزشک کمک می کند تا طول، رنگ و شکل دندان ها را اصلاح کند.

لمينت دندان لایه نازکی از مواد همرنگ دندان است که بر روی دندانهای قدامی  قرار می گیرد. لمينت دندان یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می شود. این روش درمانی به دندانپزشک کمک می کند تا طول، رنگ و شکل دندان ها را اصلاح کند.

همچنین می توان فاصله های کوچک بین دندان ها را برطرف کرد، یا دندان هایی که همپوشانی جزئی دارند یا لبه های آنها دچار شکستگی یا ترک کوچک است، با این نوع درمان قابل اصلاح است.

لامینیت-دندان

لمینت برای اصلاح بد رنگی، بد فرمی، دندان های کله قندی، کجی دندان ها و کم کردن فاصله بین دندان ها کاربرد دارد. در بعضی اوقات جهت انجام ارتودنسی، لمینت ها جایگزین خوبی می باشند، به دلیل اینکه استفاده از روش لمینت درمان را راحت تر و سریعتر و کم هزینه تر خواهد کرد.

انواع لمینت های دندان

به طور کلی لامینت ها به 3 دسته تقسیم می شوند :

 • لامینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)
 • لامینت سرامیکی
 • لامینت چینی

لمینت کامپوزیتی  

به سیستم لمینت کامپوزیتی، ونیر کامپوزیت هم گفته میشود. در این روش پوسته ها به شکل لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت دندان بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده خواهد شد. به طور کلی ونیر کامپوزیت را با عنوان های مشابه همانند: کامپوزیت ونیر دندان ، کامپوزیت دندان نیز به کار میبرند. امروزه با توجه به رونمایی کامپوزیت های نانو و با توجه به پیشرفت های روزافزونی که در خصوصیات این کامپوزیت بدست آمده است، ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند. این درمان در یک جلسه قابل انجام است و از ویژگی های مهم این سیستم حداقل دستکاری و تراش بر روی دندان است. از دیگر مزایای ونیر کامپوزیت این میباشد  که درصورت شکست و یا ترک قابلیت تعمیر دارد ولی لمینیت های سرامیکی قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند.

هزینه لامینیت دندان

 

لمینت سرامیکی 

لمینیت  سرامیکی  از دیگر سیستم های لمینت میباشد. در مواقعی که دندان ها تحت استرس بالا هستند از این سیستم استفاده خواهد شد. به طور کلی ویژگی مهم لمینت سرامیکی استحکام بسیار بالای آن است.

لمینت های سرامیکی دارای انواع مختلفی می باشد از جمله:  زیرکونیا، آلومینا، ای پی اس، ایمپرس، ایی مکس، کاد کم، لومینیرز

دندان-زیبا-با-لامینیت

انواع لمینت سرامیکی

– لومینیرز: یکی از سیستمهای لمینت سرامیکی لومینیرز می باشد که از مهمترین ویژگی آن عدم نیاز به تراش دندان است. در این روش به دلیل استحکام بسیار بالا و فوق العاده این قابلیت را دارد که در ضخامت های کم و بسیار نازک در حد کنتاکت لنز ساخته شود و تنها عیب این روش هزینه بالای آن می باشد.

-کاد کام: این روش یک سیستم سرامیکی برای ساخت لمینیت و روکش است. این روش به وسیله ی کامپیوتر و با تراش یک بلوک سرامیکی انجام می شود. مزیت مهم این روش آن است که در یک جلسه انجام خواهد شد. عیب این روش این است که لمینت یا روکش از یک بلوک تک رنگ ساخته خواهد شد، بنابراین زیبایی و طبیعی بودن لمینیت نسبت به سیستم هایی که لایه لایه و از رنگ های مختلف ساخته می شود کمتر می شود. توسط این روش ظرف مدت چند ساعت در مطب می توان لمینت و یا روکش سرامیکی ساخت. روش کار در این روش بدین شکل می باشد که بعد از اسکن از دندانها اطلاعات اسکن به کامپیوتر انتقال داده می شود و در کامپیوتر لمینت و یا روکش به شکل مجازی طراحی شده و این اطلاعات به دستگاه تراش منتقل می شود و در دستگاه، لمینت روی یک بلوک سرامیکی از قبل انتخاب شده تراشیده و ساخته خواهد شد.

-آلومینا و زیر کونیا: این سیستم یک زمینه از جنس اکسید زیرکونیوم و یا اکسید آلومینیوم بر روی قالب گچی تهیه شده از دهان بیمار ایجاد خواهد شد. با خمیر چینی بصورت لایه لایه روی این بیس، شکل دندان ساخته شده و در نهایت در کوره پخته می شود. از مهمترین ویژگی این سیستم مقاومت بسیار بالا و استحکام فوق العاده آن می باشد. بیس این سیستم ها در واقع بصورت ریختگی ساخته می شود و از جنس لیتیوم دی سیلیکات است. این بدین معنی است که ابتدا روی قالب گچی بیمار یک الگوی مومی ساخته و سپس این الگوی مومی ذوب می شود و لیتیوم دی سیلیکات مذاب در داخل این مولد وارد و شکل الگو را بخود می گیرد.

 لمینت چینی

ویژگی و امتیاز مهم لمینیت چینی درخشندگی  و شفافیت بالای آن می باشد. تراش دندان در سیستم لمینت چینی مختصر و در حدود نیم میلی متر از سطح دندان است و پس از تراش و قالبگیری، پوسته های لمینت در لابراتوار ساخته می شود و سپس توسط دندانپزشک بر روی دندان چسبانده و مچ خواهد شد. نکته منفی این سیستم شکنندگی آن نسبت به ضربه است.

موارد استفاده از لمینت دندان

 • برای دندان های تیره و رنگ گرفته بر اثر مصرف سیگار و یا خوردن مداوم مواد غذایی رنگی، از لمینت سرامیکی استفاده می شود.
 • برای دندان هایی که به سمت زبان گرایش دارند .
 • جهت بستن فواصل بین دندانی
 • برای رفع بهم ریختگی های خفیف یا متوسط دندانی، دندان های لب پر شده و یا شکسته از لمینت سرامیکی استفاده می شود.

مقدار تراش دندانها در لمینت

اندازه و مقدار تراش دندان در لمینت بستگی به سیستم لمینت دارد. در سیستم لمینیت چینی مقدار تراش بین 0/3 تا 0/5 میلی متر و در سیستم های غیر از لومینیرز 0/5 تا 0/8 میلی متر می باشد.

بطور کلی تراش ایجاد شده روی دندان ها در انواع لمینیت ها بسیار محافظه کارانه و با دقت فراوان بوده و حجم بسیار کمی از دندان تراشیده خواهد شد. در لومینیرز و کامپوزیت ونیر نیازی به تراش دندان نیست مگر به قصد تغییر فرم دندان ها باشد.

لامینیت

آیا می توان از لمینت دندان به عنوان محافظ دندان استفاده کرد؟

لمینیت دندان بسیاری از مشکلات ظاهری دندان از جمله آسیب هایی که به مینای دندان وارد شده است و یا بافت دندان و حتی بهم ریختگی های شدید دندان را درمان کند اما به این نکته باید توجه کرد که هنگامی که لمینیت دندان بر روی دندان قرار گیرد به این معنی نیست که برای همیشه محافظ دندان خواهد بود. لمینیت دندان مانعی برای پوسیدگی و یا تخریب و آسیب دیدگی دندان نیست و اگر شما از دندان خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دچار آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان شود و یا آسیب های جدی به دندانتان وارد شود. بودن و نبودن لمینیت دندان تاثیری در محافظت از دندان ندارد و همانطور که اگر از دندان خود مراقبت نکنید دچار آسیب دیدگی می شود، در صورت داشتن لمینت دندان و مراقبت نکردن نیز دچار آسیب دیدگی دندان خواهید شد و همچنین اگر از لمینیت های خود مراقبت نکنید از عمر آنها کاسته می شود و ممکن است دندان های شما را دچار تغییر کند.

اگر لمینت دچار آسیب شود چه باید کرد؟

اگر لمینیت های دندان شما دچار آسیب دیدگی شود و شکستگی و یا ترک خوردگی داشته باشد نیاز است که شما لمینیت خود را تعویض کنید. در اصل کسی که دندان خود را لمینیت می کند باید مانند دندان های اصلی خود از آنها مراقبت کند و علاوه بر مسواک زدن و مراقبت های بهداشتی از گاز گرفتن و ضربه زدن به اجسام سفت و سخت بپرهیزد.

در صورتی که شما از دندان های لمینیت شده خود به خوبی مراقبت کنید، هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد و در صورت آسیب دیدن با یک ترمیم ساده مشکل حل خواهد شد. این نکته هم قابل ذکر است که ترمیم در لامینیت های کامپوزیتی ساده تر و سریع تر خواهد بود در حالی که ترمیم لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری مجدد خواهد داشت.

هزینه لمینت های دندان چقدر است؟

لمینیت های دندانی هزینه های متفاوت و متغییری دارند و بسته به نوع و جنس آنها قیمت آن متفاوت است.

هزینه لمینیت دندان به صورت واحدی و برای هر دندان جداگانه محاسبه می شود. قیمت لمینیت های کامپوزیتی نسبت به لمینیت سرامیکی کمتر است زیرا کار کمتری دارند و ماندگاری آنها نیز کمتر است.

چه مواردی را باید بعد از لمینت دندان رعیات کرد؟

 • برای آن که دندان ها بعد از لمینیت دندان ها، دچار مشکل نشوند از ناخن زدن و ناخن کشیدن به دندان ها اجتناب شود.
 • از جویدن یخ، خوراکی ها و مواد غذایی سفنت و سخت دوری شود.
 • از تحت فشار دادن دندان ها به طور مداوم و یا زیاد اجتناب شود.
 • تمامی حالت های درد در دهان و لثه مثل جای آمپول بیحسی طبیعی و گذرا است و پس از مدت کوتاهی بر طرف خواهد شد
 • نکات بهداشتی مثل مسواک زدن روزانه و به طور منظم  فراموش نشود .
 • ممکن است چند ساعت اول بعد از اتمام کار در هنگام نوشیدن مایعات سرد و گرم دچار حساسیت شوید که جای نگرانی نیست بر طرف خواهد شد.
 • بعد از اتمام کار از مصرف چای و قهوه  بپرهیزید و در صورت استفاده از نی نوش استفاده کنید تا لمینیت دچار تغییر رنگ نشود.
 • از فشار دادن دندان ها به صورت ارادی و غیر ارادی مخصوصا در خواب (دندان قروچه) بپرهیزید.
 • برای بالاتر بردن عمر و ماندگاری لمینیت دندان ها از خرد کردن و شکستن آجیل و مواد غذایی سفت با دندان بپرهیزید.
 • برای استفاده از هر نوع دهانشویه یا مواد تمیز کننده دهان و دندان حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • استعمال سیگار و دخانیات می تواند رنگ لمینیت دندان را خراب کند.
 • برای تداوم زیبایی و درخشندگی دندان ها هر چند یک بار به پزشک خود مراجعه کنید از سلامت دندان ها و همچنین رفع پوسیدگی های احتمالی دندان ها جلوگیری کنید.

لمینیت دندان ها نیز همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد. باید فرد بعد از انجام لمینیت دندان حتما مراقبت های بعد از آن را از دندانپزشک زیبایی خود بخواهد تا از بروز پوسیدگی و بیماری های دهان و دندان جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از لامینیت دندان

مزایای لمینت دندان چیست؟

 • دندان ها ظاهری طبیعی پیدا می کنند.
 • پوششی که برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار سخت است و تحمل بالایی دارد.
 • روکش هایی که در این روش اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد، در برابر رنگ پذیری و تغییر رنگ مقاوم است.
 • تعیین رنگ لمینیت های دندان با توجه به رنگ دندان های فرد انتخاب می شود ولی می توان میزان این رنگ ها را تغییر داد و رنگ های مورد استفاده در لمینیت دندان ها را می توان روشن تر کرد.
 • از لمینیت های دندان می توان برای تغییر فرم دندان ها و ایجاد اصلاح طرح لبخند نیز استفاده نمود.
 • بهترین، قوی ترین و زیباترین جایگزین و روکش بر روی دندان هاست.

لمینیت دندان تاثیر به سزایی در زیبایی لبخند شما دارد، به کمک لمینیت های دندانی می توانید زیبایی و درخشندگی دندان ها را تجربه نمایید . با توجه به اهمیت داشتن یک لبخند زیبا به کمک لمینیت ها می توانید پوسیدگی دندان ها، بهم ریختگی آن ها، بد رنگی و بد فرمی آن را اصلاح نمایید.

لمینیت دندان ممکن است برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد و از نقش آن در زیبایی دندان هیچ آگاهی نداشته باشند. امروزه بسیاری از افراد علاقمند  به داشتن لبخندی زیبا هستند و روش های متفاوتی برای برطرف کردن نقایص دندان در حوزه دندانپزشکی زیبایی وجود دارد. افراد با ترمیم دندان ها علاوه بر دندان های زیبا اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنند. باید بدانید که لمینیت برای چه مواردی استفاده می شود و آیا به دندان ها آسیبی وارد می کند یا خیر؟

لامینیت که به آن ونیر نیز می گویند لایه ایی از ماده های یک رنگ است که برای ترمیم اندازه دندان، رنگ، فرم و حالت و اصلاح فاصله بین دندان ها استفاده می شود.

معایب لمینت دندان چیست؟

به دلیل آن که روکش ها بر روی دندان ها قرار می گیرد، ممکن است دندان ها در برابر خوراکی های سرد و گرم دچار مشکل شود و حساسیت نشان دهد.

چه افرادی نمی توانند لمینت دندان انجام دهند؟

افرادی که به بیماری های فعال لثه، دندان های ضعیف مانند پوسیدگی، شکستگی، پر کردن دندان های اصلی و بزرگ مانند دندان های آسیاب و یا وجود پلاکت بر روی دندان ها به طور وسیع افرادی که دندان قروچه دارند، نمی توانند لمنیت دندان نیز انجام دهند.

سرامیک یا کامپوزیت، کدام یک بهتر است؟

لامینیت دندان روشی  برای ایجاد و اصلاح طرح لبخند است. در لامینیت دندان برای اصلاح طرح لبخند، کارهایی از قبیل پرکردن فاصله بین دندان، یک دست کردن دندان ها، ترمیم شکستگی و ترک های روی دندان انجام می شود. لازم به ذکر است که قبل از انجام لمینیت باید سلامت همه دندان ها از طرف دندانپزشک زیبایی تأیید گردد. در بین انواع متعدد لامینیت دندان، لامینیت های سرامیکی و کامپوزیتی از پرکاربردترین لامینیت هاست و بیشترین تقاضا را دارد.

لمينيت های سرامیکی (که به آنها پرسلن لمينيت هم گفته می شود) لایه های نازکی از سرامیک (پرسلن) هستند که بر روی دندان چسبانده می شوند.

این روکش ها پس از قالبگيری توسط دندانپزشک در لابراتوار ساخته می شوند و معمولاً اولین انتخاب برای درمان هستند زیرا نقایص را می پوشانند و زیبایی دندان را افزایش می دهند.

لمينيت های کامپوزیتی که به عنوان كامپوزيت ونير نیز شناخته می شوند، از ثبات کمتری در رنگ برخوردار هستند، اما در عوض از ویژگی خاصی برخوردار هستند و آن تراش کمتر مینای دندان است و یا حتی گاهی اوقات، نیازی به تراش نیست.

با این حال، لازم به ذکر است که در تکنیک های جدید لمينيت های سرامیکی دندان نیز در اکثر مواقع بسیار کم تراش داده می شود، مگر اینکه شرایط دندان برای رسیدن به یک طرح لبخند ایده آل، نیاز به تراش مینای دندان بیشتری داشته باشد. همچنین، کامپوزیت ها هزینه کمتری دارند.

کامپوزیت ونير ها توسط دندانپزشک در مطب بر روی دندان بيمار  قرار داده می شوند. بنابراین نیازی به لابراتوار برای ساخت آنها نیست.

کامپوزیت که برای اهداف زیبایی استفاده می شود، انواع مختلفی دارد و کیفیت آن به میزان پاليش پذيري، براقیت سطح و میزان عبور نور از آن بستگی دارد.

لمينيت های سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونير دوام بیشتری دارند. از دیگر مزایای لمينيت های سرامیکی پایداری رنگ و ظاهر ظریف آنهاست. به همین دلیل، لمينيت های پرسلنی در مقایسه با انواع کامپوزیت ونير هزینه بیشتری دارند.

آیا لمينت ها می توانند تمام تغییر رنگ و بدشکلی دندان ها را بپوشانند؟

این روش درمانی تغییر رنگ های خيلی شديد، بدشکلی ها، چرخش های زياد یا اصلاح فاصله های زياد بین دندان ها را شامل نمی شود و فقط در مشکلات جزئی تا متوسط دندان قابل استفاده است.

پوسیدگی های عمده و آسیب های شدید باید با روكش كامل بعد از ترمیم دندان برطرف شود.

بعلاوه، اگر بیمار عادات دهانی مانند دندان قروچه داشته باشد، نیروی بیش از حد وارد شده بر روی دندان به دلیل این عادت می تواند لمينيت را بشکند.

آیا لمینت ها به عنوان یک جایگزین برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

بله این روکش های لمینیتی به گونه ای ساخته می شوند که دارای تاج و باندینگ هستند. همچنین شکل دندان ها به گونه ای ساخته می شود که با ظاهر دندان ها یکسان بوده و میزان تاجی که برای لمینیت ها در نظر گرفته می شود با توجه به ساختار دندان هاست.

شرایط استفاده از لمینت دندان چیست؟

 • افرادی که دندان هایشان تغییر رنگ داده است.
 • افرادی که عصب کشی دندان انجام داده اند و یا دندان هایشان پر شده است.
 • لکه برخی از دارو ها بروی دندان هایشان باقی مانده است.
 • وجود پلاکت های زیاد بر روی دندان که باعث ایجاد تغییرات عمده بر روی دندان شده است.
 • لمینت دندان برای افرادی که دارای دندان های بهم ریخته هستند و فاصله بین دندان های آن ها زیاد است و دندان های آنها دچار فرورفتگی یا برآمدگی مختصری است مناسب می باشد.
 • در صورتی که دندان های فرد ترک خورده و یا شکسته باشند لمینیت می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • در صورتی که فرد متقاضی اصلاح طرح لبخند باشد.
 • در صورتی که دندان ها نیاز به اصلاحات جزئی و منظم کردن کجی دندان ها داشته باشد.

لمینت به رفع کدام مشکلات دندان کمک می کند؟

 • اصلاح دندان هایی که شکستگی دارند و یا حالت ورقه ای پیدا کرده اند
 • اصلاح ظاهر نامناسب دندان
 • رفع فاصله میان دندان ها
 • برطرف کردن بی رنگ شدن دندان ها، به دلیل درمان های ریشه ای، مصرف دارو، استفاده بیش از حد از فلوراید

مراحل انجام لمینت دندان به چه صورت است؟

لامینیت نیاز به یک جلسه مشاوره، و دو جلسه اعمال مراحل به کار گذاشتن مواد دارد. این مراحل به شرح زیر می باشد:

 • مرحله تشخیص و درمان

این مرحله جهت مشاوره و بیان کردن نیازهای شما دارد. پزشک به بررسی و معاینه دندان شما می پردازد و تشخیص می دهد که کدام نوع لمینیت برای شما مناسب تر می باشد.

 • آمادگی قبل از لمینیت

قبل از شروع به کار، دندان پزشک 1 تا 2 میلی متر از مینای دندان را از بین می برد. (این میزان تقریبا برابر با ضخامت ونیریی است که روی سطح دندان شما قرار می گیرد). برخی از بیماران درخواست بی حسی موضعی را از پزشک خود دارند. دندان پزشک مدل یا قالب مورد نظر را به آزمایشگاه می فرستد و بعد از 2 تا 4 هفته نمونه به دست پزشک می رسد.

 • قرار دادن لمینیت (باندینگ)

دندان پزشک، لمینیت را به صورت موقت بر روی دندان شما قرار می دهد، رنگ و شکل این ماده بی رنگ را بررسی می کند، دندان را کاملا تمیز می کند، سپس بر روی دندان فیکس می کند، و بخش های اضافی را نیز بر می دارد و لمینیت را شفاف و براق می کند.

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

مواردی مثل بهداشت بیمار، عادات غلطی از جمله ناخن جویدن و دندان قروچه و رژیم غذایی و جنس دندان ها به ماندگاری لمینیت ها مانند دندان های طبیعی به بستگی خواهد داشت. اما می توان گفت اگر این کار به دقت و درست انجام شود و لمینیت به درستی با دندان زیرین چسبانده شود و در کنار آن بیمار نگهداری و مراقبت های لازم را انجام دهد، از با دوام ترین و بهترین درمان های دندانپزشکی به شمار خواهد رفت.

لمینیت دندان، 7 تا 15 سال دوام و ماندگاری دارد. بعد از گذشت این زمان، لمینیت یا همان ونیر باید تعویض شوند.

در صورتی که مراقبت های لازم بعد از لمینیت دندان با توجه به توضیحات دندانپزشک زیبایی انجام شود و همچنین، چکاپ های دوره ای اگر به طور مرتب انجام شود ماندگاری بین 7 تا 15 سال خواهد داشت.

چه کسانی نباید لمینت دندان انجام دهند؟

افرادی که دندان های سالمی دارند نباید از این روش استفاده کنند. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که در صورتی که دندانپزشک از مهارت کافی برخوردار نباشد و لمینیت دندان ها اصولی انجام نشود ممکن است عصب دندان ها از بین برود و دندان ها نسبت به سرما و گرما حساسیت نشان دهند.

سوالات متداول درباره لمینت دندان

تفاوت لمینت با روکش چیست؟ کدام بهتر است؟

نمی شود گفت لمینیت دندان بهتر است یا روکش. بستگی به نیاز بیمار و مشکل به وجود آمده برای دندان هایش دارد. ولی در کل بهترین روش آن است که کمترین بافت از دندان برداشته می شود و دندان کمتر دست کاری می شود.
Dental crown یا پرتز ثابت دندان که در جنس سرامیکی و فلزی ساخته می شود و روی دندان های تخریب شده نسبت می شوند، نیاز به تراشیدن و کوچک کردن سایز دندان است و بیشتر برای دندان های عقب و آسیاب استفاده می شود و این روکش ها با مقاوت بالا زیبایی طبیعی به دندان ها می بخشند.
لمینیت دندان زیبایی خاصی به دندان ها می دهند، تراش کمتری روی دندان ایجاد می شود و بیشتر برای دندان های جلو انجام می شود و صرفأ برای زیبایی دندان ها استفاده می شود.

لمینت دندان کدام یک از مشکلات دندان را حل می کند؟

 • دندان های شکسته را پوشش می دهد.
 • ناهمواری ها و نامنظمی های دندان را از بین می برد.
 • فاصله بین دندان ها را پر کرده و از بروز پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نماید.

روش و مراحل انجام لمینت دندان چگونه است؟

 • برای قرار دادن لمینت ها بر روی دندان، لازم است تا  جلسه متناوب به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه شود.
 • جلسه اول برای مشاوره و معاینه دندان ها انجام می شود و در صورتی که فرد هیچ گونه بیماری دهان و دندان نداشته باشد، دو جلسه بعدی برای قالب گیری و قرار دادن لمینیت ها بر روی دندان می باشد.

کلام آخر

لمینت ها در بسیاری از موارد در دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارند، دندانپزشکی زیبایی شامل مواردی خواهد بود که ترتیب دندان ها و رنگ و فرم آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد، در دندانپزشکی زیبایی اعمال ویژه ای بر روی دندان انجام می شود که دندان ها صاف، مرتب و سفید و درخشنده خواهند بود .

می توان گفت یکی از معیارهایی که باعث به وجود آمدن چهره زیبا می شود داشتن لبخند زیبا و دلنشین است. در برخی از افراد شکل بد دندان ها و نامرتب بودن آنها باعث شده است که از داشتن لبخند زیبا محروم باشند. لمینیت به این دست از افراد کمک می کند تا به ایده آل های زیبایی چهره و لبخند نزدیک تر شوند.

لمینت دندان در واقع یک پوشش یا ورقه ای همرنگ با دندان است که برای اصلاح فرم، رنگ، شکل و طول دندان ها و همچنین بستن فاصله بین دندان ها و برطرف کردن شکستگی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و باعث دل انگیز شدن و جذابیت در چهره و لبخند می شود.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =