دکتر لیلا صدقی » متفرقه » انواع ارتودنسی دندان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

  • ارتودنسی ثابت

همانطور که از اسم این نوع از ارتودنسی مشخص است تمام قسمت های آن ثابت بوده و بیمار نمی تواند آن ها را از دهان خود خارج کند.

در این ارتودنسی، براکت های سرامیکی یا فلزی کوچکی به کار گرفته می شوند که هر کدام از آن ها روی دندان های مشخص شده از طرف دندانپزشک قرار داده شده و با سیم های باریکی به هم وصل می شوند و برای نگه داشتن آن ها از حلقه های کشی استفاده می شود.

براکت های کار گذاشته هیچ خللی در غذا خوردن و یا صحبت کردن فرد ایجاد نمی کنند و مرتب سازی دندان ها با ارتودنسی ثابت به راحتی انجام می گیرد.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دیمون از از نظر ظاهری شباهت زیادی با ارتودنسی ثابت سنتی دارد؛ از این جهت که براکت های دیمون در همان جایی قرار می گیرند که براکت های فلزی سنتی نصب می شوند. اما با این تفاوت که قابلیت باز و بسته شدن خودکار را دارا می باشند. همانطور که دندان ها در حال تراز شدن هستند، براکت های دیمون به دلیل بهره مندی از یک مکانیزم کشویی به صورت طبیعی حرکت می کنند.

این براکت ها توسط سیم حافظه ای که در داخل آن ها قرار می گیرد نیروی کمتری به دندان وارد کرده که باعث می شود بیمار درد کمتری را احساس کند. همچنین بهره گیری از این قابلیت براکت های دیمون موجب راحتی ، ظاهر بهتر و رسیدن به نتیجه بهتر در مدت زمان کمتر می شود.

  • ارتودنسی لینگوال

روش درمانی این نوع ارتودنسی بدین صورت است که در آن براکت، سیم و حلقه های کشی در پشت دندان ها نصب می شوند. با وجود اینکه موقعیت ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت برعکس است اما از نظر نوع سخت افزار و اصول ارتودنسی با هم شبیه هستند.

برای اصلاح نامرتبی دندان ها و طراحی لبخند ازارتودنسی نامرئی نیز هم استفاده می شود.

با انجام این ارتودنسی تعدادی از مشکلات مختلف دندان رفع می شود و لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد. از جمله مزایا آن نامرئی، راحت و بدون درد بودن است و برخلاف ارتودنسی ثابت که از براکت ها فلزی استفاده می شود، ارتودنسی نامرئی باعث زشت جلوه کردن دندان و نا زیبا شدن لبخند در طول دوره درمان نمی شود.

  • ارتودنسی فانکشنال

از پلاک های فانکشنال در درمان ناهنجاری های کلاس  ۲  و ۳ دندان استفاده می شود.

ناهنجاری های کلاس ۲، ناهنجاری های فکی است که در آن دندان های بالا جلوتر از دندان های پایینی هستند. پلاک های فانکشنال می تواند متحرک یا ثابت باشد که نوع متحرک آن رایج تر می باشد.

پلاک های فانکشنال متحرک از قطعات بالا و پایین جداگانه ای به دلیل قرار گرفتن فک پایین در یک موقعیت بهتر ساخته می شوند.

طبق نظر دکتر لیلا صدقی، دندانپزشک زیبایی، انتخاب نوع ارتودنسی به فاکتورهایی مانند شرایط بیمار و هدف از ارتودنسی وابسته است که باید توسط متخصص ارتودنسی این فاکتور ها مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

 

 

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =