دکتر لیلا صدقی » متفرقه » مراقبت های بعد از بلیچینگ
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت های بعد از بلیچینگ

مراقبت‌های بلیچینگ یکی از مهمترین نکاتی است که تاثیر بسیاری در ماندگاری و پیشگیری عوارض دارد. به عبارت دیگر مراقبت از بلیچینگ به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که برای حفظ و نگهداری از رنگ و سلامت دندان‌های سفیدتان پس از اجرای فرآیند بلیچینگ انجام می‌گردد. در این مقاله قصد داریم تمام نکات را بررسی کرده تا بتوانید از مزایای بی‌شمار این روش بهره ببرید. همراه ما باشید.

مراقبت‌های بلیچینگ دندان

مراقبت‌های لازم بعد از بلیچینگ دندان چیست؟

شاید در برخی مواقع بر این تصور باشیم که با انجام بلیچینگ همه‌چیز تمام می‌شود و می‌توان بدون رعایت نکاتی از مزایای این روش مدرن استفاده کرد. بهتر است بدانیم که زمانی می‌توان از این مزایا بهره‌مند شد که تمام مراقبت‌های لازم را بعد از بلیچینگ رعایت کنیم. در ادامه برخی از راه‌های مراقبت از دندان‌های سفید پس از بلیچینگ را بررسی می‌کنیم: 

  • با استفاده کردن مرتب مسواک و نخ دندان از بروز جرم در لا به لای دندان ها جلوگیری کنید.
  • به علت حساس شدن دندان بعد از بلیچینگ تا چند روز از خوردن غذاهای خیلی گرم وخیلی سرد پرهیز کنید.
  • خوردن غذاها و خوراکی هایی مثل شکلات که باعث رنگ گرفتن دندان ها می شود را به حداقل برسانید.
  • طبق تجویز دندانپزشک خود به موقع، برای ویزیت بعدی دندان ها مراجعه کنید.
  • همانطور که گفته شد حساس شدن دندان ها بعد از بلیچینگ کردن آن ها کاملا عادی می باشد، اما می توانید با مشورت با دندانپزشک زیبایی خود، با استفاده کردن از خمیردندان های ضد حساسیت، این مشکل را رفع کنید.
  • تا یک روز بعد از بلیچینگ می توانید با ماساژ دادن دندان ها با آب گرم از التهاب دندان های خود پیشگیری کنید.

مواردی که ذکر شد از مهم‌ترین اقداماتی است که باید بعد از انجام بلیچینگ، این نکات را رعایت کنیم. به طور کالی مراقبت مناسب از دندان‌های سفیدتان پس از بلیچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا ماندگاری رنگ آن‌ها را افزایش دهید و از بروز عوارض پیشگیری کنید. 

بعد از سفید کردن دندان چه کار‌هایی را نباید انجام داد؟

مهم‌ترین نکته رعایت مراقبت‌های لازم است اما باید بدانیم ممنوعیت‌هایی نیز بعد از انجام بلیچینگ وجود دارد که اهمیت آن کمتر از رعایت مراقبت‌ها نیست. به طور کلی بعد از سفید کردن دندان، برخی از کارها را بهتر است انجام ندهید تا رنگ دندان‌های سفیدتان حفظ شود. این ممنوعیت‌ها شامل:

مصرف مواد غذایی اسیدی: توجه داشته باشید که بعد از بلیچینگ از مصرف مواد اسیدی خودداری کنید. مصرف موادی مانند لیمو، نارنگی، سرکه، آب نبات و سایر مواد ترش و اسیدی می‌توانند به رنگ دندان‌ها آسیب برسانند و آن‌ها را زردتر نمایند. بهتر است از مصرف مواد ترش و اسیدی پس از سفید کردن دندان خود خودداری کنید یا در صورتی که مصرف کردید پس از آن از شستشو و تمیز نگه داشتن آن غافل نشوید.

مصرف مواد رنگزای قوی: مصرف موادی مانند سس کچاپ و … می‌تواند به رنگ دندان‌ها آسیب برساند و باعث تیرگی و لکه‌های زرد روی آن‌ها شود. بهتر است مصرف این نوع مواد را در وعده‌های غذایی خود محدود کنید.

مصرف سیگار: توجه داشته باشید مصرف سیگار و مواد دخانی حاوی نیکوتین می‌تواند روی رنگ دندان‌ها تأثیر بدی بگذارد و آن‌ها را زرد و کثیف کند. بهتر است بعد از انجام بلیچینگ از مصرف سیگار جدا خودداری کنید.

01:02
truncate dir-rtl

مراحل بلیچینگ دندان

مصرف نوشیدنی‌های قهوه‌ای و چایی: مصرف موادی مانند قهوه، چای می‌تواند به رنگ دندان‌ها آسیب برساند و باعث تیرگی و لکه‌های زرد روی آن‌ها شود. بهتر است مصرف این نوع نوشیدنی‌ها را محدود کنید یا پس از مصرف آن‌ها از بهداشت دهان و شستشو آن غافل نشوید.

عدم رعایت بهداشت دهانی: در این مقاله تاکید بسیاری بر این موضوع داشتیم چرا که با رعایت بهداشت دهانی می‌توانی تاثیر بسیاری در حفظ رنگ دندان‌ داشته باشید. به طور کلی بهداشت دهانی منظم و صحیح بسیار مهم است و بهتر است دو بار در روز دندان‌های خود را بشوید. توجه داشته باشید از مسواک مناسب و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید و نخ دندان برای تمیز کردن فضاهای بین دندان‌ها استفاده کنید.

تمام نکات و توصیه‌هایی که ذکر شد می‌تواند به شما کمک بسیاری در حفظ رنگ سفید دندانتان بکند. 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی تمام نکات و مراقبت‌های بعد از بلیچینگ را بررسی کردیم تا با اطلاعات کامل در این زمینه بتوانید از مزایای بی‌شماری این روش محبوب بهره ببرید.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =