دکتر لیلا صدقی » کامپوزیت » طول عمر کامپوزیت ونیر
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟ کامپوزیت ونیر یکی از محبوب ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی است، که می توانند به بهبود ظاهر و ساختار دندان ها کمک کنند. طول عمر روکش کامپوزیتی یکی از عواملی است که در انتخاب این نوع درمان باید در نظر گرفته شود. در این مطلب می خواهیم به بررسی مدت زمان ماندگاری این نوع روکش دندان و به عوامل افزایش طول عمر آن بپردازیم.

طول عمر کامپوزیت ونیر به چه عواملی بستگی دارد؟

ونیرهای کامپوزیت چقدر دوام دارند؟

ونیرها یا روکش های کامپوزیتی معمولاً به اندازه ی روکش های چینی دوام ندارند، اما ونیرهای کامپوزیت راه حلی موثر و طولانی مدت برای مسائل زیبایی دندان هستند. به طور کلی، انتظار می رود که آنها حدود 5 تا 7 سال دوام داشته باشند، اگرچه این به سلامت دهان و عادات شما و همچنین تخصص دندانپزشک بستگی دارد. اگر به خوبی از آن ها مراقبت شود، ممکن است تا ده سال نیز ماندگاری داشته باشد. در مواردی هم دیده شده به دلیل عدم مراقبت های لازم بعد از دو سال نیاز به تعویض داشته است.

طول عمر کامپوزیت ونیر به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که می دانید ماندگاری ونیر کامپوزیت های دندان به دو عامل اصلی بستگی دارد:

1-مهارت و روش کار دندانپزشک زیبایی

مهارت، تجربه و روش کار دندانپزشک زیبایی شما از تاثیرگذارترین و مهم ترین  عوامل ماندگاری و طول عمر بالای کامپوزیت دندان شما می باشد. پس باید دقت لازم را در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که اگر دندانپزشک؛ مواد کامپوزیت ونیر را غیر اصولی و بدون هیچ تجربه ای برو روی دندان های شما قرار دهد، به زودی این مواد دچار تخریب می شود و در مواردی حتی ممکن است بر روی دندان های طبیعی شما هم تاثیر منفی گذاشته و آسیب های وارده بر روی دندان هایتان نیز نفوذ کند. علاوه بر آن کیقیت موادی که دندانپزشک از آن ها استفاده می کند بسیار اهمیت دارد. پس در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود دقت کافی را داشته باشید.

2-مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر و عادات شما

دومین عاملی که سبب افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان شما می شود، مراقبت از آن است. روکش های کامپوزیتی مانند دندان های طبیعی شما رنگ پذیر هستند. پس رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن مرتب جزو الزامات می باشد. علاوه بر آن عادات غذایی و رفتاری شما در دوام آن ها تاثیر زیادی دارد. این موارد عبارتند از:

بهداشت دهان و دندان: فراموش نکنید که دندان ها به خوبی به بهداشت دهان و دندان پاسخ می دهند. این بدان معناست که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید. به خصوص در داخل و اطراف محل روکش. همچنین، سعی کنید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. با انجام این کار، آنها می توانند هر مشکلی را زودتر قبل از تشدید بیشتر تشخیص دهند.

چکاپ منظم: مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک کند و طول عمر ونیرهای کامپوزیت شما را افزایش دهد. دندانپزشک بررسی می کند که آیا دندان روکش شده در شرایط خوبی باقی مانده است یا خیر و به سرعت هر گونه نگرانی اولیه را در طول معاینه معمول دندان تشخیص می دهد. بازدیدهای منظم از دندانپزشک باید هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن و معاینات انجام شود.

اگر ورزش های تماسی انجام می دهید، حتما باید از محافظ دندان استفاده کنید، تا از شکستن یا ترک خوردن روکش‌هایتان محافظت کند.

عادات و رفتار شما:. دندان قروچه می تواند فشار زیادی بر روی روکش های شما وارد کند. اگر در هنگام خواب مستعد دندان قروچه هستید، برای محافظت از روکش های خود از محافظ دهان شبانه استفاده کنید. همچنین استفاده از دندان به عنوان ابزار از دندان های خود برای باز کردن اشیایی که نمی توانید با دست یا ابزارهای دیگر باز کنید استفاده نکنید.

یک رژیم غذایی متعادل برای سالم نگه داشتن روکش ها ضروری است، زیرا غذاها و نوشیدنی های شیرین می توانند مینای دندان را به مرور زمان فرسایش دهند که در صورت عدم برداشتن سریع از روی سطح باعث پوسیدگی یا تغییر رنگ دندان می شود. همچنین مشروبات و غذاهای رنگی از جمله سس ها و نوشیدن زیاد چای و قهوه و کشیدن سیگار سبب لکه دار شدن روکش های کامپوزیتی می شود.

برای به حداکثر رساندن طول عمر آنها، توصیه می کنیم از مواد غذایی مانند آب نبات، آدامس، چیپس یا سایر تنقلات سفت که ممکن است موجب ترک و شکستن روکش شود، اجتناب کنید زیرا این سطوح شکننده تر از دندان های طبیعی هستند.

کلام اخر

روکش های کامپوزیتی دندان روشی موثر برای پوشاندن دندان های ضعیف، کج، آسیب دیده یا لکه دار هستند و به آن ها استحکام و ثبات می بخشد. بنابراین مراقبت از کامپوزیت ونیر و نگهداری مناسب به افزایش طول عمر این روکش ها کمک می‌کند و تضمین می‌کند که نتایج بهینه در زیبایی و عملکرد در طول مدت آن به دست آورید.

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان (روکش کامپوزیت) یک گزینه عالی برای بیمارانی است، که می خواهند ظاهر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =