دکتر لیلا صدقی » کامپوزیت » برداشتن کامپوزیت دندان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

برداشتن کامپوزیت دندان

علت برداشتن کامپوزیت دندان چیست؟ آیا کامپوزیت قدیمی دندان شروع به تغییر رنگ کرده و از لبخند شما می کاهد؟ یک دندانپزشک زیبایی دندان می تواند آن را برداشته و جایگزین کند. اگر می‌خواهید روکش‌های قدیمی را بردارید یا آن ها را با روکش‌های جدیدتر جایگزین کنید، زیرا به نوعی آسیب دیده اند، باید همیشه با یک دندانپزشک زیبایی برای برداشتن روکش مراجعه کنید. امروز در این مطلب می خواهیم به برداشتن روکش های کامپوزیتی دندان بپردازیم.

آیا می توان کامپوزیت دندان را برداشت؟

آیا می توان کامپوزیت دندان را برداشت؟

بله، برخی از مواقع نیاز است تا کامپوزیت ونیر دندان برداشته شود تا ترمیم صورت گیرد. دندانپزشک می توان به راحتی و همانگونه که این کامپوزیت ها را بر روی دندان قرار داد، به راحتی بردارد یا تعویض کند. تعویض کامپوزیت دندان  توسط دندانپزشک زیبایی، بدون هیچ گونه آسیبی به دندان و لثه کامپوزیت ونیر به راحتی انجام می شود. زیرا کامپوزیت ها از ترکیباتی ساخته شده اند که برای پر کردن دندان ها نیز از آن ها استفاده می شود.

برداشتن کامپوزیت و جایگزین نکردن آن در صورتی ممکن است، که در زمان گذاشتن کامپوزیت وینر، دندان های بیمار تراش نخورده باشد برداشتن کاموزیت هبچ گونه آسیبی به دندان ها وارد نمی کند و جای هیچ گونه نگرانی نیز نمی باشد.

به چه علت کامپوزیت دندان را برمی دارند؟

برداشتن روکش یک روش نسبتاً رایج است که خطری برای دهان و دندان بیمار ندارد. گاهی اوقات، بیمار درخواست برداشت و تعویض روکش کامپوزیتی را دارد، در صورت شکستن و تغییر رنگ روکش‌های قدیمی، یا برای انجام کارهای دندانپزشکی که نیاز به برداشتن آن دارد، مراجعه می‌کند.

1. روکش ها نیاز به تغییر شکل دارند

اگرچه اکثر بیماران از شکل دهی اولیه ونیرهای کامپوزیت راضی هستند، گاهی اوقات کار بیشتری لازم است. در حالی که دندانپزشک اغلب می تواند کامپوزیت را بدون نیاز به برداشتن کامل تغییر شکل دهد، اما در صورت نیاز به تغییرات شدیدتر می تواند این کار را انجام دهد. اغلب، این روش می‌تواند در یک قرار ملاقات روتین دندانپزشکی انجام شود، زیرا بدون درد، سریع است و روی دندان‌ها یا بافت‌های اطراف تأثیر نمی‌گذارد.

2. بیمار نیاز به کار دندانپزشکی دارد

اگر بیمار دچار حفره، بیماری لثه یا سایر مشکلات دندانی باشد که پس از قرار دادن روکش ها به دلیل مراقبت نکردن رخ می دهد، ممکن است لازم باشد کامپوزیت را در طول درمان دندان بردارید.

برداشتن کامپوزیت نسبت به سایر روکش های بسیار آسان‌تر است کامپوزیت برخلاف روکش های دیگر اغلب نیازی به سوهان زدن دندان های طبیعی قبل از قرار دادن ندارد،

3. روکش ها شکسته

اگر بیمار دچار هر نوع حادثه ای شد که به کامپوزیت آسیب رساند، مراجعه به دندانپزشکی که می تواند مشکل را برطرف کند، مهم است. گاهی اوقات کامپوزیت ونیرها ممکن است شل شوند یا به طور کامل از دندان جدا شوند، به خصوص اگر بیمار زمین خورده یا دندان‌هایش را بر روی یک جسم سخت ضربه ببیند.

همچنین یکی دیگر از عامل های تعویض یا برداشتن کاپوزیت دندان تغییر رنگ روکش یا جایگزینی با موارد دیگر زیبایی دندان مانند لمینت است.

نحوه برداشت ونیرهای کامپوزیت چگونه است؟

برداشتن ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با برداشتن ونیر چینی بسیار ساده‌تر است، زیرا ونیرهای کامپوزیت با روش‌های چسباندن با رزین به آرامی روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند.

این سه روش رایج برای برداشتن ونیرهای کامپوزیت از روی دندان‌ها هستند:

  • برخی از دندانپزشکان زیبایی از دیسک های سنباده ای برای برداشتن کامپوزیت ونیر استفاده می کنند، که فرآیندی سریع است که در آن دیسک های انعطاف پذیر به تمام سطوح دندان شما دسترسی دارد و به راحتی روکش برداشته می شود .
  • برخی از دندانپزشکان زیبایی از مته‌های کاربیدی برای اعمال فشار ملایم بر روی روکش استفاده می‌کنند تا آنها را از سطح بالایی دندان‌ها جدا کنند. این فرآیند سریع‌تر از دیسک‌های سنباده ای است.
  • روش ایر ابریژن بسیار سریعتر از دیسک های سنباده ای و مته های کاربیدی است. در این روش، ذرات اکسید آلومینیوم روی دندان شما ریخته می شود تا ونیر کامپوزیت را از بین ببرد.

همچنین از دیگر روش برداشتن این روکش های می توان به حذف ونیر با لیزر اشاره کرد.

01:41
truncate dir-rtl

فیلم برداشت کامپوزیت ونیر

آیا برداشتن روکش های کامپوزیتی دردناک است؟

برداشتن روکش ممکن است به نظر فرآیندی دردناک باشد،  زیرا شامل برداشت و ساییدن روکش از سمت بیرونی دندان است. ممکن است در طول فرآیند برداشتن ونیر درد خفیف و کمی ناراحتی احساس کنید. با این حال، بسیاری از دندانپزشکان زیبایی ترجیح می دهند قبل از برداشتن روکش دندان ها را بی حس کنند، بنابراین ممکن است آنطور که تصور می شود دردناک نباشد.

هنگامی که دندان شما بی حس شد، هیچ دردی احساس نخواهید کرد. با این حال، ممکن است بلافاصله پس از برداشتن روکش و فرآیند تعویض روکش، کمی حساسیت داشته باشید.

کلام آخر

ونیرها کامپوزیتی یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی دندان برای رفع عیوب جزئی به خصوص برای دندان های جلو هستند. آنها بدون تراشیده شدن مینا یا پس از تراشیدن مقدار بسیار کمی از مینای دندان در جلوی دندان چسبانده می شوند و به دلیل موارد گفته شده برداشته یا جایگزین شوند. بنابراین، اگر نیاز به این برداشتن آن دارید، همیشه باید با بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران ممکن که ابزار کافی را در اختیار دارد، مراجعه کنید تا به آرامی روکش های زیبایی را بدون آسیب رساندن به سطح داخلی دندان حذف کند.

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت دندان یکی از فاکتورهای مهمی است که افراد متقاضی قبل از انجام آن در خصوص...

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان (روکش کامپوزیت) یک گزینه عالی برای بیمارانی است، که می خواهند ظاهر...

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟ کامپوزیت ونیر یکی از محبوب ترین خدمات دندانپزشکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 16 =