دکتر لیلا صدقی » اصلاح طرح لبخند 2 » تفاوت بین روکش دندان و ترمیم دندان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تفاوت بین روکش دندان و ترمیم دندان

تفاوت بین روکش دندان و ترمیم دندان

دو روش برای ترمیم دندان می باشند که هر دو روش توسط پزشکان برای رفع نواقص دندان مورد استفاده قرار می گیرد. اما اینکه کدام روش برای افراد مورد استفاده قرار گیرد به موارد مختلفی مانند محل دندان، شرایط دندان، مقدار باقی مانده از دندان و مواردی از این قبیل وابسته است.

 

تفاوت بین روکش دندان و ترمیم دندان

در مواردی که می خواهند از روکش استفاده کنند آن را مانند کلاهک روی دندان قرار می دهند، به این صورت که ابتدا دندان را خالی کرده و سپس روکش را روی آن قرار می دهند که دور تا دور آن را احاطه می کند.در اغلب مواردی که زیر ساخت فلزی وجود دارد از روکش استفاده خواهد شد.

روکش ها طول عمر دندان را کاهش می دهند و به خاطر قرار دادن روکش باید دندان را بیشتر از سایر روش ها برش دهیم. در بهترین حالت و در دراز مدت روکش ها طول عمری بین 8 تا 10 سال را خواهند داشت.

بهتر است از روکش زمانی استفاده شود که قسمت های اندکی از دندان باقی مانده باشد. گاها برای قرار دادن روکش نیاز به جراحی لثه می باشد که این خود دردسر ساز خواهد بود چرا که در برخی موارد موقعیت دندان و نوع پوسیدگی اش به صورتی است که امکان انجام جراحی لثه را به پزشک نمی دهد.

افرادی مانند ورزشکاران و یا افرادی که عادت به دندان قروچه دارند، افرادی هستند که نوع استفاده هایشان از دندان متفاوت است و به دندان مستحکم تری نیاز دارند، به همین دلیل در این افراد روکش دندان بسیار بهتر از ترمیم می باشد. چرا که روکش دندان از استحکام بیشتری نسبت به ترمیم برخوردار است.

روکش دندان دارای نتایج بسیار زیباتری نسبت به ترمیم دندان می باشد به همین دلیل در مواردی که زیبایی ظاهری دندان برای فرد مهم است، مانند دندان های جلو، استفاده از روکش دندان مناسب تر است.

اگر قسمت باقی مانده از دندان ضعیف و یا کم باشد، امکان ترمیم دندان هم وجود ندارد به همین دلیل در این موارد نیز استفاده از روکش مناسب تر است.

برای استفاده از روش ترمیم ماده ای که برای ترمیم استفاده می شود فواصل خالی بین دندان را پر می کند و به این ترتیب محل خالی دندان از دست رفته را پر خواهد کرد. در ترمیم نیز عواملی مانند پوسیدگی و شکستگی و غیره موثر هستند. این موارد روی روند ترمیم، نتیجه ترمیم و موفقیت آمیز بودن یا نبودن ترمیم تاثیر خواهند گذاشت.

 با تشکر مدیریت سایت لیلا صدقی جراح و دندانپزشک

 

 

مقالات مرتبط
5 علت مهم پوسیدگی دندان

5 علت مهم پوسیدگی دندان

علت های پوسیدگی دندان چیست؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که دچار پوسیدگی دندان شده‌اید و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شش =