دکتر لیلا صدقی » مقالات » آمالگام دندان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آمالگام دندان

آمالگام دندانی یک ماده پرکننده دندان است، که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود و مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع (عنصری) و آلیاژ پودری که شامل نقره، قلع و مس می شود، تشکیل شده است. پرکردن آمالگام دندان اغلب به دلیل ظاهر نقره مانند آن ها به عنوان “پرکردن نقره” شناخته می شود. هنگام قرار دادن آمالگام دندانی، دندانپزشک ابتدا دندان را تراش می دهد تا پوسیدگی را از بین ببرد و سپس حفره دندان را برای قرار دادن پرکننده آمالگام شکل می دهد. امروز می‌خواهیم به موضوع آمالگام دندان و مزایا و معایب آن بپردازیم.

قبل از پر کردن آمالگام دندان چه چیزهایی را باید بدانم؟

آمالگام دندان چیست؟

آمالگام دندانی که گاهی به عنوان پرکننده نقره نیز شناخته می‌شود، ماده‌ای نقره‌ای رنگ است که برای پر کردن (ترمیم) دندان‌های دارای پوسیدگی و حفره دار استفاده می‌شود. آمالگام دندانی از دو قسمت تقریبا مساوی ساخته شده است:

 • جیوه مایع
 • پودری حاوی نقره، قلع، مس، روی و سایر فلزات

آمالگام یکی از پرمصرف‌ترین پرکننده‌های دندان است و به عنوان یک درمان ایمن، سالم و مؤثر برای پوسیدگی دندان در نظر گرفته می‌شود.

آمالگام-دندان

قبل از پر کردن آمالگام دندان چه چیزهایی را باید بدانم؟

تصمیم گیری برای استفاده از مواد پرکننده برای درمان پوسیدگی دندان، انتخابی است که باید توسط شما و دندانپزشک زیبایی در تهران انجام شود. همانطور که گزینه های خود را در نظر می گیرید، باید اطلاعات زیر را در مورد پر کردن آمالگام دندان در نظر داشته باشید.

مزیت های آمالگام دندانی

 • قوی و ماندگار هستند، بنابراین نسبت به سایر انواع پرکننده احتمال شکستگی کمتری دارند.
 • در بیمارانی که خطر پوسیدگی دندانی بالایی دارند، برای آماده سازی دندان های بزرگ، و در جایی که رطوبت باعث می شود مواد دیگر مانند رزین ها برای ایجاد پیوند با دندان دشوار باشد، مفید است.
 • ارزان ترین نوع مواد پرکننده.
 • برای بیش از 150 سال قدمت دارد.

خطرات احتمالی آمالگام دندانی

 • حاوی جیوه عنصری است .بنابراین برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود.
 • افرادی که دارای حساسیت شدید شناخته شده (آلرژی) به جیوه یا سایر اجزاء (نقره، مس، قلع) آمالگام دندان هستند.

برخی از افراد به جیوه یا سایر اجزای آمالگام دندان (مانند نقره، مس یا قلع) حساسیت دارند. آمالگام دندانی ممکن است باعث ایجاد ضایعات دهانی یا سایر واکنش های حساسیتی در این افراد شود.

اگر به هر یک از فلزات موجود در آمالگام دندان حساسیت دارید، نباید پرکننده آمالگام دریافت کنید. می توانید از سایر گزینه های پر کننده ی دندان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض پرکردگی آمالگام

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می شود؟

تقریباً نیمی از پر کردن آمالگام دندان جیوه مایع و نیمی دیگر از آلیاژ پودری نقره، قلع و مس است. جیوه برای چسباندن ذرات آلیاژ به یکدیگر و ایجاد یک پرکننده قوی، بادوام و جامد استفاده می شود. خواص منحصر به فرد جیوه (مایع در دمای اتاق است که به خوبی با پودر آلیاژ پیوند می یابد) آن را به یکی از اجزای مهم آمالگام دندانی تبدیل می کند که به ماندگاری آن کمک می کند.

مزیت های آمالگام دندانی

انواع مواد ترمیمی آمالگام

 • آمالگام های کم مس
 • آمالگام پرمس: افزایش محتوای مس تا حدود 12 %یا بیشتر، باعث تولید آمالگام پرمس می شود.
 • آمالگام کروی
 • آمالگام ادمیکس
 • آلیاژ آمالگام جدید: به تازگی آلیاژهای دارای ایندیوم یا گالیوم یا آن هایی که از روش لحیم کاری سرد استفاده می کنند به عنوان جایگزین های آمالگام حاوی جیوه ارائه شده اند. هیچ یک از آلیاژهای جدید از نظر کیفیت مناسب جایگزینی عمومی با آمالگام های متداول امروزی نیست.

انواع مواد پر کننده دندان

پر کننده های دندان برای پر کردن سوراخ یا حفره در دندان شما استفاده می شود. مواد مختلفی را می توان به عنوان پرکننده استفاده کرد.

رزین کامپوزیت:

رزین کامپوزیت یک ماده سفید یا همرنگ دندان است. می توان آن را با رنگ سایر دندان ها هماهنگ کرد و طبیعی تر از آمالگام به نظر می رسد، اما کمی گران تر است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است زمانی که برای پر کردن دندان‌های عقب بزرگسالان استفاده می‌شود، جایی که فشار زیادی وجود دارد، دوام زیادی نداشته باشد.

سیمان گلاس آینومر

سیمان گلاس آینومر را نیز می توان با رنگ دندان تطبیق داد، اما ممکن است به اندازه رزین کامپوزیت دوام نداشته باشد. معمولاً در مناطقی که فشار زیادی بر روی دندان وجود ندارد و روی دندان های شیری استفاده می شود.

پرکننده های طلا و چینی

طلا و پرسلن پرکننده های بادوام هستند. پرکننده های پرسلن را می توان با رنگ دندان های دیگر هماهنگ کرد، اما طلا طلاست. هر دوی این پرکننده ها گران تر از آمالگام هستند.

پر کردن موقت

اگر زمان برای اتمام درمان دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک ممکن است یک پر کردن موقت کوتاه مدت را پیشنهاد دهد. این با پر کردن دائمی در تاریخ بعدی جایگزین خواهد شد.

انواع مواد پر کننده دندان

پس از پر کردن چه چیزی باید انتظار داشت؟

پس از پر کردن، دندان آسیب دیده ممکن است وقتی چیزی شیرین می‌خورید یا دندان‌هایتان با هم برخورد می کنند، یا زمانی که دما تغییر می‌کند، حساس شود، که در روزهای اول طبیعی است ولی در صورت ادامه این وضعیت باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان ایران بسته به نوع و جنس روکش، لابراتوار سازنده و دستمزد ارائه‌دهنده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفت =