دکتر لیلا صدقی » متفرقه » مال اکلوژن
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

مال اکلوژن

مال اکلوژن

مشکلات دهان و دندان از جمله مواردی است که در صورت بروز آن باید توجه ای ویژه ای به آن داشته باشیم. چرا که این مساله علاوه بر جنبه زیبایی آن ، می تواند بر کیفیت گفتار و تغذیه افراد نیز تاثیرگذار باشد. دکتر لیلا صدقی ، جراح و دندانپزشک زیبایی  با تاکید بر این مساله توصیه می نماید که در صوررت مشاهده این موارد بهتر است هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه نمایید. مال اکلوژن یکی از موارد ناهنجاری در دندان هاست که در ادامه این مقاله به تشریح آن می پردازیم.

مال اکلوژن

مال اکلوژن چیست ؟

مال اکلوژن اصطلاحی است که برای جفت شدن غیر طبیعی فک و دندان ها استفاده می شود. این مورد اگرچه ممکن است که تحت تاثیر عومل محیطی باشد ولی بیشتر زمینه ارثی و ژنتیکی داشته و از والدین به فرزندان منتقل می شود. درصورت عدم درمان به موقع این بیماری ، ممکن است که باعث ایجاد مشکلات لثه، پوسیدگی دندان ها و مشکلات در مفصل گیجگاهی فکی شود.

نقش توارث در ایجاد مال اکلوژن

ژنتیک و توارث نقش بسیار مهمی در شکل و بزرگی و کوچکی فک بالا و پایین، اندازه صورت و اندازه دندان ها دارد و می تواند در یک خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل شود. در این میان محیط نیز می تواند در این مساله تاثیر گذار باشد که خود را با پوسیدگی دندان های شیری و یا از دست دادن پیش از موعد دندان های شیری و یا مکیدن انگشت شست بیشتر از دو سالگی نشان دهد. البته در بیشتر موارد مال اکلوژن متاثر از عوامل محیطی قابل کنترل و پیشگیری می باشد.

انواع مال اکلوژن

این ناهنجاری دندان ها به سه دسته تقسیم می شود :

1ـ ماکلوژن کلاس یک : افرادی که دندان های آن ها به صورت طبیعی باهم جفت می شود ، مال اکلوژن طبیعی داشته و در دسته بندی کلاس یک قرار می گیرند.

2ـ مال اکلوژن کلاس دو : افرادی که در آن ها فک پایین کوچکتر است یعنی دچار عقب رفتگی فک پایین یا جلو آمدگی فک بالا هستند ، در این دسته قرار می گیرند.

3ـ مال اکلوژن کلاس سه : افرادی که فک پایین آن ها بزرگتر است و دندان ها نسبت به فک بالا جلوتر قرار می گیرند ، در این دسته بندی قرار می گیرند.

درمان مال اکلوژن

دکتر لیلا صدقی برای درمان مال اکلوژن اظهار می دارد که این مشکل ، با توجه به وضعیت بیمار و کلاس بیماری او ، درمان های متفاوتی در نظر گرفته می شود. که از جمله این موارد می توان به اصلاح جایگاه دندان ها با نصب براکت ، اصلاح بهم ریختگی دندان ها به وسیله جراحی فک ، منظم کردن دندان ها پس از جراحی فک ، جراحی برای کوتاه نمودن فک و پایدار کردن استخوان فک با سیم یا قالب اشاره نمود.

پیشگیری از مال اکلوژن در کودکان

در مواردی که این بیماری از طریق ارثی به کودک نرسیده باشد ، و تحت عوامل دیگر ایجاد شده باشد می توان  از طریق محدود کردن کودک از استفاده بیش از اندازه از پستانک، مکیدن انگشت شست، مکیدن شیشه شیر بیشتر از سه سالگی تا حد زیادی از آن جلوگیری نمود.

برخی از خدمات دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی :

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی ، دندانپزشک زیبایی .

مقالات مرتبط
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =