مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به از بین رفتن بافت سخت دندان که شامل مینا و عاج می باشد، گفته می‌شود. اما موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود. این عارضه می‌تواند با خود نشانه و علائمی را به همراه داشته باشد که باعث ایجاد احساس ناخوشایند و اختلال در زندگی در فرد می‌شود. همراه ما تا انتهای مقاله باشید تا تمام موارد را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم.

روش توقف پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان چیست؟

در ابتدا بهتر است نگاهی به تعریف این عارضه بیندازیم و بدانیم که چه زمانی می‌توان گفت که دچار پوسیدگی دندان شده‌ایم. 

پوسیدگی دندان، یک بیماری مزمن است که به واسطه تخریب طبقه‌های سطحی دندان (از جمله لایه‌ی مینا و لایه‌ی دندانی) ایجاد می‌شود. سوالی که مطرح می‌گردد آن است که پوسیدگی به چه دلیلی رخ می‌دهد. بهتر است بدانیم که  این تخریب ناشی از فعالیت باکتری‌های موجود در دهان است که با مواد غذایی قندی و نشاسته‌دار ترکیب شده و اسید تولید می‌کنند. این اسیدها باعث تخریب لایه‌های سطحی دندان و در نهایت ایجاد یک حفره یا تخریب عمق بیشتر می‌شوند.

علل پوسیدگی دندان چیست؟

با آگاهی از علل پوسیدگی دندان می‌توان با رعایت نکاتی از بروز این عارضه دردناک پیشگیری کرد. در نتیجه آگاهی از آن خالی از لطف نیست. به طور کلی عواملی که می‌توانند به پوسیدگی دندان منجر شوند عبارتند از:

 •  مصرف مواد غذایی قندی: مصرف بیش از حد شکر، شیرینی، نوشیدنی‌های قندی و خوراکی‌های پر قند می‌تواند به رشد باکتری‌های پوسیدگی کمک کند.
 • عدم رعایت بهداشت دهان: یکی از مهمترین نکاتی که می‌تواند زمینه ساز بروز پوسیدگی شود، عدم رعایت بهداشت است. به بیانی دیگر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، عدم استفاده از نخ دندان، مسواک نزدن و حتی مسواک‌زنی نامناسب می‌تواند به رشد باکتری‌ها و پوسیدگی دندان منجر شود.
 • عوامل زمینه‌ای: عواملی مانند ساختار وراثتی دندان‌ها، ، کمبود فلوراید، کمبود ماده معدنی و ضعف سیستم ایمنی می‌توانند نقشی در پوسیدگی دندان داشته باشند.
 • درمان به موقع : یکی از علل‌های که شاید به آن توجه کمتری شود درمان به موقع این عارضه است. به عبارتی دیگر ممکن است زمانی که با نشانه‌های جزئی از این عارضه مواجه شویم، نسبت به درمان و بررسی وضعیت سهل انگاری کنیم. اما بهتر است بدانیم پوسیدگی دندان معمولاً در طول زمان تشدید می‌شود و اگر درمان مناسب انجام نشود، می‌تواند به تخریب عمیق‌تر دندان و عفونت دندانی منجر شود.

علاوه بر تخریب دندان، پوسیدگی می‌تواند عوارضی مانند درد دندان، حساسیت دندانی، عفونت دندانی و از دست دادن دندان را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چه اقداماتی لازم است انجام دهیم؟ یکی از سوالات پرتکرار افراد بعد از مراجعه به پزشک آن است. همراه ما در این مقاله باشید تا این نکات را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانیم: دندان‌های زرد و پوسیده و عوامل موثر بر آن

محل‌های شایع پوسیدگی

پوسیدگی در دندان‌های مختلف ایجاد می‌شود و ممکن است فقط یک یا چند دندان ما را درگیر کند. به طور کلی محل‌های پوسیدگی شامل:

 •  شیارهای سطح جونده: سطح جونده دندانهای آسیا شیارهای باریک و عمیقی دارد که محیط مناسبی برای زندگی و رشد میکروبها فراهم نموده و دندان از این محل دچار پوسیدگی می‌گردد. این امر بخصوص در مورد دندانهای آسیا بیشتر رخ می‌دهد و باعث پوسیدگی زودرس آنها می‌شود. 
 • سطوح بین دندانی: این ناحیه نیز به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک قابل تمیز کردن نیست بنابراین از نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه بشمار می‌آید.
00:05
truncate dir-rtl

پوسیدگی دندان ها

علائم پوسیدگی دندان

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، زمان نکته مهمی در این عارضه است. در نتیجه بهتر است زمانی که با علائمی از پوسیدگی مواجه شدیم، برای بررسی وضعیت و درمان به بهترین دندانپزشک زیبایی مراجعه کنیم. حال می‌پرسید علائم پوسیدگی چیست؟ ممکن است زمانی که به این عارضه مبتلا می‌شویم یک یا چند مورد از علامتهای زیر را داشته باشد: 

 • تغییر رنگ مینای دندان 
 •  سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی 
 •  حساسیت شدید دندان ها 
 •  احساس درد در دندان 
 •  بوی بد دهان

بیشتر بخوانیم: طراحی لبخند

چگونه می‌توان از پوسیدگی دندان پیشگیری کرد؟

بهتر است بدانیم با رعایت نکاتی جزئی می‌توانیم از بروز این عارضه پیشگیری کنیم. برای کاهش عوارض و حفظ سلامت دهان و دندان‌ها، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بهداشت دهان و دندان منظم: رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. این شامل مسواک‌زنی حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه، استفاده از مسواک نرم است. همچنین، استفاده از نخ دندانی برای پاک کردن مواد غذایی بین دندان‌ها است.
 •  رژیم غذایی سالم: مصرف مواد غذایی سالم و کاهش مصرف مواد قندی و نشاسته‌دار می‌تواند به کاهش رشد باکتری‌های پوسیدگی دندان کمک کند. توصیه می‌شود از مصرف شکلات، نوشابه‌های قندی و خوراکی‌های پر قند پرهیز کنید و رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی سالم را رعایت کنید.
 • مراجعه منظم به پزشک: برای حفظ سلامت دهان و دندان، مراجعه منظم به پزشک دندانپزشک برای بررسی‌های دوره‌ای، تمیز کردن دندان‌ها و ارائه راهنمایی‌های بهداشت دهان و دندان الزامی است. پزشک دندانپزشک می‌تواند به شما راهنمایی‌های مناسب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و کاهش عوارض آن را ارائه کند.

در نهایت، مهم است به دوره‌های منظم پاکسازی و بررسی دندان و دهان توسط پزشک دندانپزشک رعایت کنید و در صورت وجود علائم پوسیدگی دندان، به سرعت به پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را دریافت کنید.

سوالات متداول

از کجا متوجه وجود پوسیدگی در دهانمان شویم؟

حساسیت به شیرینی: معمولاً نشانه پوسیدگی سطحی دندان در دهانمان است. حساسیت به سرما: در صورت گذرا بودن، پوسیدگی کمی عمیق تر و در صورت ایجاد درد ماندگار پنج دقیقه به بالا، نشانه درگیری عصب دندان است. حساسیت به گرما و فشار: پوسیدگی عمیق و در اکثر موارد دندان، نیاز به عصب کشی دارد.

چرا با وجود اینکه مسواک میزنیم، باز هم دچار پوسیدگی می شویم؟

اولاً باید بدانیم تخریب مینای دندان در یک لحظه و یک روز اتفاق نمی افتد و برای حل شدن مینای دندان مدت زمانی لازم است.
دوماً اینکه پس از خوردن هر وعده غذایی و رسیدن مواد غذایی به حداکثر میزان خود می رسد و تقریباً تا یک ساعت در همان وضعیت می ماند تا به حالت عادی برگردد.
بنابراین مسواک زدن صبح و شب نمی تواند مانع ایجاد پوسیدگی شود. زمان مسواک زدن مهم است.

چگونه می توانیم پوسیدگی دندان را در فرزندانمان کاهش دهیم؟

اولاً سعی کنیم مواد قندی مانند دسر و شکلات را همراه غذا به کودکان داده شود چون وقتی که بین وعده های غذایی خوراکی به ایشان داده می شود، دائماً این چرخه تولید اسید توسط میکروب های پوسیدگی زا، فعال بوده و سبب تخریب مینای دندان می شود.
دوماً اینکه با استفاده از دهانشویه های فلوراید در منزل یا درمان وارنیش فلوراید در مطب، باعث تقویت مینای دندان در مقابل اسیدها شویم و روند پوسیدگی را کند و کاهش دهیم.
سوماً اینکه به درمان های پیشگیری فیشور سیلنت (شیار بند) دندان های دائمی اهمیت دهیم، از دو سالگی کودکانمان را به طور مرتب برای ویزیت دندانپزشکی  برده و از 6 سالگی، اولین دندان های دائمی را فیشور سیلنمت کنیم.

آیا مسواک تنها کافی است یا حتماً باید از نخ دندان استفاده کنیم؟

واقعیت این است که با مسواک، تنها سطوح دندان تمیز می شود و بین دندان ها فقط و فقط با نخ دندان یا واترجت می تواند تمیز شود.

نتیجه‌گیری

پوسیدگی دندان یکی از عارضه‌هایی است که باعث ایجاد احساس ناخوشایند و درد شدید در افراد می‌گردد. در این مقاله تمام سوالات و ابهاماتی که برای افراد از این عارضه ایجاد می‌گردد را مورد بررسی قرار دادیم. توجه داشته باشید که صبر و درمان نکردن این عارضه می‌تواند به آن شدت بخشد.

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 4 =