دکتر لیلا صدقی » متفرقه » نکاتی که باید قبل از ترمیم دندان هایتان بدانید
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

نکاتی که باید قبل از ترمیم دندان هایتان بدانید

نکاتی که باید قبل از ترمیم دندان هایتان بدانید

  • نکاتی که باید قبل از ترمیم دندان هایتان بدانیدعلت سیاه دیده شدن برخی از ترمیم ها

این مواد از آلیاژی فلزی به نام آمالگام ساخته شدند  که دارای رنگی تیره می باشند.از جمله  روش های مستقیم در ترمیم دندان است و حدود 100 سال است که برای دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.قسمتی از این آلیاژ از مس و قلع و نقره ساخته شده و قسمت دیگر آن از جیوه. جیوه مایع را با پودری مخلوط می کنند که ترکیبی ایجاد می شود که در ابتدا به حالت مایع و پس از چند دقیقه به صورت جامد خواهد بود.

  • موارد استفاده از مواد همرنگ یا غیر همرنگ

آمالگام و مواد فلزی رنگ مناسبی ندارند و پس از گذشت مدتی در دندان نفوذ کرده و رنگ دندان ها را به طور دائمی تغییر می دهند به همین دلیل اغلب برای دندان های خلفی که دیده نمی شوند استفاده می شود اما مواد همرنگ می توانند هم برای دندان های قدامی استفاده شوند و هم برای دندان های خلفی.

  • انتخاب ماده توسط پزشک صورت می گیرد یا بیمار

دندان پزشک با توجه به شرایط دندان بیمار را مطلع می کند که کدام نوع برای دندان او بهتر می تواند عمل کند اما در نهایت خود بیمار انتخاب می کند که از کدام نوع از مواد در دندان او استفاده شود

  • مقایسه هر دو ماده

مواد غیر همرنگ در عین حال که زیبا نیستند از دوام و استحکام بیشتری برخوردارند.به افرادی که پوسیدگی فراوان و بهداشت پایین دارند مواد همرنگ توصیه نخواهد شد.

  • نکات کلی که پس از پر کردن دندان باید رعایت شود

بعد از پر کردن دندان(فرقی در نوع ماده ندارد) اگر فرد دارای نسج دندان ضعیفی باشد باید مراقب باشد تا ضربه غیرطبیعی به دندان هایش وارد نشود.رعایت اصول بهداشت فردی نیز از سایر نکات می باشد.همچنین جویدن غذاهای نامتعارف که باعث ضربه به دندان می شوند نیز نباید اتفاق بی افتد.چرا که باعث به وجود آمدن ترک و شکستگی در دندان ها خواهند شد.پس مهم ترین مسائلی که باید رعایت شود رژیم غذایی و رعایت اصول بهداشتی می باشد.

  • کامپوزیت ها(مواد همرنگ) و تغییر رنگ

در دو صورت امکان تغییر رنگ وجود دارد:اول اینکه پولیش دندان به خوبی انجام نشده باشد که خوشبختانه با پولیش مناسب قابل حل است.دوم اینکه به دلایلی شامل نوع کامپوزیت مورد استفاده،تغذیه نامناسب و گذر زمان.چرا که این مواد همرنگ دندان آب را جذب می کنند و با جذب مواد تغییراتی در رنگ آن ایجاد می شود.در صورت بروز تغییرات این چنینی کامپوزیت به کل باید تعویض شود.به همین دلیل به افراد توصیه میشود اگر از این مواد در دهان خود دارند پس از مصرف مواد غذایی رنگی دهان خود را به خوبی شستشو دهند.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

 

 

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 9 =