دکتر لیلا صدقی » متفرقه » لامینت یا ارتودنسی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

لامینت یا ارتودنسی

لبخند زدن از گذشته دور یکی از راه های ارتباطی میان افراد بوده است، بنابراین زیبا سازی دندان ها و افزایش اعتماد به نفس در هنگام خندیدن، از مواردی هستند که همواه مورد توجه قرار می گیرد. یکی از روش های درمانی و زیبا سازی که کمک شایانی در داشتن اعتماد به نفس در هنگام لبخند زدن دارد، روش های لمینت و ارتودنسی می باشد. این روش ها با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند. وجود این تفاوت ها، دلیل اصلی مردد بودن افراد برای انتخاب یکی از روش های زیباسازی لامینت یا ارتودنسی دندان ها می باشد. بنابراین در این مقاله سعی شده است که در مورد لامینت و ارتودنسی، مزایا، معایب و مقایسه این روش ها پرداخته شود. با ما تا انتها این مقاله همراه باشید.

لامینت یا ارتودنسی

اینکه کدام روش مناسب تر است بسته به شرایط مختلف دارای جواب های متفاوتی می باشد. در ارتودنسی با اطلاع از نحوه و شکل قرار گیری دندان ها و یک سری محاسبات پیچیده سعی می شود دندان ها در محل مناسب قرار بگیرند. دراین روش علاوه بر اینکه دندان ها حفظ می شوند سعی می شود که حتی کمترین آسیب و یا جابجایی ممکن در دندان ها به وجود بیاید.به همین دلیل است که تغییرات به آرامی انجام شده تا بقیه اجزای صورت نیز بتوانند با آن هماهنگ بشوند.

در لامینت حدود ۰/۳ تا ۰/۵ میلیمتر از مینای سالم دندان تراش داده شود. اما در این روش فرد بسیار سریع تر و در ظرف مدتی حدود دو هفته به دندان های دلخواه و نتیجه مطلوب می رسد. البته تمام اینها به شرایط دندان‌های بیمار بستگی دارد و خیلی وقتها تنها راه درمان، ارتودنسی می باشد و فرد بعد از انجام ارتودنسی و رفع بهم ریختگی دندان‌ها،می‌تواند برای اصلاح فرم و رنگ دندان‌های خود اقدام به انجام درمان‌های  زیبایی مثل لامینیت یا کامپوزیت ونیر کند.

ارتودنسی
ارتودنسی دندان
لامینت
لامینت دندان

لامینت دندان برای چه افرادی استفاده می گردد؟

گاها برای برخی از افراد هم موقعیت های اجتماعی و شغلی به صورتی می باشد که فرد نمی تواند از براکت ها و ارتودنسی استفاده کند که در این مواقع لامینیت برای این افراد مناسب تر خواهد بود. همچنین در مواردی که بهم ریختگی دندانهای فرد کم باشد مثلا فقط کمی فاصله حدود یک میلیمتر بین دندان‌های جلو وجود داشته باشد، لامینیت بر ارتودنسی ترجیح داده خواهد شد. با انجام این روش می توان تغییر کلی در رنگ، سایز و شکل دندان ها نیز ایجاد نمود. در این روش به دلیل ایجاد تراش در مینا دندان الزامی است که به بیمار در خصوص دائمی بودن و عدم برگشت پذیر بودن آن توضیح داده شود. با انجام لامینت دندان، برای بیمارانی که به ارتودنسی نیاز دارند فقط مشکل دندان ها پنهان می گردد و تاثیری در مرتب سازی ندارد.

طول درمان لامینیت دندان چقدر است؟

طول دوره ی درمان لمینت بین یک تا دو هفته است و پس از آن بیمار می تواند به راحتی به زندگی عادی باز گردد و اقدام به غذا خوردن عادی نماید.

ارتودنسی مناسب چه افرادی است؟

 در بیمارانی که دچار بی نظمی شدید در دندان ها هستند ارتودنسی مناسب تر می باشد. در ارتودنسی دندان ها با نیروی فیزیکی توسط براکت ها و تراز کننده ها، دندان ها به جای مناسب خود قرار داده می شود. این درمان مناسب افرادی است که نگران آسیب مینا دندان هستند و عجله ایی در بهبود حالت ظاهری دندان ندارند. ارتودنسی ممکن است، بین شش ماه تا دو سال زمان بر باشد. همچنین در افرادی که حالت ظاهری دندان ها دارای مشکلی نمی باشد و نیاز به عملیاتی نظیر گرد کردن یا تیز کردن دندان نمی باشد، درمان ارتودنسی مناسب تر می باشد.

طول درمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی معمولا بین شش ماه تا دو سال می باشد.

معمولا پس از اتمام این دوره برای جلوگیری از ریلپس ( بازگشت) درمان ریتینر ثابت گذاشته می‌شود.

ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی دیمون چیست؟

این روش های درمانی و زیبا سازی، روش های نوینی می باشند که بیشتر برای درمان دندان های بهم ریخته و یا جایگیری مناسب فک ها استفاده می گردد. روش ارتودنسی نامرئی روش نوینی می باشد که ظاهر نا مناسب ارتودنسی عادی در آن اصلاح شده است.

مزایای ارتودنسی

درمان با ارتودنسی به عنوان یک روش غیر تهاجمی بوده و بدون آسیب به دندان ها می تواند دندان ها را مرتب نماید. همچنین می تواند مشکلات مربوط به نیش یا فک را نیز برطرف سازند. با درمان این عارضه ها مشکلاتی نظیر سردردهای تنشی، التهاب مفاصل فک، گوش درد، گردن درد، مشکلات لثه و در نهایت از بین رفتن دندان ها شوند و پوسیدگی دندان  جلوگیری می گردد.

مزیت لامینت نسبت به ارتودنسی

یک مزیت مهم که لامینت بر ارتودنسی دارد این است که در زمانی که افراد از لامینت استفاده می کنند می توانند به راحتی رنگ کلی دندان های خود راعوض کنند و رنگ های خاصی را مانند سفید بلیچ و مواردی از این قبیل را انتخاب کنند و دیگر نیازی نیست که حتما رنگ زرد و یا معمولی دندان خود را تحمل کنند.در لامینت علاوه بر رنگ دندان حتی می توان شکل دلخواهی را به دندانها داد. اینها مواردی می باشد که در ارتودنسی قابل تنظیم نیستند.چرا که ارتودنسی در مورد محل قرارگیری و نظم دندان ها می تواند تغییر ایجاد کند و در مورد شکل و رنگ آنها هیچ تغییری را نمی تواند ایجاد کند.

هزینه انجام ارتودنسی و لامینت

در مورد هزینه هم انجام لامینت کامپوزیتی دارای هزینه ای برابر با انجام ارتودنسی بر روی دو فک می باشد، به همین دلیل است که از نظر هزینه اغلب ارتودنسی اقتصادی تر می باشد، که البته این نیز به انتخاب خود بیمار بستگی خواهد داشت. به طور کلی هزینه انجام ارتودنسی و لامینت، بسته به حاد بودن مشکل، دستمزد پزشک، تعداد واحد لامینت، مدت زمان درمان ارتودنسی متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها و انتخاب عاقلانه مناسب شرایط فرد، ضروری است که با پزشک متخصص مشاوره انجام گردد.

معایب لامینت دندان

بعد از اینکه فرد از لامینت استفاده کرد مجبور است همیشه از لامینت استفاده کند. چرا که دندان اش تراش خورده است. در مواردی که لامینت تغییر رنگ دهد و یا بشکند نگه داشتن آن لامینت بر روی دندان و یا فقط کندن آن جلوه نازیبایی خواهد داشت. به همین دلیل فرد باید همیشه بر روی دندان خود لامینت داشته باشد و حتما سالیانه باید برای چکاپ دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کند.

کلام آخر

در انتها باید گفت که به منظور داشتن درمان مناسب، ضروری است که در خصوص روش های درمانی و زیبا سازی به درستی تحقیق و با پزشک متخصص مشاوره انجام گردد. در انتها تصمیم مناسب با توجه به شرایطی مانند هزینه، ماندگاری، معایب و مزایا و با در نظر گرفتن وضعیت دندان ها و سطح بهداشت دهانی فرد تعیین می گردد.

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 10 =