دکتر لیلا صدقی » اصلاح طرح لبخند » تفاوت کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تفاوت کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان

تفاوت کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان

کامپوزیت ونیر

ونیر ها از روکش های بسیار نازک چینی ساخته شده اند که از این روکش ها به منظور پوشش دادن دندان های جلو نیز می توان استفاده نمود. این روکش ها همانند ناخن های مصنوعی بوده و همچنین دارای ماندگاری زیادی است. این روکش ها به راحتی ظاهر و بین دندان ها را پوشش داده و سبب می شود تا به هم ریختگی ها، نامرتبی ها، بد رنگی ها، شکستگی های روی دندان پنهان شود. دندانپزشک زیبایی برای قرار دادن این ونیر ها، باید در وهله اول اقداماتی را بر روی دندان ها انجام شود.

برخی بر این تصورند که بعد از استفاده از کامپوزیت ونیر دندان و باندینگ دندان دیگر نیازی به حفظ بهداشت دهان و دندان نیست. این تصور کاملا اشتباه است. خانم دکتر صدقی به عنوان بهترین دندانپزشک زیبایی در این خصوص توضیحات کافی ارائه می دهند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی می توانید  با شماره های 02188696774 – 02188696845 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام و کانال تلگرام دنبال کنید.

از جمله این اقدامات می توان به برطرف کردن بیماری های دهان و دندان، درمان بیماری های لثه و هر گونه اقدامی که ممکن است سبب شود تا در نتیجه قرار دادن کامپوزیت ونیر نتیجه منفی داشته باشد، توسط دندانپزشک زیبایی برطرف می شود. بعد از آن از دندان ها قالب گیری می شود تا بر اساس اندازه دندان ها، کامپوزیت ونیر دندان  ساخته شود. بعد از آن ونیر ها با کمک یک چسب بر روی دندان ها قرار می گیرد و دندان ها با به طور کامل می پوشاند. روند درمان با روش کامپوزیت ونیر چیزی حدود 3 الی 4 هفته زمان لازم دارد.

 

تفاوت کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان

مزایا و معایب ونیر ها

از آن جا که این ونیر ها با توجه به اندازه دندان ها و رنگ دندان های فرد ساخته می شود، تفاوت زیادی با دندان های طبیعی ندارد. مگر این که فرد درخواست دهد که کمی با رنگ دندان و یا حالت آن متفاوت باشد. زیرا ونیر هایی که در این روش استفاده می شود حالتی شفاف داشته و در طول گذر زمان و با حفظ بهداشت این دندان ها، هیچ تغییری در رنگ و کیفیت آن ها ایجاد نمی شود.

در این بین، ونیر های پرسلن در برابر موادی که دارای رنگ دانه هستند و ممکن است در تغییر رنگ دندان موثر باشند، نیز مقاوم هستند. به طور مثال در حین مصرف قهوه، چای و یا استعمال سیگار در صورتی که بهداشت دندان ها حفظ گردد. تغییر رنگی مشاهده نمی شود.

تنها موردی که نیاز است بیان شود این است که این ونیر ها کمی گران قیمت تر است ولی نتیجه بسیار مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی است که به منظور جبران نقص های رزین کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرد. این رزین ها دارای رنگی کاملا طبیعی است. از این نوع از رزین می توان در حین قالب بندی دندان ها و پوشش دهی دندان ها را نیز بررسی نمود.

از مزیت های باندینگ دندان می توان این نکته را بیان نمود که باندینگ جزو بهترین روش های محافظت از بخشی از ریشه دندان است که بیرون از لثه قرار گرفته است.

مزایا و معایب باندینگ دندان

از جمله مزایای استفاده از باندینگ نصب و چسباندن سریع و ساده روکش ها بر روی دندان و ارزان تر بودن این روش نسبت به مابقی روش هاست. برای قرار دادن این نوع از روکش دندان، فقط کافی است یک جلسه به دندانپزشک زیبایی مراجعه شود.

هزینه این نوع روش ، با توجه به محل قرار گیری دندان محاسبه می شود.

از جمله مواردی که باید در خصوص این نوع از روکش دندان، بیان کرد، این است که باید در حین مصرف قهوه، چای و سیگار مراقب رنگ این روکش ها بود. این روش صرفا برای برطرف کردن نواقص جزئی دندان ها و مرتب کردن دندان ها بوده و نمی توان برای ایجادی لبخندی زیبا و اصلاح طرح لبخند از این روش استفاده نمود.

نحوه نگهداری از کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان

هر دوی این روکش ها به دلیل آن که به میزان دندان های طبیعی دارای مقاومت نیستند، پس باید تحت مراقبت های خاص باشند.

برخی بر این تصورند که بعد از استفاده از کامپوزیت ونیر دندان و باندینگ دندان دیگر نیازی به حفظ بهداشت دهان و دندان نیست. این تصور کاملا اشتباه است.

در صورتی که به درستی از این روکش ها مراقبت شود، بین 2 تا 5 سال ماندگاری دارد. برای افزایش میزان این زمان، باید به طور دوره ای تحت نظر دندانپزشک زیبایی قرار داشت.

برخی از مقالات مرتبط

بلیچینگ دندان 

کامپوزیت ونیر دندان 

طول عمر کامپوزیت ونیر

تغییر رنگ کامپوزیت دندان 

باندینگ دندان 

راه های ارتباطی

راه های ارتباطی با دکتر

  صفحه تلگرام 
 صفحه اینستاگرام

تلفن تماس : 02188696774 – 02188696845

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر صدقی

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =