دکتر لیلا صدقی » بلیچینگ » سفید کردن يا بلیچینگ دندان
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

سفید کردن يا بلیچینگ دندان

امروزه روش های جدیدی در علم دندانپزشکی وجود دارد که دیگر داشتن لبخند زیبا آرزویی دور و دست نیافتنی نیست. یکی از گزینه های داشتن لبخند زیبا، دندان های سفید هستند، که یکی از پرطرفدارترین روش های سفید کردن دندان ها بلیچینگ است. در ادامه قصد داریم تا شما را با جزئیات این روش بیشتر آشنا سازیم.

بلیچینگ (Bleaching)

با گذشت سن، اغلب دندان ها تیره تر می شوند. دندان های تغییر رنگ داده شده باعث ایجاد مشکلات زیبایی و روانشناسی می شود. امروزه داشتن دندان‌های سالم و زیبا اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر است که تعداد کسانی که برای سفید کردن دندان‌ هایشان به دندانپزشک زیبایی مراجعه می‌کنند هر روز بیشتر و بیشتر می‌‌شود. دندان‌های سفید شما اولین چیزی است که به چشم دیگران می‌آید. بلیچینگ یا سفید کردن دندان درمان پر طرفدار این روزها است.
بیلیچینگ درمانی ایمن و کم تهاجمی است و باعث می شود دندان ها چندین پرده رنگ روشن تری پیدا کنند. این کار روش های متنوعی دارد و موفقیت درمان بالایی دارد و زیبایی لبخند طبیعی شما بیشتر می شود. سفید کردن دندان با مواد bleaching موفقیت آمیز، محافظه کارانه و تقریباً ارزان و ایمن است. عوارض جانبی کمى دارد كه در اغلب موارد قابل کنترل می باشد.

بلیچینگ دندان یکی از راه های سفید کردن دندان می باشد با این روش می توانید دندان های مثل صدف داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید. بسیاری از اشخاص برای بدست آوردن دندان های سفید با تغییر رنگ در دندان ها با انجام بلیچینگ رنگ مطلوبی را برای دندان ها ایجاد می کنند.

دندان های سفید معمولا نماد زیبایی و خیره کننده ای به دهان و صورت می دهند. اما دندان به راحتی می تواند تغییر رنگ داده و یا به مرور زرد رنگ شود.

سفید کردن دندان

دلایل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

تغییر رنگ دندان به دلایل خارجی و یا داخلی ایجاد می شود. ظاهر تغییر رنگ، علت، شدت و موقعیت آن و میزان چسبندگی آن به دندان متفاوت است. تغییر رنگ داخلی وقتی اتفاق می افتد که تغییری در ساختمان مینا و یا عاج رخ می دهد. در این حالت مواد تولید کننده رنگ در طول شکل گیری دندان و یا بعد از رویش آن در ساختار دندان قرار می گیرند.
همچنین سایش دندان و ضخیم شدن عاج دندان (به دلیل افزایش سن و یا التهاب پالپ) روی عاج و مینا تأثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ می شود.
همچنین افزایش میزان فلوراید در ساختار دندان، مصرف تتراسایکلین در دوران کودکی، مشکلات تکامل و زردی در کودکی می تواند باعث تغییر رنگ دندان به صورت داخلی شود.
تغییر رنگ خارجی در نتیجه فاکتورهایی مثل سیگار کشیدن، نوشیدنی هایی مثل شراب قرمز، قهوه و چای ایجاد می شود.
رنگدانه های پرتقال و هویج، مصرف تنباکو (جویدن یا کشیدن) نیز باعث تغییر رنگ خارجی می شود.

رنگ دندان‌ها در گذر زمان و با بالا رفتن سن تغییر می کند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زرد در دندان می شود. خیلی از اشخاص هم به دلایل وراثتی از داشتن دندان های زیبا و خوش رنگ محروم هستند. از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه علائمی از سلامت و با طراوتی فرد می دهد و نیز در زیبایی فرد تاثییرات زیادی دارد، همچنین  سفید کردن دندان ها  که در علم  دندان پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود از محبوب ترین روش ها برای سفید کردن دندان می باشد.

 • مسواک نزدن به موقع (عدم رعایت بهداشت و مسواک نزدن به صورت مرتب، طی زمان، جرم روی دندان بیشتر شده و دندان تغیر رنگ خواهد داد)
 • استعمال دخانیات (سیگار کشیدن می تواند به مرور رنگ دندان را زرد کرده و باعث تغییر رنگ دندان گردد)
 • بالا رفتن سن
 • عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان
 • استفاده از مایعات رنگی مثل چای، قهوه و …

به هر علتی که دندان ها تغییر رنگ داده و یا زرد شوند، می توان با استفاده از روش های دندانپزشکی زیبایی به راحتی دندان ها را سفید و روشن تر کرد.

چه راه هایی برای سفید کردن دندان موجود است؟

به طور کلی روش هایی که برای سفید کردن دندان به کار برده می شود، دائمی نبوده و به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله نوشیدنی هایی که مصرف می کنید و بهداشت، بنابراین بعد از سفید کردن دندان و یا بلیچینگ، حتما باید نکات بهداشتی و رژیم غذایی مناسب و هینطور توصیه های بهترین دندانپزشک زیبایی را رعایت کنید.

انواع سفید کردن دندان

 1.  روش خارجی یا vital که در آن دندان های وایتال (زنده) با استفاده از تماس مستقیم مواد با سطح دندان سفید می شوند.
 2. روش داخلى یا nonvital که در دندان هايى مورد استفاده قرار می گیرد که درمان ریشهRCT شده اند.
 3.  روش سوم که به طور همزمان هر دو روش فوق استفاده می شود. سفید کردن برای اغلب دندان ها قابل انجام است. سفید کردن دندان هم به روش خارجی (برای دندان های زنده) و هم به روش داخلی برای دندان های غیر زنده قابل انجام است.
 4. البته روش دیگری هم وجود دارد که روش سنتی محسوب می شود روشی به نام جرمگیری دندن

بلیچیگ دندان چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ روشی است که برای سفید کردن هر چه بیشتر دندان ها به کار می رود که در آن تغییر رنگ دندان و یا حتی رنگ نامناسب دندان که به صورت ژنتیکی و ارثی هست را نیز می تواند بهبود دهد.
در حقیقت از پراکسید هیدروژن در سفید کردن دندان ها استفاده می شود و دندان ها روشن تر خواهند شد.

بلیچینگ دندان به روش های مختلفی انجام می گیرد از جمله:

روشی از بلیچینگ به صورتی است که از دندان ها قالب گیری شده و سپس قالبی شفاف و متناسب با اندازه دندان ها تهیه می شود و در اختیار بیمار قرار میگیرد تا در منزل ماده مخصوص بلیچینگ را داخل قالبها و روی دندان ها قرار خواهد گرفت.
اما در نوع دیگر، ابتدا با مواد خاصی لثه ها پوشانده شده و سپس ژل مخصوص که شامل پراکسید هیدروژن است روی دندان قرار گرفته و سپس اشعه روی دندان ها تابانیده خواهد شد. این روش فقط در مطب و توسط دندانپزشک قابل انجام است.

بلیچینگ دندان در مطب

سفید کردن دندان در مطب (office bleaching)

office bleaching یا Power bleaching روش مناسبى برای سفید کردن دندان است. این نوع سفید کردن در یک جلسه و در مطب دندانپزشکی و زیر نظر دندانپزشک صورت می گیرد. در این روش دندانپزشک از مواد شیمیایی با غلظت بالا در مدت زمان کوتاه استفاده می کند.
این روش وقتی کاربرد دارد که بخواهیم همه دندان ها را سفید کنیم، خصوصاً وقتی دندان ها شدیداً تغییر رنگ داده اند. مثل تغییر رنگ با تتراسایکلین یا قبل از ونیر کردن دندان هایی که تغییر رنگ شدید دارند زیرا از غلظت های بالای محلول های پراکسید استفاده می شود و ماده مستقیماً روی دندان قرار می گیرد. استفاده گرما و نور باعث افزایش آزادسازی پراکسید می شود.

مراحل انجام Office bleaching

این روش به این صورت است که دندانپزشک دندان های فرد را با یک محلول سفید کننده آغشته کرده و دندان ها را در معرض نور خاصی قرار می دهد. در این حین دندانپزشک از ژل های محافظت کننده استفاده می کند تا نگذارد مواد اکسید کننده با لثه تماس پیدا کند.
باید در نظر داشت که سفید کردن دندان یک راه حل دائمی نیست. نتایج با گذشت زمان کمتر می شود. معمولاً بین 6 ماه تا 2 سال دندان سفید باقی می ماند.

بلیچینگ دندان در خانه

روش سفید کردن دندان داخل خانه

سفید کردن دندان در خانه توسط خود فرد ولی زیر نظر دندانپزشک انجام می شود. این روش، راه حلی است که به صورت روتین استفاده می شود چرا که هم راحت است و هم ارزانتر.
معمولاً در این روش غلظت های پایین تر کار با میدپراکسید به شکل ژل استفاده می شود. یک Tray توسط لابراتور برای دندان ها ساخته می شود و ژل داخل این تری استفاده می شود.
در روش داخل خانه، مدت زمان استفاده از Tray بیشتر از روش Power bleaching است. معمولاً اولین تغییرات در رنگ دندان بعد از ۲–۴ بار استفاده مشاهده می شود.
توجه داشته باشید این قالب باید زمان خاصی بر اساس غلظت ماده ای که استفاده می کنید، در روز بر روی دندان های شما بماند.

نتایج سفید کردن دندان چقدر باقی می ماند؟

البته اگر از غذاهایی که باعث تغییر رنگ می شود (قهوه، چای و …) کمتر استفاده شود، نتیجه طولانی تر باقی می ماند. در واقع ماندگاری بلیچینگ دندان افزایش خواهد یافت.

با دندانی که روت کانال تراپی شده است و تغییر رنگ داده است چه باید کرد؟

وقتی درمان ریشه روی دندان انجام می شود، پالپ دندانی که در مرکز دندان قرار دارد، خارج می شود.
تغییر رنگ بعد از عصب كشى به دلیل وجود پیگمان های خونی و گاهی به دلیل باقیماندن مواد پرکننده ریشه در داخل تاج دندان اتفاق مى افتد.
در این حالت مواد bleaching داخل فضای خالی پالپ قرار می گیرند و تغيير رنگ را از بين مى برند.
امروزه بهترین و ایمن ترین ماده برای این کار سدیم پربورات يا پراكسيد هيدروژن است.

بهترین خمیر دندان های سفید کننده برای سیگاری ها

این خمیر دندان ها باعث سفید شدن دندان های زرد می شود. خمیر دندان های سفید کننده برای سه دسته از افراد ساخته شده است:

• افراد سیگاری
• افرادی که رژیم غذایی خاصی دارند که موجب ایجاد رنگدانه های خارجی روی دندان می شود.
• افرادی که درمان بیلیچینگ انجام داده اند و می خواهند تاثیر درمان بیلیچینگ طولانی مدت تر روی دندان ها باقی بماند.
خمیر دندان های سفید کننده، ساینده های بیشتری دارند و یا از مواد یا آنزیم هایی استفاده کرده اند که می تواند رنگدانه های تشکیل شده را حل نموده و از بین ببرد.

قبل از بلیچینگ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

پیشنهاد می شود قبل از بلیچینگ تمامی دندان های پوسیده را ترمیم کنید و اگر نیاز به جرمگیری وجود دارد آن را انجام دهید. توجه داشته باشید بلیچینگ بر روی دندان هایی که دارای پر کردگی، لمینیت، روکش و .. هستند تاثیری نخواهد داشت.

قبل از تصمیم گیری برای بلیچینگ دندان باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگی ها، روکش ها، لامینت ها و قسمت های زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.

قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری دندان (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

• در ساعت های اولیه بعد از بلیچینگ دندان لثه های خود را با آب گرم تمیز کنید.
• بعد از بلیچینگ از استعمال دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
• توصیه می شود دندان های خود را روزی دو بار با آب گرم بشوئید.
• به هیچ عنوان تا 24 ساعت اول غذا و نوشیدنی هایی که حاوی رنگدانه هستند مانند چای، نوشابه و… را مصرف نکنید.
• از مصرف غذاهای رنگ دار خودداری کنید.
• ممکن است دندان های شما کمی حساس شود. تا چند روز از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنید البته این حساسیت بیشتر از 1 تا 4 روز طول نخواهد کشید.
• یک هفته بعد از بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید.

چه غذاهایی بعد از بلیچینگ دندان می توان استفاده کرد؟

1- نوشیدنی های بی رنگ مانند شیر، آب
2- میوه مانند موز و سیب پوست گرفته شده
3- نان سفید
4- لبنیات از جمله ماست سفید، پنیر، خامه
5- برنج سفید، سیب زمینی پخته
6- ماکارونی سفید و سس سفید

اگر بعد از بلیچینگ دندان احساس خوبی نداشتیم چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر بعد از بلیچینگ دندان متوجه شوید لثه های شما حساس یا آسیب دیده شده اند، نوبت دیگری را با دندان پزشک خود مشخص کنید. سفید کردن دندان یک راه حل همیشگی نیست. در صورتی که سیگار بکشید یا غذاها یا نوشیدنی های رنگ دار مصرف کنید، خواهید دید که نتایج سفید کردن دندان در مدت حدود یک الی دو ماه کم رنگ می شود. در صورتی که از این منابع لکه دار شدن پرهیز کنید، تا 1 سال به سفید شدن دندان های خود نیازی نخواهید داشت.

دندان ها تا چه مدت بعد از بلیچینگ دندان سفید می ماند؟

این مساله به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند :

 • جنس دندان ها
 • مواد به کار رفته در درمان بلیچینگ دندان
 • نحوه انجام کار توسط دندانپزشک
 • رعایت بهداشت فردی
 • نوع رژیم غذایی فرد
ماندگاری بلیچینگ دندان

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

1- یکی از معایب بلیچینک دندان این است که این روش دائمی نیست و با توجه به تغذیه شما، دندانتان بعد از مدتی تغییر رنگ می دهد.
2- بلیچینگ دندان گاهی باعث ایجاد حساسیت در بعضی افراد می شود. البته این حساسیت دائمی نیست و بعد از مدتی از بین می رود.
3- نتیجه نهایی بلیچینگ از قبل قابل پیش بینی نیست و با توجه به سن و … متفاوت است.

برای بلیچینگ دندان ها که به اصطلاح به آن سفید کردن دندان می گویند از مواد شیمیایی به نام پر اکسید هیدوژن استفاده می شود که باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان می شوند. مواد بلیچینگ به درون ساختمان کریستالی مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده بلیچینگ به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود. مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در مواردی که به سفید شدن فوری نیاز داشته باشیم از روش مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روشش بلیچینگ میباشد.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان با توجه به این که شما بلیچینگ را در خانه انجام می دهید و یا مطب متفاوت است. این روش نسبت به سایر روش ها مانند لمینیت و کامپوزیت بسیار ارزان قیمت تر است و عوارض کمتری دارد.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را رد رابطه با این موضوع زیر این مطلب به اشتراک بگذارید.

نکات مهمی را که در بلیچینگ باید بدانید

 • عمل بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر از آن ها مطلع باشید با خیال راحت تر به نتیجه دلخواهتان می رسید.
 • کار با این مواد بسیار دشوار و حساس است و بلیچینگ دندان با هنر دست و مهارت دندانپزشک زیبایی شماست و بسیار وابسته به علم زیبایی شناختی دندان می باشد.

آیا بلیچینگ دندان یک درمان همیشگی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر و بلیچینگ نیاز به تکرار دارد. بلیچینگ در فواصل طولانی نیاز به ترمیم دارد، فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل گوناگونی مثل بهداشت فردی، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

سفید کردن دندان با بلیچینگ

آیا استفاده ازخمیردندان و پودر سفید کننده دندان در خانه صحیح است؟

این مواد از درصد بالایی از ساینده ها تشکیل شده اند. که موجب  میشوند لایه ای از روی مینای دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به خصوص به صورت مکرر و زیاد به هیچ وجه توصیه نمی شود.

آیا بلیچینگ دندان یک نوع درمان زیبایی محسوب می شود

نمی شود گفت درمان زیبایی ولی در زیبایی دهان و دندان تاثیر به سزایی دارد ولی اگر می خواهید در کنار سفیدی از یکدستی و نظم دندان نیز برخوردار باشید باید از روش های دیگر استفاده کنید. این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی در میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.

کلام آخر

ازمهم ترین نکات برای بلیچینگ و یا سفید کردن دندان، آن است که حتما این نوع خدمات دندانپزشکی را مانند هر خدمات درمانی دندانپزشکی دیگر، نزد بهترین دندانپزشک زیبایی و مهم تر از آن، در مکانی مجهز و بهداشتی انجام دهید. زیرا علاوه بر خدماتی که روی دندان صورت می گیرد باید دندان ها بررسی شده و در صورت وجود مشکل ابتدا مشکل مربوطه برطرف شود و همینطور سفید کردن دندان و بلیچینگ ماندگاری بیشتری داشته باشد.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + بیست =