دکتر لیلا صدقی » متفرقه » سفید کردن دندان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سفید کردن دندان

از مهمترین اجزای صورت هر فرد است که در اولین برخورد جلب توجه می کند، دندان هاست. هر فردی خواهان داشتن دندان های سفید و درخشان است. سفید کردن دندان ها از جمله مواردی است که باعث اصلاح طرح لبخند می شود. داشتن دندان های سفید مستلزم حفظ بهداشت دهان ودندان است. روش های متفاوتی برای سفید کردن دندان وجود دارد ولی هر کدام از آن روش ها را که انجام دهید باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید. با داشتن دندان های سفید بدون شرمساری می خندید و غذا می خورید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

سفید کردن دندان

امروزه روش های متعددی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد ولی برای انتخاب و انجام هر یک با یک دندانپزشک زیبایی مشورت کنید تا بهترین روش سفید کردن دندان را انتخاب کنید. ایمپلنت، لامینت دندان و … است.

مزایای سفید کردن دندان

علت تغییر رنگ دندان

دندان ها به دلایل مختلف و براثر مرور زمان تغییر رنگ می دهند. در ادامه به بررسی برخی از این عوامل و دلایل می پردازیم.

غذا و نوشیدنی

قهوه، چای و شراب عامل‌های اصلی لکه شدن دندان‌ها هستند. رنگدانه‌های قوی موسوم به کروموژن‌ها به بخش سفید رنگ و بیرونی دندان می‌چسبند. این نوع از نوشیدنی ها در صورتی که به صورت مداوم مصرف شوند، موجب پوسیدگی دندان هم می شوند.

دخانیات

در مواد دخانی به دليل وجود نیکوتین، لکه هایی بر روی دندان ایجاد می شود. در ادامه با توجه به عدم حفظ بهداشت دهان و دندان و استعمال مداوم دخانیات رنگ دندان به زرد تغییر می کند.

سن

دندان دارای دو بخش به نام های مینا و عاج است. بر اثر افزایش سن مینای دندان به دلایل مختلف از جمله مسواک زدن نازک می شود و عاج از مینای دندان بیرون زده که به رنگ زرد می باشد.

آسیب دیدگی دندان

اگر به دهان ضربه وارد شود، ممکن است تا دندان آسیب ببیند. وقتی دندانی آسیب می بیند، شروع به توليد عاج می کند و این عاج تولید شده به رنگ زرد است و دندان تغییر رنگ می دهد.

مصرف برخی از داروها

با مصرف برخی از دارو ها دندان تغییر رنگ می دهد. مانند آنتی‌هیستامین‌ها، ضدروان پریشی‌ها (آنتی سایکوتیک‌ها) و داروهای درمان فشار خون بالا. همچنین در کودکانی که در زمان شکل گیری دندان ها در رحم مادر، آنتی بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین مصرف شده، تغییر رنگ دندان دیده می شود. برخی از روش های درمانی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی در سر و گردن می تواند باعث تیره رنگ شدن دندان ها شود. برای سفید کردن دندان می توان بليچينگ دندان و لمینیت دندان را انجام داد.

در هنگام سفید کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

به منظور روشن سازی و تغییر رنگ دندان ها ضروری است که بیمار 2 تا 3 جلسه به جراح دندان پزشک مراجعه نماید. در مرحله اول دندانپزشک ضروری است که قالبی برای دندان ها ایجاد نماید. به همین منظور از دندان های بیمار قالب گیری می گردد و به فرد توضیحاتی در مورد استفاده از ژل سفید کننده ارائه می شود. سپس، فرد می تواند در خانه، به طور منظم ژل های سفید کننده را برای مدت زمان مشخصی در طی چند هفته استفاده می کنید. برخی از ژل های سفید کننده را می توان زمان بيشتري روی دندان گذاشت که می تواند دوره درمان را کوتاه کند.
سفید کردن با لیزر روش موثر دیگری می باشد. این روش به عنوان سفید کننده موثری شناخته می شود. این متد در واقع نوع دیگری از روش سفید کننده دندان که دندانپزشک می تواند به بیمار پیشنهاد دهد. در این روش از یک محصول سفید کننده بر روی دندان ها استفاده می شود و سپس نور یا لیزر بر روی آنها تابیده می شود تا سفید کننده را فعال کند. سفید کردن به اندازه یک ساعت زمان بر است.
به منظور روشن سازی دندان ها ضروری است که به دندانپزشک با سابقه مراجعه و در این مورد اطلاعات دقیقی را کسب نمایید. در صورت انجام سفید کردن دندان توسط دندانپزشك زيبايي رضایت مندی بالایی حاصل می گردد.

هزینه سفید کردن دندان

خطرات کیت های خانگی سفید کردن دندان های چیست؟

برخی از کیت های خانگی حاوی مواد سفید کننده کافی برای موثر بودن نیستند. همچنین، اگر یک متخصص دندانپزشکی سفید کننده را انجام ندهد، محافظ دهان ممکن است به درستی جا نگیرد، بنابراین ممکن است مقداری از ژل سفیدکننده به لثه‌ها و دهانتان نشت کند و باعث ایجاد تاول و حساسیت شود. سفید کردن دندان در سالن های زیبایی توسط کارکنان آموزش ندیده یا کارکنان بدون صلاحیت دندانپزشکی، سلامت دهان و دندان شما را به خطر می اندازد و همچنین غیرقانونی است.

آیا سفید کردن دندان برای دندانها مناسب است؟

برای انجام سفید کردن دندان ضروری است که تحت معاينه متخصص قرار بگیرید. دندانپزشک به شما توصیه می کند که آیا سفید کردن برای شما مناسب است یا خیر. ممکن است سفید کردن دندان ها مناسب نباشد، به عنوان مثال اگر بیماری لثه یا ترك مينايي دارید.

قبل از مراجعه به دندانپزشک

قبل از مراجعه به دندانپزشک زیبایی ضروری است که فرد در مورد انواع درمان سفید کننده موجود، نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید و احتمال دوام آنها تحقیق نماید. همچنین ضروری است که در مورد خطراتی نظیر افزایش حساسیت دندان های تحقیق شود. بنابراین لازم است که سعی کنید با افراد دیگری که درمان مشابهی داشته اند صحبت کنید.

آیا سفید کردن دندان دائمی است؟

دوام سفید کردن دندان ها در افراد مختلف متفاوت است. ماندگاری سفید کردن دندان همیشکی نیست ممکن است از چند ماه تا 3 سال طول باشد. اگر سیگار بکشید یا شراب قرمز، چای یا قهوه بنوشید، اثر سفید کنندگی طولانی نخواهد بود که همگی می توانند دندان های شما را لکه دار کنند. به منظور داشتن نتایج طولانی تر لازم است از روش هایی نظیر لمینت و کامپوزیت استفاده شود.

آیا سفید کردن دندان روی دندان مصنوعی جواب می دهد؟

سفید کردن دندان روی پروتزها، روکش ها، پرکردگی ها یا روکش ها به کار گرفته نمی شود.

خطرات سفید کردن دندان چیست؟


در روش های مختلف سفید کردن دندان های این احتمال وجود دارد که لثه‌های بیمار به مواد شیمیایی حساس شوند، این اتفاق به خصوص در افرادی که از قبلا دندان‌های حساسی دارند شایع تر است. همچنین احتمال سوختگی لثه ها وجود دارد و برخی از کیت های سفید کننده مورد استفاده در خانه می توانند به مینای دندان آسیب برسانند. در مورد اصلاح طرح لبخند بیشتر بدانید.

کلام آخر

سفید کردن دندان روش نوینی به منظور رهایی از رنگ نا مناسب دندان ها می باشد. اگر شما هم از ظاهر دندان های و رنگ آن ناراضی هستید حتما به جهت رفع این مشکل با دندانپزشك زيبايي مشاوره نمایید.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =