دکتر لیلا صدقی » متفرقه » آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟

آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟

در 90 درصد افراد ، دندان عقل نهفته باقی می ماند و اگر دندانپزشک به شما بگوید که دندان عقل یا همان سومین دندان آسیا بزرگ شما بدون مشکل رویش کرده ، باید خودتون رو خوش شانس بدانید . یک سوال رایج در رابطه با دندان عقل آن است که آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟ با ادامه مطلب همراه باشید …

آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟

دندان عقل

دندان عقل به طور معمول در فاصله 17 تا 25 سالگی بیرون می آید و در طی مراجعات به دندانپزشک ، باید سیر پیشرفت بررسی شود تا در صورت وجود مشکل باید دندان کشیده شود . همانطور که اشاره شد این دندان در اکثر افراد نهفته بوده و نیاز به جراحی دارد .

مشکلات ناشی از دندان عقل

ایجاد پوسیدگی دندان
آسیب به دندان های مجاور
ایجاد بیماری لثه

جراحی انواع دندان عقل

دندان عقل نیمه روییده

اگر تنها بخشی از دندان عقل بیرون زده باشد ، ممکن است لثه دچار عفونت و تورم شود چون دندان در زیر آن گیر کرده و نمی تواند بیرون بزند . در این حالت بخشی از لثه دچار التهاب می شود که به این وضعیت پری کرونیت گفته می شود .
کشیدن دندان تحت بی حسی موضعی و نسبتا سریع انجام می شود . برش کوچکی روی لثه ایجاد می شود که بسیار کوچک می باشد . سپس با الویتور ( که نوعی ابزار دندانپزشکی است ) به دقت دندان خارج می شود . بعد از خارج کردن دندان ، محل برش بخیه زده و لثه پیرامون دندان آسیاب را می گیرد و پس از مدتی التهاب می یابد . تمام این فرایند خیلی سریع و بدون درد انجام می شود .

دندان عقل نیمه نهفته

کشیدن دندان عقل که در عمق بیشتری نهفته است ( کمی بیرون زده ) ، پیچیدگی بیشتری دارد . برای این کار باید ابتدا برش کوچکی مانند روش قبل بر روی دندان قرار بگیرد و دندانپزشک با استفاده از ذره بین به جراحی بپردازد .این بار مقداری از استخوان پیرامون دندان برداشته می شود . برای این کار از دریل جراحی و ابزارهای جراحی دیگر استفاده می شود . با استفاده از دریل ، دندان به قطعات کوچکتر تقسیم می شود . سپس قطعات به صورت جداگانه به الویتور برداشته می شود . این نوع جراحی مقدار آسیب وارد شده را محدود می کند و تورم بعد از عمل را کاهش داده و التیام تسریع می شود .

دندان عقل نهفته

دندان کاملا نهفته ، خطرناک ترین نوع نهفتگی دندان است که باعث عفونت لثه می شود و احتمال از دست دندان جلوی دندان عقل را افزایش می دهد . محل برش همانند موارد قبل انجام می شود . در این روش نوعی جراحی صورت می گیرد که کمترین مقدار از استخوان برداشته شود . با استفاده از ابزارمخصوص سوراخ کوچک ایجاد می شود تا دندان رخنمون پیدا کند، سپس همانند روش قبل دندان به قطعات کوچک تقسیم می شود تا به راحتی خارج شود و به استخوان و عصبهای مجاور صدمه ای وارد نشود . می توان این ناحیه را با مواد پیوند استخوان پر کرد تا از التیام کامل آن اطمینان حاصل شود .

آیا دندان های عقل حتما باید کشیده شوند؟

همه مردم بر این عقیده هستند که به علت دیر روییدن دندان عقل ، نقش مهمی نداشته و باید کشیده شود ولی این چنین نیست . اگر دندان عقل سالم باشد و هیچگونه پوسیدگی نداشته باشد و به طور کامل روییده باشد نیاز به کشیدن نیست . ولی در صورتی که نهفته ، نیمه نهفته باشد و یا به سایر دندان ها آسیب وارد کند می توان با نظر دندان پزشک جراحی شود .

جهت دریافت مشاوره از دکتر لیلا صدقی با شماره 02188696774 تماس حاصل نمایید .
مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =