دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » مراقبت از دندان در حین ارتودنسی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت از دندان در حین ارتودنسی

اگر از درمان ارتودنسی مانند بریس های ثابت، بریس های متحرک یا الاینر استفاده می کنید، با دانستن نکات مناسب مراقبت های حین آن نتیجه عالی کسب خواهید کرد. این به این دلیل است که اگرچه ارتودنسی برای دوام طولانی طراحی شده‌اند، عدم مراقبت مناسب می‌تواند به آن ها و دندان شما آسیب برساند و علاوه بر نتیجه مثبت مشکلات زیادی از جمله پوسیدگی دندان برای شما رخ دهد. با مراقبت و نگهداری مناسب، می توانید سلامت دهان و دندان خود را در حالی که در مسیر لبخندی زیباتر هستید ارتقا دهید. امروز می خواهیم مراقبت از دندان در حین ارتودنسی را به شما بازگو کنیم.

مراقبت از دندان در حین ارتودنسی

مراقبت های لازم در زمان درمان ارتودنسی چیست؟

همانطور که گفته شد در زمان درمان ارتودنسی مراقبت از دندان ها اهمیت ویژه ای دارد. در اینجا نکاتی مراقبتی از دندان را به شما ارائه می دهیم:

غذا خوردن با ارتودنسی

سعی کنید از غذاهای مخصوصا سفت، جویدنی، ترد یا چسبنده و شیرین و اسیدی خودداری کنید. این نوع غذاها می توانند براکت ها شما را شل، خم و یا حتی بشکنند.

نمونه هایی از غذاهایی که باید از آن ها اجتناب کنید:

 • ذرت بو داده
 • چیپس، چوب شور
 • آب نبات های سخت
 • غذاهای خیلی شیرین
 • آدامس
 • آجیل
 • سبزیجات سفت خام
 • گاز زدن میوه های کامل مانند سیب، گلابی و غیره.

سعی کنید غذاهای نرم تری انتخاب کنید و قبل از خوردن غذاهای خود را به قطعات کوچکتر برش دهید نه اینکه آنه ا را کامل گاز بزنید. میوه های کامل مانند سیب یا گلابی را قبل از خوردن به اندازه های کوچک خرد کنید و لطفا از جویدن آدامس و جویدن یخ خودداری کنید.

مراقبت های لازم در زمان درمان ارتودنسی چیست؟

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

با دقت تمام دستورالعمل هایی که در مورد مراقبت از دندان به شما توصیه شده است را انجام دهید.. بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده حتما مسواک بزنید. مهم است که دندان ها و بریس های خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید تا از مشکلات احتمالی مانند التهاب و پوسیدگی دندان جلوگیری کنید. همچنین پس از مسواک زدن با آب یا دهانشویه شستشو دهید. این ایده خوبی است که زمانی که از خانه دور هستید، یک مسواک مسافرتی به همراه داشته باشید. قبل از رفتن به رختخواب در شب حتماً مسواک بزنید و با دقت نخ دندان بکشید. ممکن است کمی زمان بر باشد، اما این یک گام مهم در حفظ بهداشت دهان و دندان شما در راه رسیدن به لبخندی بهتر و دندان های سالم تر است.

از یک مسواک نرم و با کیفیت استفاده کنید. مسواک‌ها سریع‌تر فرسوده می‌شوند و هنگام استفاده از بریس‌ها باید بیشتر تعویض شوند، هنگام مسواک زدن، باید زبان خود را نیز مسواک بزنید و پس از اتمام کار، آن را کاملا بشویید. نخ دندان کشیدن بخش مهمی از بهداشت دهان و دندان است.

در مواردی که بیرون از خانه هستید و امکان مسواک زدن برای شما وجود ندارد مقداری آب را در دهان خود قرقره کنید و بگردانید که غذای اضافه بین دندان ها راخارج کند.

استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید

دهان شویه های حاوی فلوراید را به این منظور باید استفاده کنید که از پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی جلوگیری کند.

مسواک های برقی

استفاده از مسواک برقی برای نظافت براکت ها و سیم ها بسیار مفید می باشد. به خصوص در کودکان که موجب تشویق کودکان به رعایت بهداشت دهانی نیز می شود. البته این مسواک ها باید روی دوری تنظیم شوند که سبب جابه جایی براکت ها و سیم ها نشوند.

عادت های بد را ترک کنید

عادات بد می تواند از جویدن ناخن و دندان قروچه گرفته تا جویدن اجسام سخت و کشیدن سیگار متغیر باشد. خوردن بین وعده های غذایی و نوشیدن الکل نیز در این دسته قرار می گیرد. صرف نظر از هر عادت بدی که دارید، مطمئن شوید که آن را به طور کامل با هوشیاری و اراده متوقف کنید. گفتنش راحت تر از انجام دادن است. اما اگر می‌خواهید دندان‌هایتان سالم بمانند و ارتودنسی به خوبی نتیجه دهد، راه‌های مختلفی برای حذف عادت‌های ناسالم برای همیشه وجود دارد.

ارتودنسی را طبق توصیه بپوشید

چه از ارتودنسی ثابت یا متحرک یا تراز استفاده کنید، مطمئن شوید که آنها را طبق توصیه دندانپزشک زیبایی خود استفاده می کنید. اگر از ارتودنسی متحرک استفاده می کنید، باید هنگام غذا خوردن و فعالیت های ورزشی  آن ها را بردارید. اگر دندانپزشک به شما گفته است که دستگاه دندانی خود را برای مدت معینی بپوشید، هرگز به برداشتن آن قبل از رسیدن زمان موعد فکر نکنید. انجام این کار ممکن است پیشرفت را معکوس کند و باعث آسیب جبران ناپذیر شود.

محل مناسبی برای نگهداری پلاک ها

افرادی که از پلاک ارتودنسی متحرک استفاده می کنند می توانند در مواقع خوردن غذا آن را از دهان خارج کنند. اما بهتر است که جعبه مخصوصی برای آن تعبیه کنید و در جعبه خود قرار دهید تا صدمه و آسیبی به آن وارد نشود و دچار شکستگی نیز نشود .قرار دادن پلاک در دستمال کاغذی کاری اشتباه است و بهتر است از انجام این کار بپرهیزید؛ چرا که این عمل ممکن است موجب آسیب دیدن قسمت های فلزی پلاک های دندان شما شود.

معاینات منظم را برنامه ریزی کنید

در حین درمان ارتودنسی، مطمئن شوید که به طور مرتب به دندانپزشک با تجربه و حرفه ای خود مراجعه می کنید. با برنامه ریزی معاینات منظم، می توانید متوجه شوید که آیا ارتودنسی به خوبی عمل می کنند یا مشکلی وجود دارد یا خیر. دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا بفهمید دندان های شما چقدر سالم هستند و برای مراقبت خوب از آنها چه کاری باید انجام دهید. یک فرد بالغ سالم باید دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کند. اما اگر نیازهای خاصی دارید، ممکن است لازم باشد سالی سه بار یا هر شش ماه یکبار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

لذا چند نکته که باید در ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک رعایت شود عنوان می شود:

مراقبت های لازم در زمان ارتودنسی متحرک

 • در طول مدت زمانی که توسط ارتودنتیست اعلام شده باید به طور مداوم و همیشگی از ارتودنسی استفاده شود.
 • شکستن قسمت های سیمی اتفاقی است که با دستکاری ارتودنسی توسط بیمار ممکن است اتفاق بی افتاد.این اتفاق علاوه بر طولانی تر کردن روند درمان می تواند هزینه های اضافی را هم برای بیمار به دنبال داشته باشد.
 • استفاده مداوم و شبانه روزی از دستگاه هایی که به دلیل رفع تنگی فک به شما داده شده است.
 • نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که اگر از این دستگاه ها به صورت نامرتب استفاده شود موجب لق شدن دندان ها و بروز درد میشوند.
 • حتما طول درمانی گفته شده توسط پزشک را رعایت کنید چرا که ممکن است نتیجه ی چند ماهه در اثر سهل انگاری به راحتی در ظرف چند روز یا چند ساعت به راحتی از بین بروند.
 • مسواک زدن پلاک ها و دندان ها بعد از هر بار غذا خوردن.این امر موجب حفظ بهتر سلامتی لثه و دندان می شود.
 • عدم تغییر فشار فنرهای دستگاه
 • زمانی که می خواهید پلاک را از دهان خارج کنید فقط کافی است گیره های موجود بر روی دندان کرسی را با ناخن های انگشت های اشاره باز کنید.استفاده از سایر اجزای سیمی برای باز کردن آن ممکن است موجب آسیب رساندن به پلاک شود.
 • اگر اتفاقی برای پلاک شما افتاد(از قبیل شکستن و…)سریعا و در اولین فرصت به دکتر خود مراجعه کنید.
 • دستورات و توصیه های ارتودنسی برای هر فرد متفاوت است پس فقط دستورات ارتودنتیست خود را دنبال کنید.
 • در برخی موارد که از پلاک استفاده نمی کنید در ظرفی در بسته و در جایی محفوظ نگهداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • دستگاه های خارجی و طریقه مصرف،مدت زمان مصرف و مقدار نیروی آنها در روند بهبودی تاثیر بسیاری دارد.پس از استفاده صحیح از آنها غافل نشوید.

مراقبت های مفید در زمان ارتودنسی ثابت

 • عدم استفاده از خوراکی های رنگی در روز اول بعد از قرار گیری براکت ها(خوراکی هایی مانند رب،پفک،شکلات ها و…)
 • درد دندان در روزهای اول ارتودنسی طبیعی است.اما اگر این درد شدید شد به دکتر خود مراجعه کنید.
 • عدم استفاده از خوراکی های چسبناک (مانند شکلات و آدامس) در طول درمان
 • پرهیز از خوردن غذاهای سخت. مثل:میوه خشک،ته دیگ و…
 • اجتناب از گاز زدن به غذاها و سبزیجات سفت مثل:هویج،ساندویچ،سیب و مواردی از این قبیل.
 • اجتناب کامل از شکستن تنقلاتی مثل تخمه ،پسته،فندق و..
 • جدا کردن هسته میوه های هسته دار قبل از خوردن میوه
 • اگر پلاکت ها دچار شکستگی یا خم شدن شدند سریعا همان روز به دکتر مراجعه کنید و این جریان را به تعویق نیاندازید.
مقالات مرتبط
ارتودنسی ثابت دندان

ارتودنسی ثابت دندان

اغلب افراد دوست دارند لبخندی بی‌نقص داشته باشند و دندان‌هایی را که در دوران کودکی اصلاح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شانزده =