دکتر لیلا صدقی » ارتودنسی » ارتودنسی پیشگیری
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری

ممکن است که والدین اصطلاح ارتودنسی پیشگیری را شنیده باشند اما دقیقا ندانند که مفهوم آن چیست و چرا ممکن است که کودک آن ها به ارتودنسی پیشگیری نیازمند باشد. دکتر لیلا صدقی ، ارتودنتیست و دندانپزشک زیبایی اظهار می دارد گاهی به والدینی که سفارش شده است تا کودک خود را قبل از درآمدن دندان های دائمی او نزد ارتودنتیست ببرند ، با تعجب بسیار در مورد ارتودنسی پیشگیری سوال می کنند در حالی که نمیدانند چرا باید کودک 6 ساله خود را پیش ارتودنتیست ببرند ! ( درباره ارتودنسی دندان بیشتر بخوانید)

ارتودنسی پیشگیری

چرا ارتودنسی پیشگیری ؟

دکتر لیلا صدقی بر این باور است که بسیاری از مشکلات دهان و دندان کودکان را می توان در زمانی که کودک هنوز رشد کافی نداشته است شناسایی کرده و با راهکارهای پیشگیرانه از درمان های پرهزینه در آینده جلوگیری نمود. در بسیاری از کودکان ، مشکلات خاص دهان و دندان ها در طی معاینات خود را نشان می دهد و یک دندانپزشک ماهر مشکلات احتمالی در حال اتفاق را قبل از افتادن دندان های شیری او تشخیص می دهد .

حسن این مساله در اصلاح راحت تر مشکلات احتمالی می باشد چرا که وقتی رشد فک و صورت کودک کامل شود ، اصلاح برخی مشکلات بسیار سخت خواهد بود. دلیل توصیه متخصصان برای حداقل یک چکاپ قبل از رسیدن کودک به 7 سالگی همین است. از جمله این مشکلات می توان به تراکم یا فضای بیش از حد بین دندان ها ، دندان های جلو زده ، داشتن دندان اضافی ، دندان از دست رفته ، اختلالات فک و دندان بیرون زده اشاره نمود که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تغذیه نا مناسب ، تروما ، مکیدن انگشت شست ، ژنتیک ، بهداشت نامناسب ، و بیماری های دهان و دندان در کودک ایجاد شود.

نوع ارتودنسی پیشگیری در کودکان

دانستن این نکته برای والدین ضروری است که با توجه به شرایط هر کودکی ممکن است که روش استفاده شده برای او متفاوت باشد. مثلا در کودکانی که زود تر از زمان موعد دندان مولر خود را از دست داده است ، ارتودنتیست از یک فضا نگهدار در فضای سمت چپ دندان برای حفظ فضا برای دندان دائمی استفاده می نماید. یا در کودکانی که عادت به مکیدن انگشت خود دارند ، با استفاده از وسیله ای ، مکیدن انگشت را برای کودک دشوار کرده و باعث ترک این عادت در او می شود.

نشانه های نیاز کودک به ارتودنسی پیشگیری

شاید در ذهن بسیاری از والدین سوال ایجاد شود که ازکجا باید بدانیم که کودکمان نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارد. در جواب این سوال باید گفت که در صورت مشاهده هر یک از علائم افتادن دندان های شیری قبل از پنج سالگی ، تنفس دهانی کودک ، دشواری در گاز زدن و جویدن ، اختلال گفتاری ، روی هم قرار نگرفتن دندان ها به طور طبیعی و مکیدن انگشت شست بهتر است که به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید تا کودک تحت معاینه قرار بگیرد. این کار به کودک کمک می نماید تا قبل از ایجاد مشکلات جدی تر ، تحت درمان باشد.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

مقالات مرتبط
ارتودنسی ثابت دندان

ارتودنسی ثابت دندان

اغلب افراد دوست دارند لبخندی بی‌نقص داشته باشند و دندان‌هایی را که در دوران کودکی اصلاح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =