دکتر لیلا صدقی » مقالات » ماندگاری بلیچینگ دندان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

ماندگاری بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

آیا لمینت دندان با بلیچینگ دندان تفاوت دارد؟
بلیچینگ دندان عدارضی برای متقاضی به همراه دارد؟
انواع بلیچینگ دندان کدام ها می باشد؟

یکی از جنبه های زیبایی صورت دندان می باشد که تاثیر زیادی برچهره می گذارد. ازجمله نکاتی که برزیبایی دندان تاثیر زیادی می گذارد، سفیدی و تمیزی آن می باشد که اغلب افراد برای دستیابی به آن به سوی برخی از روش های زیباسازی و سفید سازی دندان ها می شتابند. در گذشته افراد برای سفید سازی دندان ها از پودرهای شیمیایی و یا برخی از روش های غیر استاندارد استفاده می کردند که جز عواقب زیان بار هیچ مزیتی نداشت. اما با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی روش هایی مانند: بلیچینگ دندان با مواد و لیزرو… سر آمد این روش های سفید سازی دندان ها شده اند که برای این منظور باید به یک دندانپزشک زیبایی حاذق و باتجربه مراجعه شود که بهترین نتایج و ماندگاری بالایی رابرای فرد به ارمغان بیاورد. بلیچینگ دندان چیست؟ بلیچ به مفهوم سفید کردن است. در کل بلیچینگ به طور عام یعنی سفید کردن دندان که همه ای افراد با این عنوان بلیچینگ را می شناسند. از جمله عللی که در بلیچینگ دندان بسیار حائز اهمیت است دانستن منشاء تغییردندان می باشد تا دندانپزشک زیبایی بتواند رنگ طبیعی آن دندان را بیابد زیرا رنگ دندان از سفید آغاز می شود تا قهوه ای یعنی ترکیبی از زرد، نارنجی، خاکستری را شامل می شود. یکی از عللی که بر رنگ دندان تاثیر می گذارد مصرف برخی از مواد غذایی یا مصرف دخانیات است که رنگ دندان را تغییر می دهد و در برخی از مواقع تغییر رنگ دندان ناشی از ژنتیک و عامل ارثی می باشد.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از خدماتی است که طرفداران بسیاری دارد. این روزها افراد به زیبایی دندان هایشان اهمیت زیادی می دهند. دندان های سفید علاوه بر جذابیت، اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد به همین علت بسیاری از افراد برای تغییر رنگ دندان هایشان به دندانپزشکی مراجعه می کنند.

یکی از دلایلی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود استفاده از مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه، نوشابه و … می باشد. در این مواقع بلیچینگ دندان، یکی از موثرترین روش های برای سفید کردن دندان می باشد.

نحوه بلیچینگ دندان

بلیچینگ به دو روش انجام می شود Office Bleching که دندانپزشک در مطب با پوشاندن لثه بیمار، مواد بلیچینگ با درصد بالاتر را روی دندان های بیمار قرار می دهد و با این روش معمولا 2 تا 3 درجه رنگ دندان روش خواهد شد.Home Bleaching  دندانپزشک از بیمار قالب می گیرد و به لابراتور می فرستد و برای بیمار تری بلیچینگ تهیه می شود. بیمار می تواند در منزل مواد بلیچینگ را که نسبت به روش اول غظت  کمتری داشته و به لثه آسیب نمی رساند ونیازی به محافظت لثه نمی باشد را داخل این قالب ها قرار دادند و طبق دستورمواد خریداری شده، استفاده می کند تا به نتیجه مطلوب برسد.

ماندگاری بلیچینگ دندان

یکی از سوالات رایج بیماران این هست که پس از بلیچینگ تا مدت ها دندان هایشان سفید باقی می ماند.

سوال اغلب متقاضیان آن در این است که آیا این روش ماندگاری دائمی دارد؟

پاسخ خانم دکتر لیلا صدقی دندانپزشک زیبایی بر این است که واقعیت این است که خیر درمان بلیچینگ دائمی نیست، بین 6 ماه تا 2 سال، البته بسته به این که افراد چه میزان مواد رنگی مانند چای، یا قهوه استفاده می کنید یا  در افراد سیگاری ماندگاری درمان متفاوت خواهد بود.

ماندگاری بلیچینگ بستگی که میزان مراقبت هایی دارد که بعد از انجام بلیچینگ رعایت می شود. در زیر به مواردی که بعد از انجام بلیچینگ باید رعایت شود اشاره می شود:

  • به مدت 24 ساعت بعد از انجام بلیچینگ، ازمصرف مواد غذایی رنگی پرهیز کنید.
  • از مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، نوشابه، چای و غیره در این دوره خودداری و یا مصرف آن را به حداقل برسانید و پس از آن دندان های خود را شستشو دهید.
  • در صورت مصرف مواد غذایی رنگی، دندان های خود را شستشو دهید.
  • از مصرف غذاهای اسیدی و سرد خودداری کنید.
  • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
  • مصرف دخانیات و کشیدن سیگار، ماندگاری بلیچینگ را کاهش می دهد.

بلیچینگ دندان چیست؟

نکته مهم در بلیچینگ دندان

آیا روشی وجود دارد که نتیجه درمان بلیچینگ حفظ شود.؟

بله بهترین راه ترکیب دو روش office bleaching با home bleaching  می باشد. یعنی پس از اینکه در مطب دندانپزشکی زیبایی با روش office bleaching رنگ دندان های شما به رنگ مطلوب رسید. کیت home bleach را تهیه و ماهی یک باردر منزل استفاده کنید.

مراقبت های بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان با بلیچینگ هیچ گونه ضرری ندارد فقط ممکن است که  چند روزی حساسیت وجود داشته باشد که جای نگرانی ندارد به زودی برطرف می شود.

در صورتی که اصول و مراقبت ها رعایت شود هیچ گونه تغییر رنگی ایجاد نمی شود.

بهتر است که بعد از بلیچینگ دندان تا 24 ساعت سیگار و یا مواد رنگی استفاده نشود.

تفاوت بین لمینت و سفید کردن دندان ها
لیمنت و بلیچینگ، از نظر ماهیتشان که سفید کردن دندان ها می باشد، با یکدیگر مشترک هستند اما تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در بلیچینگ دندان، رنگدانه های روی سطح دندان توسط مواد شیمیایی از روی دندان ها برداشته می شوند. در لمینت دندان، یک لایه ی خارجی بر روی سطح دندان ها قرار می گیرد و مانند یک روکش عمل می کند و از این طریق موجب سفید شدن دندان می شود.

مزایای بلیچینگ دندان

طول عمر زیادی را به همراه خواهد داشت. ،هر چه پروسه ای بلیچینگ با دقت و کیفیت بالا انجام گیرد.

زیبایی و ارتقای اعتماد به نفس در فرد

یک دست شدن رنگ دندان ها

عمل  بلیچینگ و سفید کردن دندان ها، لبخندی زیبا را برای افراد به ارمغان خواهد آورد و باعث ایجاد اعتماد به نفس در افراد می شود.

روشی بسیار سریع برای برداشتن زردی ها از سطح دندان ها و سفید شدن آنها می باشد.

کاملا بی خطر و ایمن می باشد.

بلیچینگ عوارض ندارد

بلیچینگ یکی از روش هایی است که عوارض جانبی برای افراد ایجاد نمی کند. ممکن است بعد از بلیچینگ فرد احساس سوزش در قسمت لثه ها داشته باشد اما این امر طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

زنان بادار بهتر است عمل سفید کردن دندان ها را بعد از زایمان انجام دهند، زیرا تاثیرات آن بر روی جنین هنوز مشخص نشده است و به دلیل اینکه این عمل، یک عمل زیبایی بشمار می رود. بهتر است زنان باردار بعد از زایمان و بدون نگرانی آن را انجام دهند.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ مانند دیگر درمان ها دندانپزکی هزینه زیادی ندارد، اما با توجه به جنس موادی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود قیمت های متفاوتی دارد.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید و مشاوره های لازم را انجام دهید.  پزشک بعد از بررسی های لازم هزینه انجام آن را به شما توضیح خواهد داد. برای انجام بلیچینگ، دندان هایتان نباید مشکلی داشته باشد.

مقالات مرتبط
هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر

افراد بسیار کمی لبخند متقارن طبیعی دارند که می درخشد. برای بسیاری از ما، چند چیز در مورد...

آمالگام دندان

آمالگام دندان

آمالگام دندانی یک ماده پرکننده دندان است، که برای پر کردن حفره های ناشی از پوسیدگی دندان...

ارتودنسی

ارتودنسی

امروزه سلامت و ظاهر دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین علت ارتودنسی بسیار...

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

به احتمال زیاد بیش از یک بار نام ارتودنسی نامرئی را شنیده اید. ارتودنسی نامرئی یکی دیگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =