دکتر لیلا صدقی » کامپوزیت » کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان

لبخند زیبا یکی از مولفه های اصلی زیبایی صورت است. ظاهر دندان های شما تاثیر زیادی بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. همچنین، چهره شما را جذاب تر و جوان تر می کند. اگر به دلیل فضای زیاد بین دندان‌هایتان در لبخند زدن احساس راحتی نمی‌کنید، یک مشکل حل نشدنی نیست. با تشکر از دندانپزشکی زیبایی، می توانید این مشکل را حل کنید. کامپوزیت و لمینت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی و راه حلی مدرن و پیشرفته است، که از طریق آن می توانید از دندان های سفید مرواریدی و سالم نیز لذت ببرید. روشی است، که به انواع مشکلات دندانی رسیدگی می کند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام تکنیک برای شما مناسب است به مجموعه ای از معیارهای متفاوت بستگی دارد. پس از بررسی دقیق مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت دندان، می توانید تصمیم بگیرید که برای شما کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان؟

کامپوزیت بهتر است یا لمینت

کاندید مناسبی برای کامپوزیت و لمینت دندان هستم؟

قبل از انتخاب، ابتدا باید دریابید که آیا کامپوزیت ونیر و لمینت دندان راه حل مناسبی برای شما هستند یا خیر. ونیرها برای همه یا هر نوع دندانی مناسب نیستند و کاربرد ندارد. بنابراین، انتخاب گزینه ی درمانی مناسب یک عامل بسیار مهم در موفقیت این تکنیک ها است.

کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

کامپوزیت و لمینت در موارد زیر کاربرد دارند:

  • اصلاح دندان های کج یا بد فرم
  • ترمیم دندان های آسیب دیده یا شکسته
  • دندان‌های لکه‌دار یا تغییر رنگ وقتی که درمان سفیدکننده دندان جواب نمی‌دهد.
  • دندان هایی که به دلیل سایش کوتاه شده اند.
  • برای دندان هایی که از هم زیاد فاصله دارند.
کاربرد کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

مزایای کامپوزیت

هزینه کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت مزایای زیادی نسبت به لمینت دارند، که مهمترین آن هزینه است. به طور متوسط، لمینت ها دو برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند، که برای برخی افراد این مسئله بسیار مهم است.

درمان یک روزه کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت را معمولا می توان در یک جلسه کامل کرد. دندانپزشک زیبایی دندان های شما را براي اتصال (باند) به كامپوزيت آماده می کند و سپس كامپوزيت ها را مستقیماً روی جلوی دندان های شما نیز قرار می دهد. سپس كامپوزيت با استفاده از دستگاه لايت كيور سخت می گردد.در نهايت با هنر دست دندانپزشك فرم داده ميشود.

پروسه لمینت طولانی‌تر می‌شود و در قرار بعدی با دندانپزشک خود درمان تکمیل می شود. همچنین قبل از نصب لمینت، دندان های شما به آمادگی بیشتری نیاز دارند.

تغییر شکل جزئی دندان

لمینت نیاز به تراش مختصر دندان‌های طبیعی شما دارد تا لمينيت مناسب ساخته شود. وقتی صحبت از کامپوزیت ها می شود، حداقل کار آماده سازی روی دندان های طبیعی شما لازم است، به این معنی که دندان های شما به طور دائم تغییر نمی کنند تا حدی که می توانید کامپوزیت را برداشته و در صورت نیاز جایگزین کرد.

مزایای استفاده از لمینت

ماندگاری لمینت

اگرچه ونیرهای کامپوزیت دارای مزیت های زیادی هستند، اما یک مزیت وجود دارد که در آن نمی توانند با لمینت رقابت کنند: که دوام و ماندگاری است. ماده لمینت بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت می باشد.

لمینت ها به طور متوسط ​​10 تا 15 سال می توانند دوام بیاورند، در صورتی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید، می توانند حتی برای مدت طولانی تری دوام بیاورند. ونیرهای کامپوزیت تقریباً نیمی از طول عمر لمینت ها را دارند، معمولاً 5 تا 7 سال.

اگر به فکر قرار دادن کامپوزیت ونیر هستید، مهم است که این نکته را در نظر بگیرید. یعنی، در حالی که کامپوزیت ها ممکن است نصف لمینت ها قیمت داشته باشند، ولی ماندگاری کمی نسبت به لمینت ها دارند. بنابراین کدام بهتر است؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین و شبیه ترین گزینه برای دندان هستند. لمینت ها دارای کیفیت شفافی است که کاملاً شبیه مینای دندان می باشد و همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از جهتی دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و بنابراین بیشتر مستعد لک هستند، به این معنا که ممکن است نیاز به یک برنامه غذایی خاص داشته باشید تا از برخی مواد غذایی که سبب ایجاد لکه می شود، خودداری کنید.

در نهایت، لمینت های پرسلني یک راه حل درمانی مناسب برای همه موارد ساییدگی مینای دندان، ساییدگی، نقص ژنتیکی، دندان های ناهموار و غیره ارائه می شود. کامپوزیت ها ممکن است گزینه مناسبی برای آسیب های شدید نباشند. به عنوان مثال، تغییر رنگ یا مسائل مربوط به فاصله ی زیادی دندان ممکن است به اندازه کافی با ونیرهای کامپوزیت قابل درمان نباشد و لمینت پرسلني تنها گزینه شما باشد. دندانپزشک شما یک ارزیابی کامل از سلامت دهان را به عنوان بخشی از مشاوره شما برای تعیین گزینه های مناسب برای شما انجام می دهد.

چه زمانی کامپوزیت و لمینت دندان گزینه مناسبی برای افراد نیستند؟

در برخی موقعیت ها، دندان ها یا افراد خاصی کاندیدای مناسبی برای روکش دندان نیستند. این ممکن است شامل:

  • دندان هایی در حال پوسیدگی یا بیماری فعال لثه. در این شرایط دندان ها باید قبل از ساخت و استفاده از این تکنیک ها درمان شوند.
  • دندان های ضعیف شده اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا با یک پرکردن بزرگ جایگزین شده باشد، دندان ها به اندازه کافی قوی نخواهند بود تا با روکش دندان کار کنند.
  • دندان های نامناسب شدید یا دندان های نامرتب، اوربایت و آندربایت گزینه ی مناسبی برای این تکنیک ها نیستند. درمان ارتودنسی برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر دندان مورد نیاز است.
  • فشردن و ساییدن معمولی دندان ها می تواند به راحتی به ونیرهای دندان آسیب بزند یا بشکند. دندان قروچه باید قبل از شروع هر گونه قرار دادن ونیرهای دندانی نیز درمان شود.

تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت چیست؟

باید بگوییم که لمینت از استحکام بالاتری نسبت به کامپوزیت برخوردار است به طوری که به راحتی دچار لب پریدگی و شکستگی و تغییر رنگ نمی شود و دارای درخشندگی و شفافیتی است که کامپوزیت از این قاعده کمتر برخوردار می باشد. باید متذکر شویم که لمینت نیاز به مراقبت و سرویس دائم نیز ندارد و کمتر دچار تغییر رنگ می شود اما این بدان معنا نیست، که کامپوزیت این ویژگی ها را ندارد، بلکه مقدار آن کمتر از لمینت است، با این حال برای دانستن این که کدام روش مناسب شخص است باید بایک دندانپزشک زیبایی باتجربه و حاذقی ابتدا مشورت كند و سپس گزینه مناسب را انتخاب كند.

بهتر است جهت دستیابی به نتایج بهتر و مورد تایید به یک دندانپزشک زیبایی در شهرک غرب مراجعه شود.

سوالات متداول

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =