دکتر لیلا صدقی » کامپوزیت » پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت ونیر
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ها یکی از جدیدترین روش هایی هستند که برای زیبایی ظاهری دندان و رفع عیوب دندان استفاده می شود. این روش معایب بسیار کمی دارد، داشتن یک لبخند زیبا می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد. بسیاری از افرادی که دندان های خود را کامپوزیت کرده اند یا قصد انجام این کار را دارند برایشان سوال است که آیا کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی دندان می شود؟ یا بعد از کامپوزیت دندان از پوسیدگی مصون می ماند؟ امروز در این مطلب می خواهیم به سوالات شما در مورد پوسیدگی دندان بعد از کامپوزیت پاسخ دهیم.

ایا کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی می شود؟

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

داشتن یک لبخند زیبا می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد. با این حال، عیوب دندان مانند شکستگی دندان، لکه روی دندان و دندان های کج می تواند ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند. بنابراین کامپوزیت ها یکی از بهترین راه ها برای پوشاندن این عیوب در دندانپزشکی زیبایی هستند که لبخند زیبایی را برای شما رقم خواهند زد. کامپوزیت ها نوعی خمیر هستند که از ماتریس الیگومری بر پایه رزین و پرکننده معدنی ساخته می شوند. آنها استحکام بالایی دارند و باید بدانید که آنها راهی سریع و مطمئن برای زیباسازی دندان های شما هستند.

موادی که ونیرهای دندانی را تشکیل می دهند، مانند چینی، بسیار بادوام هستند. در برابر خرد شدن و لک شدن مقاوم است. با این حال، روکش های دندانی به تنهایی باعث پوسیدگی دندان شما نمی شود، اما همچنان به دندان های طبیعی شما چسبیده اند. دندان های طبیعی شما همچنان مستعد پوسیدگی هستند.

ایا کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی می شود؟

متأسفانه بسیاری از افراد فکر می کنند که پس از ترمیم، دندان ها نیازی به مراقبت ندارند که می تواند منجر به برخی مشکلات از جمله پوسیدگی دندان شود.

علاوه بر این، اگر ذرات غذا بین کامپوزیت و دندان گیر کنند، باکتری ها در دندان رشد می کنند و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. بنابراین برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. همچنین اگر قبل از انجام کامپوزیت دندان ها به خوبی تمیز و پولیش نشوند، دندان ها پوسیده می شوند.

با این حال، روکش کامپوزیت فقط سطح جلوی دندان شما را می پوشاند. بقیه دندان شما همچنان می تواند مانند هر دندان دیگری دچار پوسیدگی شوند.

هنگام خوردن و آشامیدن، باکتری ها در پشت و جلوی دندان ها جمع می شوند. پس از مدتی، این باعث ایجاد پلاک در دهان شما می شود. این در نهایت منجر به پوسیدگی دندان و ایجاد حفره می شود.

چرا بعد از روکش کامپوزیت دندان من دچار پوسیدگی می شود؟

اگر دندان شما در زیر روکش پوسیده شود، می تواند برای سلامت کلی دهان و دندان شما مشکلاتی ایجاد کند. همچنین بر طول عمر روکش های شما تأثیر می گذارد. ممکن است دلایل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی در زیر روکش دندان وجود داشته باشد.

دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی در زیر کامپوزیت ونیر عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • روکش های ضعیف اعمال شده
 • روکش های قدیمی
 • عوارض جانبی برخی داروها
 • سیستم ایمنی ضعیف

دلیل اصلی ایجاد هر نوع پوسیدگی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر بعد از گذاشتن روکش، روال منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، احتمال پوسیدگی دندان بسیار زیاد است. روکش‌های دندانی فقط سطح جلویی دندان‌های طبیعی را می‌پوشانند، بنابراین، تمام قسمت‌های دیگر دندان‌ها مانند هر دندان معمولی در معرض پوسیدگی هستند. شما فقط به یک روال روزانه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیاز دارید تا لبخند خود را سالم نگه دارید!

آیا احتمال پوسیدگی دندان ها بعد از روکش بیشتر است؟

برخی از بیماران نگران هستند که برداشتن مینای طبیعی دندان در طول فرآیند روکش باعث آسیب بیش از حد به دندان های آن ها شود. و این امر منجر به تشکیل حفره ها می شود.

مینای دندان به عنوان یک لایه محافظ در بالای دندان شما عمل می کند. درست است که وقتی مینای دندان را از دست می‌دهید، دندان‌هایتان نسبت به عوامل خارجی آسیب‌پذیرتر و حساس‌تر می‌شوند. و با دندان های معمولی، از دست دادن مینای دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. با این حال، فرآیند روکش نه تنها مینای دندان را از بین می برد بلکه آن را جایگزین می کند. بنابراین، پس از عمل، روکش کامپوزیت به عنوان لایه محافظ به جای مینای دندان عمل می کند. هنگامی که یک دندانپزشک ماهر روکش ها را به دندان های شما می چسباند، دندان های شما در واقع قوی تر می شوند.

در ضمن در بیشتر مواقع هنگام گذاشتن روکش کامپوزیت، دندان تراشیده نمی شود اگر هم تراشیده شود بسیار جزئی می باشد.

آیا امکان برداشتن کامپوزیت ها بعد از پوسیدگی دندان وجود دارد؟

اگر دندان کامپوزیت شده، دچار مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان شود، کامپوزیت باید برداشته شود. گاهی اوقات می توان کامپوزیت را بدون تراشیدن مینای دندان و آسیب رساندن به دندان از روی دندان خارج کرد. بنابراین، در این صورت می توانید آن را به راحتی حذف کنید و عوارض را به حداقل برسانید.

مراقبت های بهداشتی بعد از کامپوزیت ونیر برای جلوگیری از پوسیدگی

همانطور که قبلا ذکر شد، مراقبت پس از کامپوزیت دندان می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. در اینجا برخی از مراقبت های بهداشتی پس از کامپوزیت آورده شده است:

 • برای تمیز کردن دندان ها باید مرتباً مسواک بزنید.
 • باید بدانید که مسواک زدن به تنهایی کافی نیست. سعی کنید از نخ دندان نیز استفاده کنید. هر دو می توانند به شما کمک کنند مواد غذایی روی دندان هایتان را به راحتی تمیز کنید و احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهید.
 • خوردن غذاهای سفت مانند آجیل باید بعد از کامپوزیت حذف شود. آن ها می توانند باعث فرسایش و افزایش خطر پوسیدگی دندان شوند.
 • پس از خوردن غذاهای لکه دار مانند چای یا قهوه، دندان های خود را مسواک بزنید.
 • تغییر رنگ دندان بعد از کامپوزیت ممکن است رخ دهد. بعد از مدتی باید جلا داده شوند.
 • باید هر شش ماه یکبار به دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید تا دندان ها و کامپوزیت های خود را به دقت بررسی کند.
 • ترک سیگار
مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان (روکش کامپوزیت) یک گزینه عالی برای بیمارانی است، که می خواهند ظاهر...

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟ کامپوزیت ونیر یکی از محبوب ترین خدمات دندانپزشکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =