دکتر لیلا صدقی » اصلاح طرح لبخند 2 » پوسیدگی دندان کودکان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان  کودکان

بر خلاف باور تمامی افراد، پوسیدگی دندان در کودکان نیز اتفاق می افتد. این مشکل با پیشرفت های موجود قابل پیشگیری می باشد. در این مطلب به توضیح موارد زیر می پردازیم:

  • علل ایجاد پوسیدگی دندان کودکان
  • پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان
  • درمان پوسیدگی دندان کودکان
پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

علل پوسیدگی دندان

گاهی کودکان با وجود رعایت بهداشت دهان و داندان باز دچار پوسیدگی می شوند. گاهی پوسیدگی دندان به علت تجمع بزاق دهان و عدم رعایت بهداشت رخ نمی دهد و علل آن مشکلات ژنتیکی است.

ژنتیک تعیین می کند جنس دندان شما از همان ابتدای کودکی چگونه باشد. گاهی به علت جنس دندان جذب مواد قندی بسیار زیاد بوده و در نتیجه دندان ها به سرعت دچار پوسیدگی می شوند.

پوسیدگی دندان شامل چند مرحله است . ابتدا دندان ها دچار تغییر رنگ می شوند، سپس حفره هایی بر روی دندان ها ایجاد شده و با از بین رفتن مینای دندان و عاج دندان در نهایت آسیب به پالپ دندان می رسد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مواردی که باید از همان ابتدای کودکی به فرزندان خود آموزش دهیم، استفاده صحیح از مسواک، نخ دندان و … می باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان از اصلی تعرین نکات پیشگیری از پوسیدگی دندان به شمار می آید .

فلوراید تراپی

یکی از روش های ایمن برای پیشگیری از  پوسیدگی دندان، استفاده از فلورایدتراپی است. در طی این روش، دندانپزشک به کمک تمیز کردن دندان، شستشو و مقام سازی باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود.

پیشگیری از پوسیدگی دندان با فیشور سیلانت

با پوشاندن شیار های دندان کودکان به کمک روش فیشورسیلانت می توان از بروز پوسیدگی دندان آن ها پیشگیری نمود. این روش باعث حفظ ساختار، پیشگیری از خرابی و آسیب به دندان کودکان استفاده می شود.

برای پوسیدگی دندان کودکان چه کنیم ؟

یکی از اصلی ترین علت هایی که منجر به پوسیدگی دندان می شود، قرار گیری دندان ها در معرض اسید می باشد.  اسید ها معمولا در برخی از مواد غذایی مانند نشاسته، قند، برخی نوشیدنی ها و … وجود دارد. در صورتی که این مواد به طوری دائمی استفاده شود و رعایت بهداشت به خوبی صورت نگیرد، باعث ایجاد آسیب به مینای دندان می شود.

درمان دندان های کودکان

درمانی که برای کودکان انجام می شود، همانند دندان های کودکان است. برخی از این روش ها شامل ترمیم دندان، عصب کشی دندان و … مورد استفاده قرار می گیرد .

نتیجه گیری

پیشگیری از پوسیدگی دندان بهتر است درمان آن می باشد. با رعایت نکات ذکر شده و مراجعه به موقع به یک دندانپزشک با تجربه از بروز آسیب های جدی به دندان خود جلوگیری نمایید.

سایر خدمات

مدت زمان ایمپلنت دندان

افزایش طول تاج دندان

تعویض پرکردگی آمالگام

لامینت دندان

کامپوزیت دندان

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سیزده =

Call Now Button