دکتر لیلا صدقی » متفرقه » ارتودنسی نامرئی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ارتودنسی نامرئی

به احتمال زیاد بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده اید. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر از روش های درمانی ارتودنسی است. این نوع ارتودنسی مناسب کسانی هست که می خواهند دندان های خود را اصلاح کنند، ولی از سیم های ارتودنسی بر روی دندان خود، خجالت می کشند و احساس ناراحتی می کنند. البته این نوع ارتودنسی برای اصلاح تمام مشکلات دندان مناسب نیست. دندانپزشک متخصص می تواند تشخیص دهد که آیا این نوع ارتودنسی مناسب شما هست یا نه؟

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین برای افرادی مناسب است که از وجود سیم های ارتودنسی در دهان خود خجالت می کشند. در این روش درمانی که ارتودنسی ژله ای نیز نام دارد. از ردیف کننده های شفاف نازک با هدف مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌ شود.

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

این نوع ارتودنسی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • با براکت های شفاف یا سرامیکی
 • الاینر‌های شفاف
 • براکت های لینگوال
ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی با براکت های شفاف

این مدل ارتودنسی جز اولین نوع ارتودنسی نامرئی است، که این مدل مانند ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که در این ارتودنسی به جایی استفاده از براکت های فلزی از براکت های شفاف یا سرامیکی استفاده می شود و به اندازه براکت های فلزی قابل مشاهده نیستند. همچنین هزینه آن ها نسبت به ارتودنسی با براكت های فلزی بیشتر است.

ارتودنسی با الاینرهای شفاف

این نوع ارتودنسی با الاینرهای شفاف، پلاك های از جنس پلاستیک انعطاف پذیر و فشرده هستند، که متناسب با دهان شما می باشند و به تدریج دندان های شما را تراز می کنند. آنها عملا نامرئی هستند، فقط باید آنها را هنگام غذا خوردن و نوشیدن بردارید.

ارتودنسی با براکت های لینگوال

این براكت‌ها به صورت ویژه ای توسط تکنولوژی تصویربرداری 3 بعدی کامپیوتری ساخته می شوند، و مخصوص دندان های شما هستند. آنها کاملا نامرئی هستند، زیرا پشت دندان ها قرار می گیرند. در حال حاضر، زیباترین و دقیق ترین نوع ارتودنسی نامرئی است، که با جدیدترین تکنولوژی ساخته می شوند.

در روش اينويزيلاين، شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای مدت 2 هفته درون دهان خود می‌ گذارید و فقط موقع مصرف غذا، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می‌دارید. از طرفی  در هر سری تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می‌ شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی، دندان‌های شما را هفته به هفته حرکت می‌ دهد تا به نتیجه مطلوب برسید.

ارتودنسی نامرئی لینگوال چگونه عمل می‌کند؟

طرح درمان به صورت دیجیتالی و کاملا شخصی ساخته می شود و حرکات دقیق دندان ها را ردیابی می کند. هر براکت به گونه ای طراحی شده است که بر اساس طرح درمان، مقدار صحیح نیرو را در مکان مناسب و در زمان مناسب اعمال کند. متخصص ارتودنسی روند را کنترل می کند. در روش اينويزيلاين، پلاک‌های ارتودنسی نامرئی دندان‌ها را با نیروی مناسب و کنترل شده حرکت می‌دهد.

ارتودنسی نامرئی لینگوال برخلاف روش های قدیمی، علاوه بر کنترل حرکتی، ناشی از هر پلاک، زمان‌ بندی حرکت و درمان را نیز تحت کنترل دارد. بنابراین در هر نوبت، تنها به آن دندانی فرصت حرکت داده می‌شود که در طرح درمانی ارتودنسی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب سیستم اعمال نیروی کارآمدی به دست می‌آید که دندان‌ها را به سمت موقعیت در نظر گرفته شده حرکت می‌دهد.

مزایای ارتودنسی نامرئی دندان

ارتودنسی نامرئی در دهان یا دیده نمی شود یا کمتر قابل مشاهده است. به طوری که اطرافیان شما به سختی متوجه پلاک‌ها در دهان شما می شوند. بنابراین ارتودنسی نامرئی کوچکترین مشکلی را در روش زندگی بیماران و روابط اجتماعی آنان ایجاد نمی‌کند. از آنجایی که پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک است، بیماران در طی درمان آزادی عمل بیشتری برای مصرف خوراکی‌های مورد علاقه خود دارند، فقط کافی است پلاک را در موقع صرف مواد غذایی از دهان خارج کنند.

 • کاهش پوسیدگی
 • حفظ و بهبود سلامت دهان
 • بستن فاصله ایجاد شده میان دندان ها
 • عدم ایجاد التهاب در لثه ها
 • قابل استفاده برای تمام سنین (کودکان و بزرگسالان)
 • امکان بیرون آوردن آن هنگام خوردن غذا
 • راحتی در استفاده از مسواک و نخ دندان
 • عدم آسیب به بافت ها و لثه ها
 • زیبا جلوه دندان طرح لبخند و اصلاح آن
 • عدم سایش و ایجاد زخم در دهان
 • استقرار دندان ها درجای مناسب خود
 • راحتی در تمیز نگه داشتن آن
 • طول درمان کم

به علاوه می‌توان پلاک را هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهان خارج کرد تا بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود، و دهان پاکیزه  بماند.

معایب ارتودنسی نامرئی چیست؟

هر روش ارتودنسی یکسری معایب دارد بهتر است این معایب را بدانید تا بتوانید آگاهانه انتخاب کنید. این معایب عبارتند از:

 • امکان تغییر رنگ الاینر‌های شفاف در صورت مراقبت نکردن فرد
 • خراب شدن براكت های شفاف مخصوصا براكت های سرامیکی در صورت عدم مراقبت فرد
 • مراقبت بیشتر نسبت به ارتودنسی معمولی
 • بیشتر بودن هزینه نسبت به ارتودنسی های معمولی
 • معمولا مناسب درمان ناهنجاری های ضعیف تا متوسط دندان

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

زمان درمان با ارتودنسی نامرئی دندان بر اساس میزان نیاز به حرکت یا چرخش دندان ها است. همچنین به سن فرد و شدت ناهنجاری دندان های بیمار بستگی دارد. هرچه دندان های شما کج تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد. اما درمان معمولا بین 10 تا 24 ماه طول می کشد.

بهترین سن برای ارتودنسی نامرئی

این نوع ارتودنسی محدودیت سنی ندارد. البته ارتودنسی نامرئی به دلیل اینکه مراقبت بیشتری لازم دارد و نتیجه درمان به همکاری زیاد فرد بستگی دارد در بزرگسالان بیشتر توصیه می شود. همچنین به دلیل نامرئی بودن بزرگسالان بیشتر خواهان این نوع ارتودنسی هستند.

الاینرهای ارتودنسی شفاف یا نامرئی معمولاً برای بیمارانی استفاده می‌شود که دارای ناهنجاری های دندان خفیف یا متوسط هستند یا مشکلات فاصله‌ دنداني جزئی دارند. برای بیمارانی که فاصله دنداني زیاد و مشکلات شدید دندان دارند این نوع ارتودنسی مناسب نیست. البته برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب درست و آگاهانه نوع ارتودنسی بهتر است به مطب دندانپزشک متخصص و با تجربه در تهران مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =