دکتر لیلا صدقی » لامینیت دندان » مراقبت های بعد از لمینت دندان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مراقبت های بعد از لمینت دندان

یکی از روش هایی که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است لمینت دندان است. این روش که برای زیبایی بیشتر دندان ها به کار برده می شود. می تواند باعث از بین بردن به هم ریختگی های دندان های شما شود و رنگ دندان شما را به سفیدی مورد علاقه شما تبدیل کند. بعد از اینکه دندان های شما به فرم مورد علاقه شما تغییر پیدا کرد برای اینکه بتوانید به ماندگاری لمینت دندان های خود کمک کنید. باید مراقبت ها و دستورالعمل هایی که دندانپزشک زیبایی شما توصیه می کند، را انجام دهید. امروز می خواهیم در مورد مراقبت های بعد از لمینت دندان با شما صحبت کنیم.

مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چیست؟

همه ما دوست داریم مجموعه ای از دندان های درخشان را به نمایش بگذاریم. تغییر رنگ یا شکل بد دندان نامناسب به نظر می رسد، و لمینت های دندان برای اصلاح آن ها و دادن ظاهری جدید و بهبود یافته به دندان ها استفاده می شود.

لمینت‌های دندان می‌توانند به شرایطی مانند تغییر رنگ دندان، دندان‌های شکسته، دندان‌های کج یا مجموعه‌ای از دندان‌ها که تراز مناسبی ندارند کمک کند. روکش های دندانی نیز برای پوشاندن فضای بین دندان ها به خوبی عمل می کنند. بهترین چیز در مورد لمینت این است که بسیار نازک هستند، بنابراین هیچ مشکلی برای فردی که آن را دریافت می کند، ایجاد نمی کند.

دو نوع لمینت دندان وجود دارد. یکی روکش های چینی و دیگری روکش های رزینی است. روکش‌های چینی بهتر از لمینت‌های رزینی هستند زیرا به راحتی لک نمی‌شوند و منعکس‌کننده بهتر نور هستند، یعنی دندان‌های شما را براق‌تر و درخشان‌تر نشان می‌دهند. دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که کدام یک برای شما مناسب تر است.

مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

هیچ رژیم مراقبتی خیلی خاصی وجود ندارد که فرد پس از لمینت دندان رعایت کند. فرد  نیاز به رعایت بهداشت دهان دارد، که شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم است. توصیه می شود افرادی که لمینت دندان دارند از دهانشویه استفاده کنند. همچنین دندانپزشکان به این افراد توصیه می کنند از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لک می شوند مانند شراب، قهوه، زردچوبه زیاد و غیره خودداری کنند.

بعضی از مراقبت ها را برای شما شرح می دهیم:

 • به مدت دو ساعت بعد از لمینت غذا نخورید و دندان های خود را به هم فشار ندهید. تا زمانی که بی حسی به طور کامل برطرف نشده است، از جویدن غذا خودداری کنید، زیرا بی حسی می تواند باعث گاز گرفتن زبان و لب ها و ایجاد زخم های شدید شود.
 • دردهای ناشی از جای آمپول و حساسیت به درجه دما که گرمی وسردی همه گذرا هستند و شما نباید در رابطه با آنها نگران باشید.
 • در روز اول، وجود تکه های چسب در دهان طبیعی است. این مواد را با آب داخل دهان از دهان بشویید.
 • از مصرف زیاد مواد رنگی مانند قهوه، چای، نوشابه و … و استعمال دخانیات خودداری کنید و پس از مصرف هر یک از این مواد مقداری آب را در دهان بچرخانید. این کار هم از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و هم از لمینت و دیگر دندان ها لکه دار نمی شود. توجه داشته باشید که لمینت برعکس کامپوزیت به سختی تغییر رنگ داده، اما رنگدانه ای که روی دندان های طبیعی می نشیند روی لمینت نیز تاثیر دارد و می نشیند.
 • به مدت 24 ساعت از جویدن و مواد غذایی چسبناک خودداری کنید و از فشار دادن دندان ها به هم خودداری کنید.
 • از خوردن مواد چسبناک درشت مانند سوهان بزرگ، شکلات درشت خودداری کنید و این مواد را به صورت تکه های کوچک بخورید، زیرا ممکن است چسبناکی این مواد بر چسب لمینت غلبه می کند.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و مسواک را فراموش نکنید .
 • درهنگام خوردن مواد غذایی سرد و گرم ممکن است ممکن است تا یک ماه دچار حساسیت خفیف در لثه شوید جای نگرانی نیست. غذا را ولرم میل کنید .
 • چای و قهوه را خیلی داغ  ننوشید و از نی برای  نوشیدن استفاده کنید که دندان ها دچار تغییر رنگ نشوند.
 • دندان ها را روی هم فشار ندهید.
 • از سالم بودن دندان ها مطمئن باشید. هر 6 تا 12 ماه یکبار برای معاینه دندانپزشکی به این مرکز مراجعه کنید.
 • آجیل و مواد غذایی سفت را با دندان نشکنید، باعث لب پریدگی دندان ها می شود. از استفاده ابزاری از دندان مانند باز کردن درب بطری و غیره خودداری کنید و از شکستن پوست آجیل، خوردن ناخن، مداد، شکستن یخ و شکستن دانه خودداری کنید. زیرا ممکن است با تکرار این کارها متوجه عوارض واضحی نشوید اما در واقع ترک های کوچکی در لمینت ایجاد می شود که باعث کاهش عمر لمینت می شود. علاوه بر آسیب به لمینت دندان، می توانند به دندان های خودتان نیز آسیب برسانند.
 • از مسواک و دهانشویی های مخصوص استفاده کنید.
 • مصرف سیگار علاوه بر اینکه باعث کم شدن ماندگاری لمینت دندان ها می شود، عمر دندان ها را کم می کند و باعث کدر شدن لمینت ها می شود.
 • پزشک خود را از وضعیت دندان های خود مطلع کنید و مشکلات احتمالی مثل پوسیدگی های دندان را رفع کنید تا همیشه دندان های زیبا و درخشان داشته باشید.

کلام آخر

اگرچه ممکن است چند هفته طول بکشد تا به روکش‌های دندانی عادت کنید، اما ارزشش را دارد. شما می توانید لبخندی احیا شده و ظاهری کاملا جدید را تجربه کنید. دندانپزشک زیبایی در نزدیکی شما دانش و آموزش لازم برای ترمیم عیوب دندان و بازگرداندن لبخند شما را دارد..

مقالات مرتبط
لامینت یا ارتودنسی

لامینت یا ارتودنسی

لبخند زدن از گذشته دور یکی از راه های ارتباطی میان افراد بوده است، بنابراین زیبا سازی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 18 =