دکتر لیلا صدقی » اصلاح طرح لبخند 2 » پر کردن دندان کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

پر کردن دندان کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

بهترین روش پر کردن دندان

زمانی که پوسیدگی دندان برای شما ایجاد می شود، برای پیشگیری از بروز آسیب های بیشتر می توانید از روش های پر کردن دندان استفاده نمایید. در زمینه پر کردن و ترمیم دندان های آسیب دیده می توان مواد مختلفی استفاده نمود. دو روش بسیار مناسب استفاده از مواد کامپوزیتی سفید و استفاده از آمالگام نقره ای رنگ وجود دارد. اما کدام یک بهتر است ؟ تفاوت این دو مواد پرکننده دندان در چیست ؟

بهترین روش پر کردن دندان

بهترین روش پر کردن دندان

پر کردن دندان

یکی از کم هزینه ترین روش های مورد استفاده در ترمیم دندان ها که بسیار رایج نیز می باشد، استفاده از پر کردن دندان است. با کمک مواد پر کننده مناسب طول عمر دندان ها افزایش پیدا کرده و از آسیب های بیشتر جلوگیری می شود.

مراحل پر کردن دندان

جهت پر کردن دندان ها ابتدا باید بی حس کننده برای بیمار تزریق شود تا دردی احساس نکند. بنابراین نیاز به ترس و نگرانی نمی باشد. بعد از تزریق مواد بی حس کننده باید چند دقیقه بیمار منتظر بماند تا بی حسی به طور کامل تاثیر خود را بر جا بگذارد. سپس دندانپزشک با استفاده از یک تیغه قسمت پوسیده شده را خارج می کند. مواد مورد نظر ( آمالگام و یا کامپوزیت ) داخل دندان ها استفاده می شود. هر کدام از این روش ها دارای مزایا و همچنین معایب هستند. با توجه به محل قرار گیری  و میزان آسیب و نظر دندانپزشک یکی از روش ها انتخاب می شود.

تفاوت آمالگام و کامپوزیت

روش آمالگام دارای دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دندان می باشد.

مواد پر کننده کامپوزیتی رنگ دندان بوده و باعث ایجاد خلل در زیبایی دندان های فرد نمی شود.

هزینه استفاده از مواد کامپوزتی بیشتر است.

تراش دهی در مواد کامپوزیتی کمتر صورت می گیرد.

آمالگام نقره ای

آمالگام نقره ای یک نوع پر کننده مناسب برای دندان ها می باشد که می توان برای دندان های پوسیده مورد استفاده قرار داد. این روش یکی از روش های قدیمی بوده که در سر تا سر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. در این روش پر کننده از جیوه و آلیاژ پودری استفاده می شود.

مراحل پر کردن دندان با آمالگام

در طی این روش ابتدا دندان ها دریل می شود، زیرا باید قسمت های آسیب دیده خارج گردد.

دندانپزشک ترکیب مواد آمالگام را تهیه می کند.

این مواد بر روی دندان ها قرار می گیرد تا هم اندازه سایر دندان ها شود.

این مواد بر روی دندان ها سفت می شود.

آیا جیوه موجود در آمالگام ضرر ندارد؟

با مطالعات انجام شده هیچگونه مدرکی برای وجود خطر از طریق آمالگام برای مردم مشاهده نشده است. حتی این مواد توسط سازمان غذا و دارو آمریکا مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین مشکلی در استفاده از آمالگام برای فرد ایجاد نمی شود.

رزین کامپوزیت سفید

استفاده از کامپوزیت دندان در بسیاری از سال ها یکی از گزینه های مناسب برای پر کردن دندان ها است. این روش باعث زیبایی دندان ها نیز می گردد زیرا از مواد همرنگ دندان برای پر کردن دندان ها استفاده می شود.

شایان ذکر است که پر کننده های کامپوزیتی در دندان های عقب استفاده چندانی نداشته و اصولا برای دندان های جلو قابل دید از آن ها استفاده می شد.

راه های ارتباطی با دکتر لیلا صدقی ، جراح و دندانپزشک :

شماره تماس :02188696845

پیج اینستاگرام دکتر لیلا صدقی

نتیجه گیری

به دلایل مختلفی ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود، برای رفع این مشکل می توان از مواد پر کننده همچون مواد کامپوزیتی و یا آمالگام استفاده نمود. انتخاب هر کدام به نظر دندانپزشک و میزان هزینه مراجعه کننده بستگی دارد .

سایر خدمات

مدت زمان ایمپلنت دندان

افزایش طول تاج دندان

تعویض پرکردگی آمالگام

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =

Call Now Button