دکتر لیلا صدقی » لامینیت دندان » فلوئوروزیس دندانی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلوئوروزیس دندانی

فلوئوروزیس دندانی

فلوئوروزیس دندانی یا به اصطلاح Dental Fluorosis  نوعی اختلال در رنگ و مینای دندان است که باعث ایجاد لکه های سفید و زرد روی دندان ها می شود. فلوئوروزیس دندانی دو نوع شدید و خفیف به وجود می آید. فلوئوروزیس دندانی باعث لطمه به زیبایی دندان ها می شود و در نتیجه باعث کاهش اعتماد به نفس  افراد می شود. بیشتر بیمارانی که به فلوئوروزیس دندانی دچار هستند از خندیدن خودداری می کنند و سعی می کنند در جمع دهان خود را بسته نگهدارند.

نشانه های فلوئوروزیس دندانی

  • مشاهده لکه های روشن تر از رنگ دندان
  • وجود لکه های زرد رنگ روی دندان
  • لکه های زرد تا قهوه ای بر روی مینای دندان
  • کدر شدن کلی مینا دندان

 

فلوئوروزیس-دندانی

فلوئوروزیس-دندانی

 

راه حل هایی برای درمان فلوئوروزیس

فلوئوروزیس دندانی از عارضه های دندانی بدون درمان است . اما با درمان های زیبائی می شود به بهتر شدن ظاهر بیمار کمک بسیاری کرد. درمان هایی که برای فلوئوروزیس استفاده می شود شامل موارد زیر است:

درمان هایی که برای فلوئوروزیس مناسب است

بلیچینگ دندان

دراین روش با بکارگیری مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود، سپس دندان ها را با مواد سفید کننده ، با غلظت بالا آغشته می کنند. ماده سفید کننده بعد از فعال سازی،( بعضی با نور و بعضی با گرما). شروع به سفید کردن دندان ها می کنند.

میکروابریژن دندانی 

میکروابریژن روشی است که به کمک مواد مخصوص بافت آسیب دیده سطحی مینا سائیده شده و درموارد فلوئوروزیس خفیف تا متوسط می تواند به عنوان روشی درمانی به کار رود.

باندینگ دندان

در این روش کامپوزیت که از مواد ترمیمی همرنگ دندان است به کمک باندینگ بر روی مینای دندان قرار می گیرد تا بدرنگی های دندان را بپوشاند .

لامینیت ونیر 

از نظردندان پزشکان زیبائی بهترین نتیجه  با لامینیت بدست می آید. در این روش ضخامت کمی از مینای روی دندان برداشته شده و بالایه ای از جنس چینی جایگزین می گردد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندان پزشک

 

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =