مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

دندان عقل

دندان عقل :

به دندان های آسیاب چهارم دندان عقل می گویند . این نوع دندان آخرین دندان بوده که در انتهای دهان ظاهر می شود و اکثر اشخاص از آن برخوردارند رشد دندان عقل در دهان دائمی و همیشگی است ولی در برخی اشخاص امکان دارد قسمتی یا کل دندان رشد نکند و حتی می توان گفت برخی افراد بیش از 4 دندان عقل دارند اما در افراد دیگر به دلیل سایز کم فک ممکن است این دندان دیده نشده و نهان بماند که در اصطلاح علم پزشکی به این مورد ، دندان عقل نهفته یا پنهان می گویند چرا که در چنین شرایطی دندان در زیر بافت های لثه باقی مانده و نهان می شود .

دندان عقل

آسیب های دندان عقل :

اگر این دندان به اندازه معمول رشد نکند ممکن است برخی باکتری های این حوزه در نواحی حساسی از لثه رشد و توسعه یابند یا اجزای مواد غذایی در لایه های تحتانی لثه گیر کرده و ایجاد عفونت و بیماری کنند . همچنین باید گفت که پاکسازی و تمیز کردن دندان عقل به خاطر موقعیت آن در بخش انتهایی دهان دشوار است و لزوم به کارگیری دقت و وسواس در این خصوص غیر قابل انکار است اگر دندان عقل دچار عفونت یا رشد باکتریایی شود ، در مواقعی که درماان انجام نشود ، آسیب های جدی به حفره دهان و استخوان فک اعمال خواهد شد که تا گردش خون نیز صدمات جبران ناپذیری ایجاد می کند . نادیده انگاشتن نکات بهداشتی و عدم رعایت برنامه اصولی برای حفظ سلامت دهان و دندان ها ، موجب تشکیل پلاک دندان و در شرایط حاد ، بیماری های شدیدی برای دندان عقل و سایر دندان ها به همراه می آورد . شایع ترین بیماری های حوزه دهان ناشی از بیماری دندان عقل عبارتند از :

پوسیدگی دندان ها :

پلاک به وجود آمده بر روی دندان عقل باعث شکستگی دندان می شود . چنانچه پوسیدگی گسترش یافته و شدید شود ، سوراخی در روی دندان ایجاد می شود و بافت دندان را آسیب پذیر می کند و موجب بروز ضعف در دندان می شود .

ژنژیویت :

یکی از بیماری های لثه موسوم به ژنژیویت به دلیل ترشح اسید پلاک دندان به وجود می آید که در چنین شرایطی ، لثه ورم کرده ، بیمار احساس درد و حساسیت می کند که با سپری شدن زمان دندان های مجاور دندان عقل هم پوسیده شده و استخوان فک در این محدوده صدمه دیده و تخریب می شود .

سلولیت : دندان های عقل نیمه نهفته یا نهفته موجب بروز عفونت باکتریایی در داخل حفره دهان می شود که علاوه بر لثه ، زبان و گلو هم درگیر این مشکل خواهند شد که در موارد حاد ، گونه و لپ ورم می کنند .

آبسه :

آبسه در دندان عقل زمانی به وجود می آید که بخش ها و نواحی حوالی دندان عقل چرک کند و دچار بیماری شود .

بسیاری از ناهنجاری های و آلودگی های دندانی با مصرف آنتی بیوتیک تخفیف یافته که مصرف دهانشویه ضدعفونی از تشدید و گسترش مشکلات جلوگیری می کند برای تکمیل درمان و پیشگیری از آسیب های بعدی آن لازم است دندانپزشک تدابیر لازم را اندیشیده و بهترین راهکار را اتخاذ نماید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر لیلا صدقی جراح و دندانپزشک زیبایی.

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

افراد بسیار کمی لبخند متقارن طبیعی دارند که می درخشد. برای بسیاری از ما، چند چیز در مورد...

آمالگام دندان

آمالگام دندان

آمالگام دندانی یک ماده پرکننده دندان است، که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان...

ارتودنسی

ارتودنسی

امروزه سلامت و ظاهر دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت ارتودنسی بسیار...

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

به احتمال زیاد بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده اید. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *