مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش زیبایی برای اصلاح تغییر رنگ دندان، زردی، لکه، پریدگی یا ترک خوردن، حفره های جزئی یا فاصله بین دندان ها است. در این روش، از یک رزین کامپوزیت تخصصی برای بهبود ظاهر دندان ها استفاده می شود و آن ها را درخشان تر، سفیدتر و یکنواخت تر می کند. اگر به این روش درمانی فکر می کنید، مهم است بدانید که چگونه کار می کند، چه چیزی را می تواند و چه چیزی را نمی تواند برطرف کند و چگونه بعد از این درمان باید از آن ها مراقبت کنید. این مطلب یک مرور سریع از باندینگ دندان به عنوان راهی برای اصلاح لبخند ارائه می دهد.

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان چیست؟

در این روش زیبایی، ماده ای همرنگ دندان برای ترمیم دندان چسبانده می شود. ماده ای که برای باندینگ دندان استفاده می شود، یک کامپوزیت است که از نظر سازگاری با آنچه دندانپزشک شما برای پرکردن دندان استفاده می کند، مشابه است.

دو رویکرد اولیه برای استفاده از این کامپوزیت روی دندان ها وجود دارد. عبارتند از:

 • باندینگ مستقیم دندان ها: رزین کامپوزیت مستقیماً در مطب در طی یک ویزیت روی دندان ها اعمال می شود. سپس برای ایجاد ظاهری طبیعی شکل داده و تکمیل می شود.
 • باندینگ غیرمستقیم دندان: در برخی موارد، ترمیم قبل از اعمال بر روی دندان ها در خارج از مطب ساخته و شکل می گیرد. پیوند غیرمستقیم به دو جلسه نیاز دارد: یکی برای دریافت اطلاعات مورد نیاز برای سفارش و دیگری برای پیوست کردن آن.
درمان باندینگ دندان چقدر طول می کشد؟

مراحل باندینگ دندان چیست؟

هنگامی که کامپوزیت آماده شد، چندین مرحله برای باندینگ دندان وجود دارد:

 1. دندان را آماده می کنند: بعد از سابیده شدن سطح دندان با سوهان مخصوص و سپس استفاده از مایع حالت دهنده آبی (برای تمیز کردن سطح) دندان آماده می شود. این مرحله به مواد باندینگ کمک می کند تا به دندان بچسبد.
 2. استفاده از چسب: دندانپزشک ابتدا دندان را با مواد چسبنده می پوشاند و سپس کامپوزیت را با دقت اعمال می کند. سپس نور فرابنفش یا لیزر به این ناحیه برای سفت شدن کامپوزیت تابانده می شود. بی حسی موضعی معمولاً ضروری نیست مگر اینکه پر کردن دندان نیز رخ دهد.
 3. شکل دهی: سپس دندانپزشک از ابزارهایی برای شکل دادن به باند استفاده می کند و مطمئن می شود که با دندان های اطراف در یک راستا قرار می گیرد.
 4. پرداخت و تکمیل: سپس ناحیه صاف و صیقلی می شود تا ظاهری جذاب و طبیعی داشته باشد.

درمان باندینگ دندان چقدر طول می کشد؟

روش معمول باندینگ مستقیم برای هر دندان 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. خیلی به سطح تجربه دندانپزشک شما و دامنه کاری که باید انجام دهید بستگی دارد. هیچ دوره بهبودی لازم نیست و باید بتوانید در همان روز به طور معمول غذا بخورید.

اگر یک روش باندینگ غیرمستقیم انجام می‌دهید، به یک نوبت برای معاینه از ناحیه آسیب‌دیده و سفارش باند و یک نوبت برای چسباندن کامپوزیت نیاز دارید.

کاربرد باندینگ دندان چیست؟

 • برای ترمیم دندان پوسیده
 • ترمیم دندان های ترک خورده
 • برای بازسازی ظاهر دندانی که تغییر رنگ یافته
 • کم کردن فاصله بین دندان ها
 • باند کردن طول دندان
 • برای تغییر شکل دندان
 • به عنوان جایگزین پر شدگی های امالگام
 • برای نگهداری از ریشه دندان

مزایا و معایب باندینگ دندان چیست؟

مانند هر عمل زیبایی دندان، باندینگ دندان در مقایسه با سایر روش های اصلاح لبخند، مزایا و معایب خاص خود را دارد. درک این موارد برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است، یا خیر حیاتی است.

مزایای باندینگ دندان

باندینگ دندان به طور گسترده ای انجام می شود. در واقع، یک بررسی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی نشان داد که این روش دومین روش کاربردی است. دلایل زیادی برای این محبوبیت وجود دارد.

مزایای باندینگ دندان عبارتند از:

 • کم خطر: باندینگ دندان بسیار ایمن است زیرا ترمیم های دندانی فقط روی سطح دندان هستند. خطر عوارض بسیار کم است و این روش کاملاً برگشت پذیر است.
 • حداقل تهاجمی: برخلاف روش‌های دیگر، مانند نصب ونیرهای چینی، برای باندینگ دندان‌ها نیاز به برداشتن مینای دندان کمی است. همچنین نیازی به دوره نقاهت نیست.
 • هزینه: در مقایسه با سایر درمان های زیبایی، باندینگ دندان معمولاً هزینه کمتری دارد. روکش های دندانی به طور قابل توجهی گران تر هستند.
 • قرار ملاقات های کمتر: برای رویه های پیوند مستقیم (اکثریت)، فقط یک قرار  دندانپزشکی ضروری است.
مراحل باندینگ دندان چیست؟

معایب باندینگ دندان

در مقایسه با سایر درمان های دندانپزشکی زیبایی، محدودیت هایی نیز در پیوند دندان وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • دامنه محدود: در صورتی که این روش درمانی برای اصلاح جزئی دندان ها پرکاربرد است، ولی  محدودیت هایی برای انجام آن وجود دارد. به عنوان مثال، نمی‌تواند جایگزین کامل دندان‌ها شود و احتمالاً برای موارد شدیدتر پوسیدگی یا تغییر رنگ شدید دندان به روکش‌های دندانی نیاز خواهید داشت.
 • طول عمر: در حالی که ماده کامپوزیت مورد استفاده در باندینگ دندان بسیار قوی است، احتمال ترمیم دوباره یا ترک خوردن ترمیم ها بیشتر است. روکش های دندان دوام بیشتری دارند.
 • رنگ‌آمیزی: ترمیم‌های باند شده بیشتر از روکش‌ها یا روکش‌های دندان در معرض تغییر رنگ هستند.

دوام باندینگ دندان چقدر است؟

به طور کلی، دندان‌های باند شده می‌توانند 15 سال دوام بیاورند، اما احتمالاً طی سه تا 10 سال نیاز به تعویض دارند. مراقبت و عادات نامناسب از دهان می تواند به ترمیم آسیب برساند یا باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ شود. دانستن نحوه مراقبت از دندان های باند شده به تضمین طول عمر آن ها کمک می کند.

مراقبت از دندان های باند شده چیست؟

در حالی که هیچ مراقبت خیلی خاصی برای دندان های تحت این درمان لازم نیست، ولی عادات و مراقبت های خوب بهداشت دهان می تواند کمک زیادی به حفظ ظاهر آن ها کند. این یعنی چی؟ در اینجا یک تفکیک سریع از اصول اولیه مراقبت از ترمیم دندان آورده شده است:

 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید: مطمئن شوید که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. سیگار کشیدن نه تنها دندان ها را لکه دار می کند بلکه برای دندان ها نیز مضر است. نوشیدن زیاد قهوه و چای نیز می تواند عاملی برای لکه دار شدن دندان ها باشد.
 • مراقب آنچه می جوید باشید: اگر چه مواد باندینگ دندان بادوام است، اما به اندازه خود دندان ها قوی نیستند. برای حفظ دندان های باند شده، از غذاهای بسیار سفت مانند آب نبات های سفت یا جویدن یخ خودداری کنید.
 • دندان قروچه را مدیریت کنید: بسیاری از افراد در طول روز هنگام خواب یا ناخودآگاه دندان قروچه می کنند. این می تواند طول عمر یک ترمیم را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین مدیریت آن می تواند کمک کند. این ممکن است شامل ایجاد تکنیک های آرامش یا مراجعه به دندانپزشک باشد.
 • از سفید کردن دندان خودداری کنید: محلول‌های سفید کننده دندان فقط روی دندان‌های طبیعی کار می‌کنند، بنابراین این عمل، چه در مطب و چه در خانه، تنها تفاوت‌های را برجسته می‌کند.

نتیجه

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که می تواند دندان های ترک خورده را ترمیم نماید، شکاف یا فاصله بین دندان ها را اصلاح کند، لکه ها و تغییر رنگ ها را از بین ببرد، یا سایر مسائل زیبایی را اصلاح کند. به طور معمول در یک ویزیت انجام می شود، دندانپزشک زیبایی مستقیماً یک ماده کامپوزیت را روی دندان قرار می دهد. برای اطمینان از ماندگاری ترمیم، مهم است که عادات بهداشتی موثر دندان را رعایت کنید، از غذاهایی که جویدن آن ها سخت است و یا روش های سفید کننده دندان اجتناب کنید. این یک گزینه رایج، جاافتاده و بسیار موفق برای اصلاح لبخند است.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

انواع روکش دندان

انواع روکش دندان

شناخت انواع روکش دندان باعث می شود، که با آگاهی بیشتر بهترین انتخاب را برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 2 =